گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

پژوهشگر مطالعات زنان و خانواده: اصلی‌ترین وظیفه بانوان تربیت نسل ظهور و قدم گذاشتن در مسیر تمدن‌سازی است

لیلا وطن‌خواه گفت: بانوانی که در سفراربعین حضور می یابند، باید اصلی‌ترین وظیفه خود را درراستای فرمایشات رهبری تربیت نسل ظهور وقدم برداشتن درمسیر تمدن‌سازی بدانند، این مهم می‌تواند یکی از مهم‌ترین درس‌های ما از اربعین امسال باشد.

1398/07/28
|
10:30
|

برنامه "گفت‌وگوی فرهنگی" با موضوع (تاثیرات پیاده‌روی اربعین در پویایی و وحدت در جامعه اسلامی) با حضور دکتر لیلا وطن‌خواه، دکترای مطالعات زنان و خانواده روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

لیلا وطن‌خواه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: در واقع امام حسین(ع) از ابتدای قیام و حرکتشان با این‌که بسیاری از سفر منعشان کردند و حتی خواستند ایشان سفر را بدون خانواده بروند، اما امام، به دلیل علقه‌ای که به خانواده داشتند و آنها را امانت جدشان، پیامبر اکرم می‌دانستند، حاضر به جدایی نبودند و نمی‌توانستند که این امانت را رها کنند، لذا همه خانواده را همراه خودشان کردند. وقتی امام حرکت خودشان را به همراه خانواده از کودک چند ماهه تا مردم 90 ساله آغاز کردند، از رموز جاودانگی نهضت امام حسین(ع) است.

وی افزود: در واقع پیام نهضت امام حسین(ع) و اسلام را به جهانیان از بُعد عواطف و تحریک احساسات جاودانه می‌کند. در این میان در کاروان امام نه تنها خانواده خودش، بلکه خانواده برخی از یارانش نیز در سفر پرخطر پا گذاشتند. بنابراین وقتی تاریخ را ورق می‌زنیم، نام چهل زن اثرگذار را در واقعه عاشورا داریم که نقش موثری در کربلا و واقعه عاشورا داشتند. برای همین اگر بخواهیم واقعه عاشورا را بررسی کنیم و از آن درس بگیریم، قطع به یقین امام حسین(ع) علاقه بسیار به خانواده داشتند، این علاقه را می‌توان در نامه‌های ایشان یافت که مباحث بسیار مهمی را درباره خانواده مطرح کردند.

پژوهشگر مطالعات زنان و خانواده ادامه داد: حرکت جمعی امام حسین(ع) در واقعه عاشورا نشان‌دهنده توجه ایشان به خانواده است. لذا اگر به جزئیات دقیق سفر امام و یارانش به کربلا و حوادث روز عاشورا بپردازیم به نکات قابل توجهی درباره تکریم خانواده، تربیت فرزندان و احترام به والدین برخورد می‌کنیم که امروز خلا آن در تربیت فرزند و آئین همسریابی در جامعه اسلامی احساس می‌شود. در حالی خانواده با امام همسفر بود که سفر پرمشقتی را داشتند، اما هیچ‌کس گله و شکایتی نکرد، در حالی که امروز برخی در خانواده‌های مرفه زندگی می‌کنند، اما کوچک‌ترین کمبودی آنها را به گله و شکایت وامی‌دارد.

لیلا وطن‌خواه گفت: به نقل از جابر انصاری پس از چهلم امام خاندان بنی‌هاشم از مدینه به سمت کربلا حرکت می‌کنند و همزمان حضرت زینب نیز همراه کاروان اسراء و سر بریده اباعبدالله به کربلا می‌رسد که نکته بسیار مهمی دارد و در آن اربعین نخست را رقم می‌زند و در اینجا صحبت از اتحاد است و بعدها جهانی شدن اربعین از همین نقطه آغاز می‌شود و حتی به این معنی می‌رسیم که جابر بن عبدالله انصاری از سوی پیامبر مامور بودند، پس از واقعه عاشورا و به هنگام اربعین نخستین سفر را به نینوا داشته باشد.

وی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو افزود: حرکت اربعین حتی در دوران متوکل عباسی و بعدها زمان صدام ادامه پیدا می‌کند تا به امروز که این شور حسینی قرار است شعور انسانی را برانگیخته کند و مقدمه ظهور امام زمان را فراهم بکند که ما شاهد هستیم در اربعین امام حسین(ع) از کودک شش ماهه تا پیران و سالخوردگان حضور دارند. به طوری که از همه اقشار و فراتر از ادیان مختلف مسیحی، آشوری، زیدی، سنی و شیعی را به سمت خودش جذب می‌کند و حتی کسانی که به مکتب امام حسین(ع) اعتقاد ندارند، اما ندای آزادگی‌اش را شنیده و این شور حسینی را می‌بیند، جذب می‌شود و زیر پرچم سرخ امام حسین(ع) گرد می‌آید. حال در این میان اگر بانوانی که در این سفر حضور پیدا می‌کنند، نقش خود را به سزا بدانند و اصلی‌ترین وظیفه خود را در راستای فرمایشات رهبری تربیت نسل ظهور و قدم برداشتن در مسیر تمدن‌سازی را دریابند، این مهم می‌تواند یکی از مهم‌ترین درس‌های ما از اربعین امسال باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی