صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

نماینده ادوار مجلس گفت: شاعران بعد از نهضت خونین عاشورای اباعبدالله (ع) نقش موثری در ترویج و تداوم این نهضت ایفا کردند.

برنامه "گفتگوی فرهنگی" با موضوع آسیب شناسی مضمون شعر عاشورایی با حضور حجت الاسلام حسن ملک محمدی نماینده ادوار مجلس و کارشناس مذهبی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

حجت الاسلام ملک محمدی، زبان شعر را از جمله ابزار ارزشمند هنری و فرهنگی در تبیین معارف اخلاقی، اجتماعی و سیاسی عاشورا برشمرد و گفت: شاعران ولایی و عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) بعد از نهضت خونین عاشورای اباعبدالله (ع) نقش موثری در ترویج و تداوم این نهضت ایفا کردند و مورد مدح و ثنای ائمه (ع) قرار گرفتند.

نماینده ادوار مجلس با اشاره به مثالی در این خصوص بیان داشت: امام صادق (ع) ابوهارون مکفوف را که درباره مصیبت امام حسین (ع) شعر خواند مورد قدردانی قرار دادند و فرمودند: "اگر برای امام حسین (ع) یک بیت شعر بخوانی و ده نفر را بگریانی و حتی اگر چشمی را برای مصیبت سیدالشهدا اشک آلود کنی خداوند بهشت را برای تو مقدر می کند."

وی نقش شعر آئینی حماسی و ذاکران اهل بیت (ع) را در تداوم راه اباعبدالله (ع) و حفظ حماسه آزادی بخش در طول تاریخ بی نظیر خواند و افزود: در حال حاضر شاعران و مداحان اهل بیت (ع) نقش بسزایی در وحدت و انسجام و شکل گیری اجتماعات عظیم به ویژه اربعین حسینی دارند.

حجت الاسلام ملک محمدی کربلای امام حسین (ع) را به دانشگاه تشبیه کرد و گفت: این دانشگاه به ما درس شرف و عزت، شهادت، مقاومت، صبر و استقامت، ظلم ستیزی، مهر و محبت و صلح و صفا می دهد که استاد آن امام حسین (ع) و فارغ التحصیلان آن هم شهدای کربلا هستند و درِ این دانشگاه هم به روی همه باز است.

کارشناس مذهبی بیان داشت: شعری که در راستای اهداف اباعبدالله (ع) باشد شعری مفید محسوب می شود، هدف حضرت، احیای ارزش های الهی بود و از این رو شاعران باید با پیوند دادن روح و فکر و جان جامعه با سیدالشهدا و در راستای حل معضلات اجتماعی و فرهنگی و سیاسی شعر بسرایند.

نماینده ادوار مجلس از فرهنگ عاشورا به عنوان فرهنگ محبت و عشق تعبیر کرد و گفت: جامعه زمانی اصلاح می شود که در عین مقاومت در مقابل دشمن، همه اقشار جامعه با یکدیگر مهربان باشند.

وی عنوان کرد: ما در برخی موارد شاهد حرکات دون شأن، اشعار سبک و بی محتوایی هستیم که با مکتب امام حسین (ع) و فرهنگ عاشورا فاصله دارند.

حجت الاسلام ملک محمدی در خاتمه تأکید کرد: ما ضمن لزوم بیان عظمت عاشورا، عرفان، ایمان عشق، اخلاص و شهادت طلبی در اشعار، باید جامعه را حسینی و در مقابل دشمنان بیمه کنیم.

مرتبط با این خبر

  • استغفار؛ از آداب ماه محرم است

  • ائمه حجت خدا بر روی زمین و مایه نزول رحمت پروردگار بر عالم هستند

  • عاشورا؛ نتیجه دنیا دوستی مردم بود

  • عرضه پوشاک عاشورایی در کلیه فروشگاه های کشور

  • قرآن خواندن امام حسین(ع) بر بالای نِی، نشانه قدرت الهی است

  • جشنواره هنرهای تجسمی فرصتی برای دیده شدن آثار شهرستانی

  • شیوه ها و بدعت های عزاداری های محرم

  • بررسی جایگاه عزاداری محرم در ادبیات آئینی ایران

  • تقویت ظلم ستیزی از اهداف اصلی برگزاری عزاداری امام حسین (ع)

  • اگر امام دستور می دادند از ارتش جدا می شدیم