گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

استاد هنر گرافیك عنوان كرد: بازار اروپایی به هنر شمایل نگاری ایران توجهی خاص دارد

حسین اسماعیلی بیان داشت: هنر شمایل نگاری به تازگی در بازارهای اقتصادی و اروپایی مورد توجه قرار گرفته اما همچنان نیازمند به روزرسانی توسط رسانه هاست.

1398/06/20
|
09:15
|

برنامه "گفتگوی فرهنگی" با موضوع نگاهی به هنرهای شمایلی عاشورا با حضور حسین اسماعیلی مدرس دانشگاه و استاد حوزه هنر گرافیک از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

اسماعیلی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: به عقیده برخی منتقدان، نام دیگر شمایل نگاری یا نقاشی قهوه خانه، "خیالی سازی" است زیرا نقاشان این حوزه با الهام از اعتقادات درون و هنر عامیانه و به دور از گرایشات مختلف نقاشی می کردند.

وی شمایل نگاری را هنری مختص به ایران خواند و افزود: در حال حاضر جای این هنر به شدت در جامعه خالی است. هنرمندان دهه های گذشته در مواجهه با مدرنیسم غربی سعی در ایرانیزه کردن آن داشتند تا در داخلِ تصویرهای ایرانی گنجانده شود.

مدرس دانشگاه با اشاره به ویژگی های نگارگری ایرانی گفت: در حال حاضر تکنیک های سنتی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد اما ویژگی خاص نگارگری ایرانی برخلاف مدل اروپایی، توجه به شأن و منزلت افراد است. به عنوان مثال ائمه اطهار (ع) و انبیاء و اولیاء (ع) در ابعاد بزرگتر و در مرکز کادر به تصویر کشیده می شوند و مورد توجه هستند.

این استاد حوزه هنر گرافیک گفت: نقاشی خیالی سازی ایرانی مقهور نقاشی های اروپایی نمی شود و ویژگی درونی خود را حفظ می کند اما متأسفانه جایگاه این هنر هنوز آنگونه باید در دانشگاه ها شناخته نشده است.

اسماعیلی متذکر شد: البته هنر شمایل نگاری یا خیالی سازی به تازگی در بازارهای اقتصادی و اروپایی مورد توجه قرار گرفته اما نیازمند به روزرسانی توسط رسانه هاست.

مدرس دانشگاه ادامه داد: رسانه ها با مدیوم های جدید می توانند در معرفی این هنر و جذب هنرمندان به این سمت اقدام کنند و متولیان هنر شمایل نگاری نیز باید در دانشگاه ها سرمایه گذاری کرده و از ظرفیت رسانه ها و مدیاهای جدید بهره ببرند.

وی همچنین به جایگاه هنرهای شمایلی ایران در دنیا اشاره کرد و گفت: خوشبختانه اخیراً هنرمندان رویکرد زیادی به این حوزه پیدا کردند و کتاب های زیادی در این زمینه نوشته شده اما هنوز جای کار دارد.

استاد حوزه هنر گرافیک در رادیو گفت وگو، با تأکید بر اینکه هنرهای شمایلی ایران باید در سیاست های کلان به ویژه در آموزش و پرورش و رسانه ها دیده شود افزود: ما باید اصول و ارزش های بصری هنر نگارگری را زنده کنیم تا این هنر جایگاه خود را در چرخه آموزش پیدا کند.

اسماعیلی با انتقاد از سطحی نگری ها نسبت به هنرهای سنتی گفت: متاسفانه بسیاری از هنرمندان جوان با شکل گرفتن برخی نمایشگاه ها و جشنواره ها جهت گیری می کنند که این به سیاست گذاری های کلی و چشم اندازهای فرهنگی برمی گردد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی