گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

استاد دانشگاه تاكیدكرد: ضرورت غنی سازی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با آینده پژوهی

حسن ملکی با تاکید بر لزوم توجه به بعد آینده پژوهی در غنی سازی این الگو گفت: الگویی که قرار است تا پنجاه سال آینده تکلیف را روشن کند بدون بهره گیری از یافته های آینده پژوهی به جایی نخواهدرسید.

1397/12/04
|
10:45

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از دیدگاه دانشگاهیان با حضور دکتر حسن بنیانیان عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی، دکتر حسن ملکی استاد تمام دانشگاه علامه طباطبایی و همچنین ارتباط تلفنی با میرحمایت میرزاده عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به روی آنتن رفت.

دکتر ملکی در ابتدای این برنامه با اشاره به اهمیت بالای نرم افزاری اسناد و الگوهای بالادستی در هر کشور اظهارکرد: یک کشور از طریق اسناد و الگوهای بالادستی خود اداره می شود و مدیران یک جامعه از طریق همین الگوهاست که اداره کشور را به دست می گیرند.

استاد دانشگاه افزود: الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت نیز از این منظر اهمیت پیدا می کند و بررسی دقیق آن نیز حائز اهمیت است. فراخوان مستقیم مقام معظم رهبری از بخش های مختلف اعم حوزویان و دانشگاهیان به بررسی این موضوع و تأکید ایشان نشانه اهمیت فوق العاده بالای این الگوست.

وی بیان داشت: واژه ها و کلماتی که در عنوان این الگو به کار رفته اهمیت آن را بیشتر می کند. واژه "الگو" در این عبارت به معنای نقشه راه است و واژه "پایه" به محکم بودن ریشه این نقشه راه دلالت دارد. واژه نوین "پیشرفت" پیشنهاد مقام معظم رهبری است. واژه "ایرانی و اسلامی" نیز به ضرورت نمایان شدن دو بعد مهم در این الگو اشاره دارد.

استاد تمام دانشگاه علامه طباطبایی گفت: الگوی پایه پیشرفت اسلامی ایرانی در تاریخ 22 مهر سال 1397 از سوی مقام معظم رهبری در قالب یک فراخوان اعلام و ابلاغ شد. فراخوان مستقیم این سند از سوی ایشان، گویای ضرورت حساسیت و بررسی عمیق این سند است.

ملکی یاد آورشد: مقام معظم رهبری معایب و نواقص متعددی برای این الگو مطرح کردند. الگویی که قرار است تا 50 سال آینده نقشه راه ما باشد و ما را در مقابل شرق و غرب سرافرازتر کند باید از نظر محتوایی، قالب و صورت بندی اتقان و استحکام لازم را داشته باشد.

وی با انتقاد از اینکه این الگو در حال حاضر کفایت و جامعیت لازم را ندارد افزود: ساحت های مختلف اداره امور کشور اعم از سیاسی، اقتصادی، علمی و اجتماعی باید نقطه ارتباط خود را با این الگو به طور شفاف پیدا کنند اما هم اکنون این نقطه اتصال وجود ندارد.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: در واژه ها و عبارات مختلف این الگو ابهامات گوناگونی وجود دارد. ارتباط ما با بیرون از ایران اسلامی مشخص نیست و صراحت ندارد. یکپارچگی، ابهام زدایی و صریح نمودن این الگو ضروری است.

ملکی با تاکید بر لزوم توجه به بعد آینده پژوهی در تکمیل و غنی سازی این الگو گفت: الگویی که قرار است تا پنجاه سال آینده تکلیف ما را روشن کند بدون بهره گیری از یافته های آینده پژوهی به جایی نخواهد رسید. تعامل مستمر با بخش های مختلف برای غنی سازی و صورت بندی نهایی این الگو نیز ضروری است.

در ادامه دکتر حسن بنیانیان با اشاره به ضرورت و اهمیت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: با توجه به تنوع منابع در کشور، شرایط ویژه کشورهای همسایه و جایگاه ایران در بین کشورهای مسلمان و همچنین شرایط جهانی ضرورت وجود این الگو احساس می شود.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: به گفته مقام معظم رهبری، این الگو به عنوان راهنما و هدایت گر سطحی از تصمیم گیری هاست و برای اتخاذ تصمیمات باید به این الگو مراجعه کنیم.

بنیانیان با بیان اینکه تدابیر باید در صحنه دانشگاه ها و توسط طلاب و مدیران دانشگاهی اتخاذ شود گفت: ما نیرویی تربیت نکردیم که کانال های لازم را بین حوزه های مختلف ایجاد کند. در حقیقت ما به یک جریان مستمر رفت و برگشتی نیاز داریم تا تولید دانش کند.

وی یادآور شد: یک سمیناری برای جمع آوری نقطه نظرات درباره این الگو در سال آینده برگزار می شود.

در پایان این برنامه، میرزاده عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار داشت: ما به اندازه کافی اسناد بالادستی داریم و مقام معظم رهبری نیز رهنمودهای لازم، مستقیم و غیرمستقیم در رابطه با برنامه ها را تبیین فرموده اند و جای هیچ بهانه ای نیست.

این نماینده مجلس مطرح کرد: نگرانی ما این است که از این همه اسناد و رهنمود فقط به چند همایش و کنفرانس بسنده کنیم و در اجرا خروجی نداشته باشد.

میرزاده تأکید کرد: نتایج اقدامات باید در زندگی مردم، محافل علمی و دانشگاهیان ملموس باشد. باید بررسی شود که هم اکنون کدام قانون مانع اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری است تا ما آن را لغو و یا اصلاح کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی