صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

قاسم پور گفت: ما در دوره بعدی "جشنواره دانایی توانایی" کتاب های مناسب اولیاء را نیز اضافه خواهیم کرد.

برنامه "گفت‌و‌گوی فرهنگی" با موضوع کتاب، دانایی و توانایی با حضور فرهاد قاسم پور معاون مدیرکل فرهنگی هنری وزارت آموزش و پرورش از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

قاسم پور در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: وزارت آموزش و پرورش طیف زیادی از مخاطبان و جامعه آماری گسترده ای را در برمی گیرد و همین پهن پیکری آن می تواند آسیب هایی ایجاد کند، از این رو برخی انتقادات به وزارتخانه وارد است.

وی با اشاره به سرانه ناچیز مدارس افزود: از سوی دیگر، ورودی های منابع مالی و انسانی به آموزش و پرورش با تعداد و جمعیت مخاطبان تناسب ندارد. کل اعتبار حوزه فرهنگی هنری برای هفت هزار مدرسه و 14 میلیون دانش آموز پنج میلیارد تومان است.

معاون مدیرکل فرهنگی هنری وزارت آموزش و پرورش گفت: فشارهای خانواده ها و کنکور زدگی باعث شده که دانش آموزان تمایلی به مطالعه کتب غیردرسی نداشته باشند و حتی فرصت مطالعه نکنند.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا دغدغه کتابخوانی در مدارس و معلمان وجود دارد یا خیر؟ گفت: یکی از مشکلات بزرگ ما در آموزش و پرورش، رسانه است، رسانه ها نسبت به آموزش و پرورش آنگونه که باید کمک نمی کنند و شاید کم لطفی هم می کنند البته بخشی هم به روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش برمی گردد.

قاسم پور ادامه داد: متاسفانه بسیاری از اتفاقات خوب و جریان های مثبت مدارس در جهت توسعه فرهنگ کتابخوانی به دلیل عدم پوشش رسانه ای مورد غفلت واقع شده و جامعه از آن آگاه نمی شود.

وی همچنین در ادامه این "گفت و گوی فرهنگی"، عنوان کرد: در حال حاضر وزارت آموزش و پرورش خود را برای قرن جدید آماده می کند و در حال بازپیرایی و به روزآوری برنامه هاست تا متناسب با نیاز دانش آموزان قرن جدید، عمل کند.

معاون مدیرکل فرهنگی هنری وزارت آموزش و پرورش در توضیح بیشتر این اقدامات وزارتخانه گفت: تجهیز کتابخانه های مدارس، ایجاد و غنی سازی واحدهای اطلاعاتی و منابع آموزش و پرورش و اجرای طرح 50 هزار نمایشگاه در پنج هزار مدرسه با همکاری وزارت ارشاد از جمله اقدامات در این راستاست.

این مقام مسئول همچنین یادآور شد: امسال شیوه نامه علمی و استاندارد ویژه کتابخانه های آموزشگاهی برای اولین بار به مدارس ارسال شد.

قاسم پور در پایان به رادیو گفت و گو گفت: ما در دوره بعدی جشنواره دانایی توانایی کتاب های مناسب اولیاء را نیز اضافه خواهیم کرد.

مرتبط با این خبر

  • تا اطلاع ثانوی نمایشگاه بین المللی کتاب در مصلای تهران برگزار می شود

  • جای خالی آژانس های تبلیغاتی کتاب در ایران

  • آثار ترجمه؛ رکورد دار فروش کتاب در طرح تابستانه

  • آمار کتابخوانی در کشور مشکوک است + صوت

  • نیازمند کتابفروشی های بزرگ برای عرضه کتاب هستیم

  • درصد بالایی از کتاب های ترجمه در ایران اصالت ندارند

  • نقش مشارکت مردمی در افزایش جذابیت کتابخانه های عمومی

  • گذری بر فضای سیاسی و ملتهب ایران در دهه 40

  • ممیزی های کتاب ریشه در معیارهای اجتماعی دارد

  • والدین از خرید انیمیشن های خشن برای کودکان خودداری کنند