صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

دکتر عباسی گفت: دکتر هدایت صحرایی با آزمایشات مفصلی که انجام دادند متوجه شدند برخی افراد که دچار اضطراب، استرس های فراوان و افسردگی می شوند نسبت به پوشش و حریم شناسی توجه لازم را نداشتند.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع حجاب و عفاف در خانواده و جامعه و با حضور دکتر زهرا عباسی مدرس خانواده دانشگاه الزهرا (س) به روی آنتن رفت.

دکتر عباسی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: زیربنای حجاب، عفاف و حیاورزی انسان ها به ویژه زنان است. اگرچه مردان هم از نظر فقهی و اخلاقی به این مسئله دعوت شده اند.

وی افزود: اگرچه زیربنای حجاب، عفاف و حیاورزی است اما پوشش و حجاب موضوعی است که کرامت زن را دربر دارد.

مدرس خانواده دانشگاه الزهرا (س) با اشاره به جهات مختلف حجاب برای زنان گفت: حجاب دارای ابعاد مختلفی همچون بعد اجتماعی است. شبهاتی وارد می شود مبنی بر اینکه حجاب یک امر فردی است اما واقعیت این است که پوشش امری اجتماعی است و این نگاه، باعث افزایش کارکردها و راندمان فعالیتی یک جامعه در حوزه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی می شود.

این استاد دانشگاه همچنین با اشاره به رویکرد تربیتی و پرورشی در مورد حجاب اظهار داشت: ما فرزندان مان را با منشأ و فلسفه مباحث آشنا نمی کنیم. به عبارتی ما از ابتدا به فرزندانمان امر و نهی می کنیم و اجازه فکر کردن درباره موضوعات را به آنها نمی دهیم و این یک نقص تربیتی در خانواده ها به شمار می رود.

دکتر عباسی در ادامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو تأکید کرد: ما باید رویکرد و روش مان را نسبت به تربیت فرزندان خود تغییر دهیم و تفکر خلاق را در آنها ایجاد کنیم تا مباحثی از جنس پوشش، حجاب و عفاف در وجود آنها نهادینه شود.

مدرس خانواده دانشگاه الزهرا (س) در حال حاضر در کشورهای اروپایی همچون آلمان، انگلیس و فرانسه شاهد افزایش گرایشات به حجاب و پوشش و ادیان هستیم و این نشان می دهد تفکر آنها در حال شکوفایی است. در محیط های دانشگاهی و مدارس ما بحث حجاب خیلی جدی گرفته نمی شود.

وی یادآورشد: ما باید حیاورزی و عفاف و حجاب را باید برای زنان و مردان تعریف کنیم اما زنان به جهت شاکله خاص خود، بیشتر در این ساختار تعریف می شوند.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: دکتر هدایت صحرایی رئیس مرکز نوروبیولوژیک دانشگاه بقیه الله تحقیقات مبسوطی را در زمینه پوشش و حجاب انجام دادند. ایشان با آزمایشات مفصلی که انجام دادند متوجه شدند بخشی از افرادی که دچار اضطراب، استرس های فراوان و افسردگی می شوند نسبت به پوشش و حریم شناسی توجه لازم را نداشتند. ایشان همچنین اثبات کردند که وقتی مردان و زنان، افراد بدون پوشش و کم پوشش را می بینند آمیگدال های جنسی در آنها فعال می شود و در مسیرهای نابهنجار اخلاقی حرکت می کنند.

مدرس خانواده دانشگاه الزهرا (س) در پایان گفت: به جوانان توصیه می کنم حتما در مورد زنان گرویده به اسلام و حجاب در سایت ستارگان هالیوود، مطالعه کنند.

مرتبط با این خبر

  • کتاب سازی شغل سالمی نیست/ دولت برای اشتغال جوانان چاره اندیشی کند

  • مجوزهای بی رویه نشر؛ زمینه ساز جرم کتاب سازی در بازار

  • بی هویت شدن شهرها نتیجه شهرک سازی های بی رویه

  • اصلاح شوراهای شهرداری ها به زودی در دستور کار مجلس

  • نقش مثبت پلازاهای شهری در کاهش جرایم اجتماعی

  • پاتوق های شهری کارکرد فرهنگی خود را از دست داده اند

  • فرش دستبافت ایرانی به تشریفات مجلس راه یابد

  • فرش های مدرن از هویت فرش اصیل ایرانی بی بهره اند

  • مردم سالی یک متر فرش دستبافت ایرانی بخرند

  • در دور بعدی مجلس از افراد متخصص استفاده می شود