گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

شبهه سیاسی استعفای وزیر آموزش وپرورش قوت گرفت؛ استعفای بطحایی با اجرای سند2030 مرتبط است؟

رئیس فرهنگسرای رسانه گفت: تأیید و رد وزیر آموزش وپرورش باید منوط به اهمال کاری در اجرای سندتحول بنیادین و اهتمام به اجرای سند2030 می شد نه اینکه وزیر به راحتی استعفا دهد. این استعفا با شبهه سیاسی همراه است.

1398/03/21
|
08:45
|

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی میزان کارآمدی نهادهای مسئول در مقابله با تهاجم فرهنگی و با حضور محمد اسماعیلی رئیس فرهنگسرای رسانه و محمد نبی آقا تقی کارشناس فرهنگی روانه آنتن شد.

اسماعیلی در مصاحبه با رادیو گفت وگو، نبود هم افزایی و هماهنگی لازم بین نهادهای مسئول را مهم ترین آسیب در حوزه مقابله با تهاجم فرهنگی خواند و گفت: اقدامات دستگاه های مختلف برای مقابله با تهاجم فرهنگی به صورت جزیره ای است و این راندمان فعالیت ها را به شدت کاهش داده است.

رئیس فرهنگسرای رسانه با تأکید بر اینکه در گام نخست باید نظام ارزیابی عملکرد را برای دستگاه ها تعریف کنیم افزود: ما در چهل سال گذشته بیشتر درگیر تعارفات و بازی با کلمات بودیم و کمتر به عملکرد دستگاه های مهم از جمله سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و آموزش و پرورش در دولت های مختلف پرداختیم.

وی با تصریح بر اینکه اکثر مسئولان ما دغدغه پاسخگویی بعد از سپری شدن دوره مسئولیت ندارند خاطرنشان کرد: وزیر ارشاد، رئیس سازمان صدا و سیما و کلیه مسئولان فرهنگی کشور ذیل کمیسیون فرهنگی مجلس باید پاسخگوی موضوعات فرهنگی باشند.

اسماعیلی گفت: تأیید و رد شدن وزیر آموزش و پرورش باید منوط به اهمال کاری نسبت به اجرای سند تحول بنیادین و اهتمام به اجرای سند 2030 می شد نه اینکه وزیر به راحتی استعفا دهد. معلوم است که این استعفا با شبهه سیاسی همراه است. سوال جدی و مجدد مقام معظم رهبری درباره سند 2030 در اردیبهشت ماه امسال و تاکید بر اجرای سند تحول بنیادین یعنی سند 2030 هنوز در آموزش و پرورش اجرا می شود.

رئیس فرهنگسرای رسانه در ادامه تأکید کرد: کمیسیون فرهنگی باید استعفای آقای بطحایی را پیگیری کند. سوال اینجاست که چه لزومی داشت این وزیر در این مقطع زمانی و نزدیک انتخابات و درست در زمانی که قرار است سند تحول اجرایی شود استعفای سیاسی دهد؟ بخشی از استعفای وزیر آموزش و پرورش با اجرای سند 2030 و اجرایی نشدن سند تحول ارتباط مستقیم دارد.

وی با اشاره به دستگاه های مسئول برای مقابله با تهاجم فرهنگی عنوان کرد: حتی اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس به هر دلیلی وظیفه فرهنگی خود را انجام ندهند باز هم ظرفیت مواجهه مقتدرانه با تهاجم فرهنگی وجود دارد.

اسماعیلی از کم کاری رسانه ها در این حوزه انتقاد کرد و گفت: قدرت رسانه در دنیا امری شناخته شده است و کشورهای مختلف از سرعت بالای رسانه ها در جهت پیشبرد اهداف خود استفاده می کنند اما ما در حوزه رسانه گرفتار جناح بندی های سیاسی شدیم و کمتر به کارکرد مسجد و سازمان تبلیغات اسلامی پرداخته ایم. البته مساجد نیز وضعیت خوبی ندارند و اکثر نمازگزاران افراد میانسال هستند.

همچنین در ادامه "گفت و گوی فرهنگی"، آقا تقی با بیان اینکه هدف اصلی از تهاجم فرهنگی جایگزینی فرهنگ غرب به جای فرهنگ ارزش های ملی و هویتی است اظهارکرد: از این منظر نظام جمهوری اسلامی با یک هجمه عجیب و گسترده ای در چهل سال اخیر و حداقل سه دهه زعامت رهبری مقام معظم رهبری مواجه بوده است.

این کارشناس فرهنگی با اشاره به مهم ترین دستگاه های مسئول برای مقابله با تهاجم فرهنگی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی در این راستا مهم ترین دستگاه و به اعتقاد رهبری قرارگاه مرکزی مقابله با جنگ نرم است. صدا و سیما دومین دستگاه مهم در مقابله با جنگ نرم شناخته شده و سومین دستگاه هم آموزش و پرورش است. وزارت ارشاد و کمیسیون فرهنگی و سایر نهادهای فرهنگی نیز در درجات بعدی قرار می گیرند.

آقاتقی یادآور شد: علت عدم مقابله با تهاجم فرهنگی انقلابی نبودن اکثر مسئولان و راهکار آن هم انتخاب افراد انقلابی است.

کارشناس فرهنگی با انتقاد از اینکه جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی چندین ماه است که برگزار نشده افزود: در نهایت جلسه ای با فشارهای رسانه ای در مجلس و به ریاست آقای لاریجانی برگزار شد. بنابراین وقتی جلسه این شورا برگزار نمی شود نباید انتظار داشت که 26 دستگاه با یکدیگر هماهنگ شوند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی