صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

موسویان گفت: ارائه آموزش سواد رسانه ای در کلاس های فوق برنامه مدارس و استفاده از مشارکت جمعی یک امر ضروری است.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع کودک، رسانه و ارتباطات و با حضور دکتر سید مرتضی موسویان عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: در اتحادیه اروپا 14 جلد کتاب در خصوص اینکه والدین چگونه باید فرزندان خود را در فضای مجازی کنترل کنند تدوین شده است.

وی افزود: یونیسف برنامه ویژه ای برای این موضوع دارد. علاوه بر این از 400 قانونی که در آمریکا برای فضای مجازی تدوین شده 33 درصد آن مربوط به کودک و نوجوان و حفظ حریم آنها است.

موسویان همچنین گفت: در سال 2016 در اتحادیه اروپا قانونی برای فضای مجازی مصوب شد که طبق آن کشورهای عضو باید قوانین ملی خود را تا سال 2018 تغییر می دادند که بسیاری از کشورهای اروپایی این کار را کردند..

عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما با بیان اینکه ذهن کودکان قبل از مدرسه و تا پایان 6 سال اول زندگی شکل می گیرد اضافه کرد: شخصیت شکل گرفته تا پایان 6 سالگی در دوران نوجوانی پایدار باقی می ماند و تغییر آن بسیار دشوار است.

وی در ادامه برنامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو بیان داشت: کشور ترکیه حدود 12 سال است که سیم کارت کودک را در جامعه عرضه کرده است. در ایران، قانون اجازه این کار را نمی دهد و فرد باید به سن 18 سالگی برسد تا به نام خود سیم کارت داشته باشد. این نبود قانون باعث شده بچه ها از موبایل پدر و مادر خود استفاده کنند.

موسویان عنوان کرد: در حال حاضر پروژه هایی وجود دارد که فقدان این قانون را با نوعی خلاقیت جبران می کنیم. یعنی پدر و مادر سیم کارتی را خریداری کرده و بعد با یک پیامکی به مرکز خاصی این سیم کارت محدود می شود و فضایی که کودک می تواند در آن قرار بگیرد مشخص خواهد شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما گفت: ما باید بر ارتقای سواد رسانه ای عمومی کار کنیم. مسئولیت اصلی 87 درصد از جمعیت کودکان بر عهده پدر و مادرهاست. بنابراین ارائه آموزش در کلاس های فوق برنامه مدارس و استفاده از مشارکت جمعی ضروری است.

موسویان در این برنامه فرهنگی ابراز داشت: یکی از راهکارهایی که در وزارت ارشاد پیگیری شد نشان دار کردن درگاه های ارائه محتواست. 520 هزار درگاه مانند سایت ها، کانالها و صفحات اجتماعی و اپ های موبایلی دارای یک نشان و کد شامد هستند. در این طرح از تولید کننده محتوا خواسته شده تا ردیف سنی مخاطب و زمینه کاری خود را درج کند. والدین باید به این مسئله توجه کنند.

مرتبط با این خبر

  • تمرین صبر، مهربانی و مهرورزی در گفت و گوی فرهنگی

  • انجمن اولیا و مربیان فرصتی طلایی برای بهبود عملکرد مدارس

  • تربیت 8 هزار نیروی متخصص برای آموزش خانواده در مدارس

  • آمادگی مجلس برای وضع قوانین حمایتی از انجمن اولیا و مربیان

  • ویژه برنامه روز جهانی اولیاء و مربیان روی آنتن رادیو گفت و گو

  • وزارت ارشاد هیچ حمایتی از تولید کتاب برای نابینایان نمی کند

  • افزایش گرایش نابینایان به استفاده از کتاب های صوتی

  • موازی کاری در تولید کتاب های گویا برای نابینایان

  • تکریم روشندلان در ویژه برنامه گفت و گوی فرهنگی

  • ضرورت توجه به استاندارد های جهانی در تولید محصولات فرهنگی