صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

نماینده مجلس گفت: سهم فرهنگ در بودجه سال جاری، 0.7 دهم درصد یعنی زیر یک درصد بود و تاسف بارتر این که در بودجه سال 98 این عدد به زیر نیم درصد رسیده است.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع سرانه فعالیت و مصرف فرهنگی ایرانی ها، آسیب ها و چالش ها و در ارتباط تلفنی با محمداسماعیل سعیدی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: متاسفانه سهم فرهنگ در بودجه کشور خیلی پایین است. این سهم در سال جاری، 0.7 دهم درصد یعنی زیر یک درصد بود و تاسف بارتر این که در بودجه سال 98 این عدد به زیر نیم درصد رسیده است.

وی افزود: ما در مجلس با توجه به مشکلات در حوزه فرهنگ و سرانه مصرف فرهنگی به این جمع بندی رسیدیم که امسال باید اقدامات جدی را انجام دهیم تا بخشی از مشکلات در سال 98 را جبران کنیم.

این نماینده مجلس یادآور شد: ما "کمیته بودجه و اصلاح ساختارها" را در کمیسیون فرهنگی تشکیل دادیم، جلساتی را با سازمان برنامه و بودجه برگزار کردیم و مصوباتی داشتیم که برای سال 98 بودجه فرهنگی دستگاه های مختلف حداقل 50 درصد افزایش پیدا کند.

سعیدی اضافه کرد: با وجود این مصوبات و تاکید بر افزایش بودجه فرهنگی اما با کاهش چشمگیر بودجه در حوزه نهاد کتابخانه ها و دستگاه های مختلف فرهنگی مواجه شدیم. در جلسات اخیر با دستگاه های فرهنگی تأکید بر این شد که اصلاحاتی در کمیسیون تلفیق صورت بگیرد تا بخشی از مشکلاتی که در سال 98 با آن مواجه خواهیم شد جبران گردد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نهاد کتابخانه های عمومی کشور یک نهاد منتزع شده از وزارت ارشاد است. اما بودجه ای که برای سال 98 در نظر گرفته شده حدود 40 درصد کارکنان این نهاد را شامل می شود این درحالیست که سرانه مطالعه کتاب یکی از شاخص های توسعه، به شمار می رود.

وی تصریح کرد: این روشی که در پیش گرفته شده و بلایی که قرار است بر سر کتابخانه های کشور بیاید منجر به تعطیلی کتابخانه ها و بیکاری کتابداران خواهد شد.

این مقام مسئول مطرح کرد: یکی از دلایل پایین بودن سرانه مصرف فرهنگی در کشور ما بی توجهی به فرهنگ سازی در موضوعات فرهنگی و تاثیر آن در زیرساخت ها و پیشرفت اقتصادی کشور است.

سعیدی در خاتمه گفت: اگر کمیسیون تلفیق قادر به حل این مشکل ایجاد شده نباشد قطعا در سال 1398 در حوزه های مختلف فرهنگ اعم از هنر، سینما، کتاب، روزنامه و رسانه با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد و سرانه از این هم پایین تر خواهد رفت.

مرتبط با این خبر

  • کتاب سازی شغل سالمی نیست/ دولت برای اشتغال جوانان چاره اندیشی کند

  • مجوزهای بی رویه نشر؛ زمینه ساز جرم کتاب سازی در بازار

  • بی هویت شدن شهرها نتیجه شهرک سازی های بی رویه

  • اصلاح شوراهای شهرداری ها به زودی در دستور کار مجلس

  • نقش مثبت پلازاهای شهری در کاهش جرایم اجتماعی

  • پاتوق های شهری کارکرد فرهنگی خود را از دست داده اند

  • فرش دستبافت ایرانی به تشریفات مجلس راه یابد

  • فرش های مدرن از هویت فرش اصیل ایرانی بی بهره اند

  • مردم سالی یک متر فرش دستبافت ایرانی بخرند

  • در دور بعدی مجلس از افراد متخصص استفاده می شود