صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

مدرس دانشگاه گفت: زنان ایران باستان حجاب بسیار سختی داشتند و اجازه اختلاط آشکارا با مردان و حق ملاقات با هیچ مردی را نداشتند.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع حجاب و عفاف در خانواده و جامعه و با حضور دکتر شیرین رجب زاده کارشناس مذهبی و مدرس الهیات دانشگاه آزاد به روی آنتن رفت.

رجب زاده در مصاحبه با رادیو گفت و گو، با اشاره به سیر تاریخی پیدایش حجاب بیان داشت: حجاب اختصاصی به دین مبین اسلام ندارد و در تمام طول تاریخ بشریت این مسئله مطرح بوده است.

وی در ادامه با تشریح نوع پوشش زن در کتاب دایره المعارف لاروس و تاریخ تمدن ویل دورانت افزود: زنان یونان باستان در دوره های گذشته صورت و اندام خود را تا روی پا می پوشاندند. زنان ایران باستان نیز حجاب بسیار سختی داشتند و اجازه اختلاط آشکارا با مردان و حق ملاقات با هیچ مردی را نداشتند.

این کارشناس مذهبی مطرح کرد: حجاب در اقوام و ملل مختلف مطرح بوده و طبق نقوش برجسته دوره مادها و مجسمه های ماقبل میلاد پوشش زنان از نظر شکلی با مردان یکسان بوده است. در دوره هخامنشیان پوشش زنان به صورت یک پیراهن ساده و بلند بوده و در دوره اشکانیان نیز زنان از رنگ های شاد و ارغوانی برای چادر خود استفاده می کردند.

مدرس الهیات دانشگاه آزاد گفت: تاریخ نشان می دهد حجاب یک امری فطری و بدوی و جزو احکام امضایی در اسلام است. یعنی از ابتدا وجود داشته و اسلام آن را با تغییراتی تأیید و امضا کرده و آن را به صورت خیلی دقیقتر و کامل تر در گفتار، راه رفتن و نگاه مطرح می کند.

رجب زاده با اشاره به آفت های حاکم شده بر حجاب و دلایل سوء تفسیر از این مسئله در جامعه بیان داشت: یکی از علل اصلی مقابله برخی جوانان با امر پوشش، عدم آشنایی کافی با فلسفه حجاب است. از دوران ابتدایی در مدارس فقط به فرزندان ما گفته شده که حجاب باید رعایت شود و اگر حجاب را رعایت نکنیم در آن دنیا مجازات می شویم. به جای اینکه در مدارس از محسنات حجاب بگویند و بچه ها را تشویق به امر حجاب کنند موارد منفی موضوع را بیان می کنند.

این کارشناس مذهبی به تشریح فلسفه حجاب پرداخت و گفت: اولین دلیل و فلسفه حجاب، آثار مثبت روانی و بهداشت روانی برای خود فرد و در نهایت جامعه است. تحکیم روابط خانواده و حفظ کیان خانواده از دلایل اصلی رعایت حجاب است و با نبود حجاب، کیان خانواده به هم خواهد خورد و صمیمیت و مهربانی که باید در فضای خانواده حاکم باشد کمرنگ می شود.

وی ادامه داد: یکی از مهم ترین فلسفه های حجاب، حفظ نیروی کار و فعالیت افراد و از همه مهمتر نشان دهنده ارزش و جایگاه والایی است که به زن داده می شود. به عبارتی رعایت حجاب باعث می شود افراد به درستی فعالیت های خود را در جامعه انجام دهند.

مرتبط با این خبر

  • تجمل گرایی در مدیریت ها، مقابله با تهاجم فرهنگی را ناممکن می کند

  • الگومداری؛ از عوامل نفوذپذیری در برابر تهاجم فرهنگی

  • تولید علم در ایران در جهت تأمین نیازهای تمدن غرب است

  • تفاوت مهندسی فرهنگ با مهندسی فرهنگی

  • نگاه سرمایه ای مدیران دانشگاه ها به حوزه فرهنگ

  • طراحی پروتکل روانی برای خوابگاه های دانشجویی

  • کمبود 30 درصدی سرانه خوابگاهی برای دانشجویان

  • واکاوی مفهوم مهندسی فرهنگی در نظام آموزش عالی

  • سند اسلامی شدن دانشگاه ها باید ترجمه و بومی سازی

  • اردوهای مختلط دانشجویی خارج از دانشگاه سازماندهی می شود