گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

یك موسیقی دان انتقادكرد: افزایش فاصله جامعه ایرانی با موسیقی فاخر و تاثیرگذار فرهنگی

جاور گفت: افزایش فاصله جامعه ایرانی از موسیقی فاخر و کاهش تاثیرگذار فرهنگی به ویژه در پانزده سال اخیر دلایل متعددی دارد. مهم ترین دلیل آن برنامه ریزی و سیاست های اشتباه در سطح کلان برای موسیقی است.

1397/10/19
|
13:08

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع سرانه فعالیت و مصرف فرهنگی ایرانی ها، آسیب ها و چالش ها و در ارتباط تلفنی با مهدی جاور موسیقی دان روانه آنتن شد.

مهدی جاور در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: در حال حاضر موسیقی پر استفاده ترین مورد هنری در طول روز و در کل کشور و دنیاست.

وی در ادامه افزود: موسیقی در زندگی همه افراد جامعه جاری است و قطعاً تأثیرات فرهنگی بسیار زیادی به ویژه در جامعه ایرانی دارد. سالیان دراز است که فرهنگ موسیقی در ایران شکل گرفته و همه شاهد تاثیر آن در زندگیمان هستیم.

این موسیقی دان گفت: متاسفانه تاثیر موسیقی بر جامعه ما تا حدودی از مسیر فرهنگی خود دور شده است.

وی با اشاره به چرایی این مطلب بیان داشت: افزایش فاصله جامعه ایرانی از موسیقی فاخر و کاهش تاثیرگذار فرهنگی به ویژه در پانزده سال اخیر دلایل متعددی دارد. مهم ترین دلیل آن برنامه ریزی و سیاست های اشتباه در سطح کلان برای موسیقی است و کار به جایی رسیده که موسیقی تاثیر چندان مثبت فرهنگی بر جامعه ما ندارد.

جاور در مصاحبه با رادیو گفت و گو تصریح کرد: شاید تنها 5 تا 10 درصد از موسیقی که تولید و اجرا می شود دارای تاثیر فرهنگی هستند و مابقی تاثیر مخرب هم دارند.

این موسیقی دان برجسته کشورمان ابراز داشت: موسیقی سنتی ما بخشی از موسیقی فاخر است. حتی موسیقی پاپ و کلاسیک نیز می توانند فاخر باشند البته با یک رویکرد صحیح. ما به دلایلی از فضای موسیقی پاپ دور شدیم و امروز موسیقی بیشتر فضای سرگرم کننده دارد تا اینکه فکر فرهنگی پشت آن خوابیده باشد.

مهدی جاور در برنامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو اظهار کرد: موسیقی فاخر می تواند در فرهنگ روزانه مردم و کارایی شغلی و تحصیلی و برخورد آنها در اجتماع تاثیرگذار باشد. باید یک سیاست گذاری بهتری انجام داد تا از جنبه های مثبت موسیقی در فرهنگ و فرهنگ سازی استفاده کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی