گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

عضو انجمن مفاخر معماری ایران: چگونگی دستیابی به سند چشم‌انداز مغفول مانده است

امیرپویا اصغری گفت: در سند چشم‌انداز برخی مباحث از جمله این‌که چگونه می‌خواهیم به این سند برسیم و ماموریت ما در این سند چیست؟ مغفول مانده است، از طرفی راهبردها، اهداف کلان و خرد، سیاست‌های آن مورد بحث قرار نگرفته است.

1398/07/22
|
09:00

برنامه "گفت‌وگوی فرهنگی" با موضوع (بررسی سند چشم انداز معماری 1404 از تورق تا اجرا) با حضور مهندس امیر پویا اصغری، معمار، رئیس هیئت مدیره بنیاد معماری انقلاب اسلامی و عضو انجمن مفاخر معماری ایران روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

امیر پویا اصغری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: من سند چشم‌انداز را سند رویای ایران می‌بینم که قرار است به سمت آن حرکت کنیم، اما در همه آنچه که برای سند چشم‌انداز تهیه می‌کنیم که بر اساس آن طرح آمایش سرزمین، طرح جامع منطقه‌ای، شهری و تقضیلی شکل گرفته و بعد بحث طراحی شهری و معماری و در انتها زیرمجموعه معماری شامل طراحی صنعتی وغیره انجام شده است، اما در سند چشم‌انداز سیاست‌های خرد و کلان نیز مدنظر است و با تکیه بر این سند خواستیم که در منطقه خاورمیانه کشور نخست باشیم.

وی افزود: در سند چشم‌انداز برخی مباحث مغفول است، این‌که چگونه می‌خواهیم به این سند برسیم و ماموریت ما در این سند چیست؟ راهبردها، اهداف کلان و خرد، سیاست‌های آن مورد بحث قرار نگرفته است. اگرچه در بعضی موارد مانند بحث آموزش و پروش و حوزه سلامت به این مسائل پرداخته شده، اما در موضوع معماری به صورت تفصیلی این مباحث بررسی نشده است.

عضو انجمن مفاخر معماری ایران ادامه داد: وقتی به متن سند چشم‌انداز معماری 1404 نگاه می‌کنید، در هیچ‌کدام از فرازهای آن حضور مستقیم معماری و شهرسازی را نداریم، اما وقتی می‌خواهیم بندهای سند را محقق کنیم، به ناچار به حوزه شهرسازی و معماری هم وارد می‌شویم. برای مثال یکی از آیتم‌هایی که در این سند می‌توانیم با معماری و شهرسازی مرتبط بدانیم دست یافتن به جایگاه نخست اقتصادی، علمی، فرهنگی و فناوری در سطح منطقه آسیای جنوب غربی است.

امیر پویا اصغری گفت: بهتر است، اشاره کنم وقتی می‌خواهیم درباره سند چشم‌انداز صحبت کنیم، بحث رویاها و آرمان‌های یک ملت و کشور مطرح است، لذا زمانی که کارشناسان و متخصصان مشغول تهیه این سند بودند، مجبور بودند تمام حوزه‌های مربوط به سند بررسی شدند و بیشتر شرایط و نوع تعاملات سایر کشورهای منطقه نیز سنجیده و بررسی شده تا امکان رقابت و هم سنگی با کشورهای منطقه پس از بررسی کامل و دقیق شرایط مدنظر قرار گرفته و بر اساس آن تصور شده است که اگر در سند چشم‌انداز بندهایی درباره حوزه‌های مورد نیاز قرار داده شود، ایران می‌تواند در منطقه به عنوان کشور نخست قرار بگیرد.

وی افزود: وقتی بر اساس طرحی که در سند چشم‌انداز مطرح شده، تصمیم می‌گیریم به عنوان کشور نخست در منطقه آسیای جنوب غربی در حوزه‌های اقتصاد، فرهنگ، علم و غیره قرار بگیریم، برای آن‌که بحث ملموس‎تر باشد به اقتصاد اشاره می‌کنم، اگر به تاریخ نگاه کنیم، زمانی جاده ابریشم در منطقه ما یکی از گذرگاه‌های مهم و پرورنق بود که کشورهای در مدار آن از منفعت خوبی بهره‌مند شدند. از طرفی اروپا به جاده ابریشم وصل شد تا ابریشم چین را به دست بیاورد. جاده ابریشم مسیری بود که رویای اروپایی‌ها را برای دسترسی به ابریشم محقق کرد و در کنار آن بسیاری از کشورهای دیگر نیز از این جاده منتفع شدند.

عضو انجمن مفاخر معماری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: وقتی جاده ابریشم به ایران رسید، ناخودآگاه مسیر آن براساس رویای کشورهای همسایه شکل گرفت، یعنی این‌که از چه قسمتی از ترکیه وارد ایران شود و از کدام شهرها عبور کند و از کدام شهر ایران خارج شود و به چه سمتی برود؟ وقتی ناخودآگاه این رویای اقتصادی در آن برهه تاریخی شکل گرفت، بر اساس و آن یکسری مسائل دیگر بحث شهرسازی بر سر جاده ابریشم به وجود آمد و بر اساس آن معماری‌های شاخص و اصلی معنی پیدا کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی