صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

ناصری با اشاره به اینکه تاریخ فرهنگی یک موضوع بین رشته ای است بیان کرد: پرداختن و اندیشیدن درباره ابعاد مختلف هنر اعم از هنر نقاشی و معماری و موسیقی توسط زبان صورت می گیرد.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع تاریخ فرهنگی و مطالعات بین رشته ای با حضور بهمن بنی هاشمی شاعر و نویسنده و احسان ناصری کارشناس فرهنگی و پژوهشگر از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

بنی هاشمی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: زبان و نشانه ها اساس مهم در بررسی فرهنگ تلقی می شوند.

این شاعر متذکر شد: در فرهنگ گذشته ایرانی شعر با زندگی مردم در هم تنیده بوده بطوریکه اشیای کاملاً بی ربط به شعر یک کارکرد معناشناسنه و زیباشناسانه داشتند.

وی افزود: برخلاف این نظریه که علم هویتی مستقل از فرهنگ و سیاست و هنر دارد اما تحت تاثیر تقاضای قدرت و فرهنگ و سیاست و زندگی اجتماعی مردم تقویت می شود، بنابراین تصمیم گیرندگان فرهنگ نظام کشور باید افرادی جامع الاطراف به علوم مختلف و دارای مطالعات بین رشته ای باشند.

بنی هاشمی گفت: توجه به اقتصاد، صنعت و ماهیت غلبه سیاسی و قدرت اقتصادی در برتر شدن یک فرهنگ نسبت به دیگر فرهنگ ها در ذهن مردم کشورها موثر است. لذا باید معیارها و پیش فرض هایی را برای ارجح دانستن فرهنگ در نظر بگیریم.

در ادامه، ناصری گفت: شاخه های منشعب از فرهنگ و زیرمجموعه های فرهنگی که در زمینه های مختلف هنر و زبان بروز پیدا می کنند ساحت کلام را موثق و گسترده خواهند کرد.

این کارشناس فرهنگی با بیان اینکه اختلاط تنگاتنگ حوزه های فرهنگی زمینه ساز ایجاد ایده ها و نطریه پردازی های نوینی شد افزود: به عنوان مثال بررسی تاثیرات متقابل هنر معماری و موسیقی و فرش ایرانی بر یکدیگر و پیدا کردن عناصر و مختصات فرمی از دیرباز وجود داشته و ماهیت آن در گذشته کشف شده بود.

وی همچنین با اشاره به اینکه تاریخ فرهنگی یک موضوع بین رشته ای است بیان کرد: پرداختن و اندیشیدن درباره ابعاد مختلف هنر اعم از هنر نقاشی و معماری و موسیقی توسط زبان صورت می گیرد.
این پژوهشگر گفت: یکی از دلایل قصورات فرهنگی ما، کوتاه بودن حافظه تاریخی ملت ایران درخصوص پرداختن به وجوه زیستی مشاهیر و مسائل فرهنگی است.

ناصری در خاتمه ابراز داشت: ارتباط فرهنگ و مدیریت فرهنگی به قدری ضعیف بوده که متاسفانه تجلی دقیقی از باورها توسط اندیشمندان تاریخ به مردم ارائه نشده است.

مرتبط با این خبر

  • جمهوری اسلامی با هیچ کشوری قصد مخاصمه ندارد

  • واکاوی جایگاه اندیشه و حافظه در تاریخ فرهنگی

  • تکرار پروژه شهید زدایی در شهرهای مختلف کشور

  • تاریخ فرهنگ از مسیر گذشته تاریخ نویسی فاصله گرفته است

  • فرهنگ عامه حکایت از زنده بودن مردم است

  • مسئولانِ بازنمایی فرهنگ، مردم را با سابقه فرهنگی ایران آشنا کنند

  • ایرانِ فرهنگی مرزهای جغرافیایی را در نوردیده است

  • تحلیل ادبیات و تاریخ فرهنگی در ایران

  • قدرت فوق العاده زبان فارسی در حفظ مولفه های هویتی

  • رسانه ها مروّج زبان جاهلانه نباشند