صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

کتابدار کتابخانه بیمارستان امام خمینی (ره) اهواز گفت: مسئولان ورود کتابداران به جامعه های خاص مانند زندان ها و بیمارستان ها را آسان تر کنند.

برنامه "گفت وگوی فرهنگی" با موضوع کودک، کتاب و آینده با حضور شهرام شکوری کارشناس فرهنگی و مروج کتابخوانی و زهرا سِکری کتابدار کتابخانه بیمارستان امام خمینی (ره) اهواز و فعال در کتابخانه های زندان و کانون اصلاح و تربیت از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

شکوری در ابتدای این برنامه، اظهار کرد: نکته مهم برای ترویج کتابخوانی در حوزه کودک و نوجوان، انتقال خلاصه محتوای کتاب است.

این کارشناس فرهنگی افزود: کار اصلی مروجان کتابخوانی در کشور آنالیز محتوای کتاب در مدرسه و کتابخانه ها و دیگر امکان آموزشی و عمومی است.

وی همچنین مطرح کرد: مطالعه کتاب در خانواده و تجربه لذت با هم خوانی می تواند به عنوان یک پیشنهاد ساده در خانواده ها و البته با نتایج بسیار مثبت مطرح باشد کمااینکه این اتفاق بارها تجربه شده و نتایج خوبی هم به دنبال داشت.

این مروج کتابخوانی، تحول عظیم در محتوای کتب تالیفی و ترجمه ای حوزه کودک و نوجوان را مثبت ارزیابی کرد و گفت: خوشبختانه خوراک فرهنگی در این حوزه بسیار زیاد است و مروجان می توانند این خوراک را به آسانی انتقال دهند.

شکوری عنوان کرد: اگر والدین فرزندان خود را در امر کتابخوانی مشارکت دهند قطعا فرزندان هم از بازی و فضای مجازی دست می کشند اما مشکل اینجاست که خود خانواده ها کنسول بازی را در اختیار کودک خود قرار می دهند تا کاری به آنها نداشته باشد.

کارشناس فرهنگی گفت: درست است که هم اکنون قیمت کتاب افزایش یافته اما هنوز هم راه هایی برای دسترسی به کتاب ارزان و حتی رایگان وجود دارد.

در ادامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو، سِکری درخصوص کتاب درمانی و جایگاه کتاب برای درمان رفتارهای کودکان گفت: کتاب درمانی در خارج از کشور اجرا می شود اما ما تاکنون تجربه ای برای همراهان و کودکان بیمار نداشتیم چراکه مجموعه های مناسبی در بیمارستان های اهواز نداریم.

وی افزود: کتابخانه بیمارستان اهواز فقط شامل کتاب های تخصصی اطباء و رزیدنت ها و دانشجویان پزشکی است. کتاب درمانی برای بخش اطفال و حتی در زندان ها نیازمند زیرساخت های مختلف است.

کتابدار کتابخانه بیمارستان امام خمینی (ره) اهواز بیان داشت: باید در کمیته انتخاب کتاب کتابدار، روان درمانگر و مشاور وجود داشته باشد تا کتابدار بتواند کتاب مشخصی را برای کتاب درمانی در بیمارستان ها و زندان ها استفاده کند.

سکری یادآور شد: در حال حاضر جام باشگاه های کتابخوانی کارگاه های مربی گری را برگزار می کند که به نظر می رسد در سالهای آینده بتوان کتاب درمانی را اجرایی کنیم.

فعال در کتابخانه های زندان و کانون اصلاح و تربیت تأکید کرد: کتابخانه ها باید دوره های سواد آموزی را برگزار کنند تا خانواده های روستایی فرزندان شان را از خطرات فضای مجازی مصون نگه دارند.

وی اظهار داشت: متاسفانه تکالیفی که در مدارس به دانش آموزان داده می شود فقط درسی است و حتی معلمان هم خواندن کتاب را از بچه ها مطالبه نمی کنند و اگر کتابخانه ای هم در مدارس باشند فقط شامل کتب تستی و کمک آموزشی است.

سکری در پایان خواستارشد: مسئولان ورود کتابداران به جامعه های خاص مانند زندان ها و بیمارستان ها را آسان تر کنند.

مرتبط با این خبر

  • تا اطلاع ثانوی نمایشگاه بین المللی کتاب در مصلای تهران برگزار می شود

  • جای خالی آژانس های تبلیغاتی کتاب در ایران

  • آثار ترجمه؛ رکورد دار فروش کتاب در طرح تابستانه

  • آمار کتابخوانی در کشور مشکوک است + صوت

  • نیازمند کتابفروشی های بزرگ برای عرضه کتاب هستیم

  • درصد بالایی از کتاب های ترجمه در ایران اصالت ندارند

  • نقش مشارکت مردمی در افزایش جذابیت کتابخانه های عمومی

  • گذری بر فضای سیاسی و ملتهب ایران در دهه 40

  • ممیزی های کتاب ریشه در معیارهای اجتماعی دارد

  • والدین از خرید انیمیشن های خشن برای کودکان خودداری کنند