صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

میرعمادی با بیان اینکه انسانیت در اساس معماری و شهرسازی در ایران حرف اول را می زند گفت: الگوهای شهرسازی انسان محور در شهرهای ما قابل ارائه به جهان است.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع هویت در معماری معاصر ایران با حضور دکتر عبدالحمید نقره کار رئیس دانشکده معماری دانشگاه علم و صنعت، نویسنده و محقق و دکتر ابوالحسن میرعمادی استاد دانشگاه و عضو انجمن مفاخر معماری از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

نقره کار در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: هر عمل انسانی تجلی ایده ها و یافته های درونی انسانهاست که در آثار از جمله معماری و شهرسازی آشکار می شود.

وی افزود: ما از یک قرن گذشته هویت اصلی خود را به هویت تقلیدی و ترجمه ای از فرهنگ غرب تبدیل کردیم و هنوز هم ادامه دارد.

رئیس دانشکده معماری دانشگاه علم و صنعت با اشاره به وضعیت معماری در غرب خاطرنشان کرد: معماری یک قرن اخیر تحت تاثیر دوران نوگرایی و مدرنیزم، فرانوگرایی و پست مدرنیزم و جریان منحرفه ساختار شکنانه بوده و ما نیز کم و بیش همان هویت را ترجمه و از آنها از تقلید می کنیم.

نقره کار با بیان اینکه هویت اسلامی ایرانی در اغلب اسناد بالادستی کشور مطالبه شده گفت: انقلاب صنعتی باعث پیشرفت قابل توجه صنعت و هنر معماری شد اما این پیشرفت به دلیل همراهی با نظام سرمایه داری و بی عدالتی اجتماعی باعث بحران زیست محیطی شد.

این محقق برجسته معماری مطرح کرد: علم ذاتاً مثبت و نجات دهنده است اما نظام سرمایه داری غربی علوم تجربی را به وادی بهره برداری حداکثری و ناعادلانه از طبیعت کشاند.

وی با تاکید بر ضرورت حداکثر بهره برداری از دستاوردهای علوم تجربی با معیارهای اسلام و عدالت اجتماعی گفت: اجاره نشینی مردم را بیچاره کرده درحالیکه راه حل دارد اما برنامه ریزی های غلط وزارت مسکن طی سالهای اخیر و از آن بدتر در شهرداری ها مشکل ساز شده است.

در ادامه "گفت و گوی فرهنگی"، میرعمادی اظهار کرد: جریان گذار از دوره کشاورزی به دوره صنعتی با یک دوره 100 ساله در کشور ما نیز به وقوع پیوست و محاسن و معایبی را به همراه داشت.

عضو انجمن مفاخر معماری افزود: یکی از معایب این جریان، ایجاد آشفتگی در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و مهاجرت ها بود که در نهایت باعث کاهش کیفیت شد.

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: افزایش امکانات برای همگان، نگاه به معماری در غرب را تغییر داد اما به دلیل اینکه ما مبدع این حرکت صنعتی نبودیم و پیرو یک جریان جهانی حرکت کردیم طبیعتاً دچار گم گشتگی بیشتری شدیم.

میرعمادی انسان، فرهنگ و خانواده را ابزار معمار معرفی کرد و گفت: ما متاسفانه به جای تقویت معماری حل موضوعات به صورت مهندسی و مکانیکی و منفعت طلبی رفتیم. انسانیت در اساس معماری و شهرسازی در ایران حرف اول را می زند و الگوهای شهرسازی انسان محور در شهرهای ما قابل ارائه به جهان است اما از الگوی دیگر استفاده می کنیم.

مرتبط با این خبر

  • اقتصاد دولتی عامل بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی

  • نمایش آثار هنری بومی به زبان روز در فضای عمومی شهر

  • فارغ التحصیل دانشگاهی به دلیل نبود مهارت، جذب بازار کار نمی شود

  • تخریب بافت های قدیمی شهر تهران به خاطر رکود اقتصادی و نبود امنیت

  • جلوگیری از ساخت و سازهای نا مرسوم، راهی برای حفظ هویت شهرها

  • بسیاری از مکاتب ایرانی به نام کشورهای دیگر ثبت شده است

  • قیمت زمین، مهم ترین عامل افزایش نرخ مسکن است

  • سند چشم انداز هنر و معماری احیاگر هویت معماری ایران است

  • هنوز جوهره اقتصاد مقاومتی در مدیریت شهری شناخته نشده است

  • چرا معماری غربی در ایران پرستیژ است؟