صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

روح الامینی با بیان اینکه کافه دربردارنده خرده فرهنگ های زیرپوستی شهر است گفت: این خرده فرهنگ ها گویا در جامعه اصلی اجازه ظهور و بروز پیدا نمی کنند.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع کافه گردی و سبک زندگی غربی با حضور زهرا سادات روح الامینی پژوهشگر فرهنگی علوم اجتماعی و مهدی نوروزخانی روزنامه نگار و منتقد از آنتن رادیو گفت و گو به روی آنتن رفت.

روح الامینی در مصاحبه با رادیو گفت وگو با اشاره به اینکه سبک زندگی هر قشر از جامعه با یکدیگر متفاوت است بیان داشت: سلیقه های متفاوت باعث شده قهوه خانه ها انتظار روشن فکران و دانشجویان را برآورده نکنند و در نتیجه کافه ها تاسیس شوند.

وی با اشاره به اینکه کافه محل گفتگو درباره مسائل مختلف است و صرفا محدود به خوراکی های خوشمزه و نوشیدنی نیست گفت: کافه ها به افراد هویت و سبک زندگی می دهند کمااینکه کافه نوردها عکس سفارش غذا را بر روی صفحه اینستاگرام خود می گذارند و به تعبیری پز اجتماعی می دهند.

پژوهشگر فرهنگی علوم اجتماعی با بیان اینکه کافه نوردهای دهه 80 با کافه های نوردهای دهه 90 متفاوت اند عنوان کرد: طبق پیمایش انجام شده در سال 1383، کافه نوردهای دهه 80 از افراد طبقه متوسط رو به بالای جامعه هستند اما پیمایش سال گذشته نشان می دهد کافه نوردهای دهه 90 دانشجویان و افرادی اند که پول توجیبی خود را جمع می کنند تا یک بار در ماه به کافه بروند.

روح الامینی با اشاره به اینکه کافه در جامعه ایرانی دارای سه هویت مسلمانی، ایرانی و جهانی است گفت: کافه های ایرانی و تهرانی دارای نمادهای فرهنگ قدیم ایرانی بوده و حتی فهرست غذا و نوشیدنی آن هم ایرانی است.

وی با بیان اینکه کافه دربردارنده خرده فرهنگ های زیرپوستی شهر است اظهار داشت: این خرده فرهنگ ها گویا در جامعه اصلی اجازه ظهور و بروز پیدا نمی کنند و متاسفانه سیاست گذاران و برنامه ریزان از این موضوع بی اطلاعند. لذا انجام یک پیمایش در سطح ملی به شدت ضروری است.

در ادامه این "گفت و گوی فرهنگی"، نوروزخانی بیان کرد: جایگاه فرهنگی کافه ها در ایران بیشتر به حضور بانوان برمی گردد. ما در فرهنگ کشورمان و نیازهای اجتماعی یک محلی به اسم قهوه خانه داریم که علاوه بر مصرف غذا و نوشیدنی فعالیت های فرهنگی چون شاهنامه خوانی نیز در آن انجام می گرفت و نیازی به وجود کافه نبود اما از دهه 40 و 50 نیاز به حضور بانوان در مکان عمومی باعث رونق کافه های غربی در ایران شد.

وی افزود: طبق بررسی های میدانی بنده ما دو نوع کافه با دو جنبه تشریفاتی و پاتوق افراد داریم و به جز این دو جنبه، کافه کارکرد خاص دیگری ندارد.

این روزنامه نگار با تأکید بر اینکه هر پدیده ای که وارد فرهنگ کشور می شود باید بومی سازی شود و نباید به صورت سلبی با آن رفتار کرد گفت: مخالفت عده ای با کافه ها ناشی از نگاه غلط به این پدیده است. عده ای تصور می کنند رونق کافه ها رقیب فعالیت مساجد و هیئات و مکان های مذهبی است درصورتیکه اینگونه نیست و هرگونه هنجارشکنی می تواند در سایر مکان ها هم اتفاق بیفتد و صرفا محدود به کافه نمی شود.

نوروزخانی سفره خانه را ترکیبی از قهوه خانه و کافه دانست و گفت: متاسفانه فرهنگ و رفتار غلط قلیان کشیدن رونق را از سفره خانه ها گرفت وگرنه می توان سفره خانه را نمونه ای از بومی سازی شده کافه ها دانست.

مرتبط با این خبر

  • سبک زندگی برخاسته از تلقی انسان در زندگی است

  • حضور در اینستاگرام برای افراد زیر 16 سال ممنوع است

  • واکاوی اینستاگرام، آسیب‌های فرهنگی و انهدام سبک زندگی ایرانی و اسلامی

  • تقدم پالایش محتوا بر سرویس های اجتماعی

  • ضرورت ترویج ارزش های سبک زندگی ایرانی اسلامی در جامعه

  • تغییرات سبک زندگی باعث تغییر در ابعاد مختلف زندگی از جمله ازدواج شده است

  • تغییر سبک زندگی عامل موثر در تمایل کودکان به فضای مجازی است

  • تغییر سبک زندگی؛ عامل کاهش فرزندآوری در ایران

  • شبکه‌های پیام‌رسان باعث ایجاد فاصله بین نسلی شده اند

  • ارزش های فرهنگی باید پیوسته به نسل جدید منتقل شود