صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

عضو شورای سیاست گذاری بیست و هفتمین دوره خانه کتاب گفت: وزارت علوم و بهداشت تقریبا هیچ حرکت پایه ای در هفته کتاب انجام ندادند.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع کتاب، دانایی و توانایی با حضور محمد گودرزی دبیر علمی "جشنواره دانایی توانایی" و مسئول انتخاب کتاب مناسب کودکان وزارت آموزش و پرورش و مجتبی تبریز نیا عضو شورای سیاست گذاری بیست و هفتمین دوره خانه کتاب از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

گودرزی درخصوص "جشنواره دانایی توانایی" اظهار کرد: "جشنواره دانایی توانایی" امسال برای سومین بار در کشور برگزار شد، این جشنواره فرصتی فراهم کرده تا دانش آموزان از فضای آموزشی کنکور و تستی محور فاصله بگیرند و با لذت مطالعه کتب غیر درسی آشنا شوند.

وی با بیان اینکه این جشنواره در سه مرحله منطقه ای، استانی و کشوری برگزار شده افزود: کارگروه 20 نفره نویسندگان کودک و نوجوان هر ماه کتاب های ناشران این حوزه را مطالعه و درباره تک تک آنها گفت و گو کرده و 50 عنوان کتاب مناسب را انتخاب می کنند. این کارگروه کتاب های منتخب را در پنج سبد بر اساس گروه های سنی مختلف قرار می دهند.

مسئول انتخاب کتاب مناسب کودکان وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: هر سبد دارای 9 تا 12 عنوان کتاب است که به مدارس معرفی می شوند و مدارس و یا خود بچه ها کتاب هایی را از این سبدها انتخاب می کنند.

گودرزی با اشاره به آمار شرکت کنندگان در این جشنواره گفت: 305 هزار دانش آموز طی این سه سال در جشنواره دانایی توانایی شرکت کردند که نهایتاً 500 نفر به مرحله کشوری رسیدند. این 500 نفر در ایام تابستان باید سه عنوان کتاب را به دلخواه خود انتخاب و مطالعه کنند. برگزیدگان در هفته کتاب سال آینده در 12 تا 15 کلاس در تهران توزیع می شوند و هر دانش آموز 15 دقیقه فرصت دارد درباره سه کتاب انتخابی خود گفت وگو کند.

دبیر علمی "جشنواره دانایی توانایی" تصریح کرد: وظیفه اصلی کارگروه، انتخاب کتاب مناسب و تأیید صلاحیت است لذا عدم انتخاب یک کتاب به معنای بد بودن آن کتاب نیست چراکه ما همه جوانب مورد نظر را بررسی و سپس کتاب مناسب را انتخاب می کنیم.

وی همچنین یادآور شد: 80 درصد کتاب هایی که در جشنواره دانایی توانایی امسال انتخاب شدند یا جهانی هستند و یا قابلیت جهانی شدن را دارند.

گودرزی با اذعان به تعداد ناچیز شرکت کنندگان در این جشنواره گفت: 500 هزار دانش آموز در مقایسه با 13 میلیون نفر دانش آموز بسیار کم است. تعداد دانش آموزان شرکت کننده در دوره دوم جشنواره، 700 هزار نفر بود و طبق پیش بینی ها تعداد آنها در این مرحله باید به یک میلیون نفر می رسید اما متاسفانه به 500 هزار نفر کاهش یافت.

در ادامه، تبریز نیا کتاب را زیربنای تمامی عرصه های دانشی خواند و گفت: هیچ یک از نهادها در شرایط کنونی بی نیاز از کتاب نیستند.

وی با اشاره به رویدادهای هفته کتاب افزود: سازمان تحقیقات و آموزش وزارت جهاد کشاورزی در این ایام، هفته کتاب کشاورزی و منابع طبیعی را برگزار کرد و این درحالیست که وزارت بهداشت و وزارت علوم تقریبا هیچ حرکت پایه ای در این هفته انجام ندادند.

عضو شورای سیاست گذاری بیست و هفتمین دوره خانه کتاب اضافه کرد: انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان نشست برون رفت از بحران و چالش های نشر امروز حوزه کودک و نوجوان را برگزار کرد، همزمان نشستی برای رونمایی از کتابهای منتشر شده توسط پیروان ادیان توحیدی توسط خانه کتاب و همچنین اختتامیه جشنواره کتاب و رسانه نیز برگزار شد.

تبریز نیا از وجود جشنواره های متعدد کودک و نوجوان انتقاد و بر ضرورت هم افزایی بین نهادهای مختلف تأکید کرد.

عضو شورای سیاست گذاری بیست و هفتمین دوره خانه کتاب در پایان این مصاحبه رادیویی ابراز داشت: تا زمانی که بختک کنکور بر مدارس افتاده حتی اگر بهترین کتاب توسط بهترین نویسنده تولید شود اتفاقات خوبی در حوزه مطالعه در مدارس رخ نخواهد داد.

مرتبط با این خبر

  • تا اطلاع ثانوی نمایشگاه بین المللی کتاب در مصلای تهران برگزار می شود

  • جای خالی آژانس های تبلیغاتی کتاب در ایران

  • آثار ترجمه؛ رکورد دار فروش کتاب در طرح تابستانه

  • آمار کتابخوانی در کشور مشکوک است + صوت

  • نیازمند کتابفروشی های بزرگ برای عرضه کتاب هستیم

  • درصد بالایی از کتاب های ترجمه در ایران اصالت ندارند

  • نقش مشارکت مردمی در افزایش جذابیت کتابخانه های عمومی

  • گذری بر فضای سیاسی و ملتهب ایران در دهه 40

  • ممیزی های کتاب ریشه در معیارهای اجتماعی دارد

  • والدین از خرید انیمیشن های خشن برای کودکان خودداری کنند