صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

حسینی نیک از برگزاری جشنواره ملی نشر دانشگاهی همزمان با هفته پژوهش خبرداد و گفت: "همایش ملی آینده نگری در نشر دانشگاهی" روز 27 آذرماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی برگزار خواهد شد.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع جولان کپی کاران هنری روی طناب بی قانونی با حضور عباس حسینی نیک رئیس انجمن ناشران دانشگاهی و مدیر مسئول انتشارات مجد از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

حسینی نیک تخلفاتی چون کپی کاری و مشابه سازی را به مثابه نقض حقوق پدیدآورندگان و هنرمندان دانست و گفت: برعکس تصور عموم مردم، که قانونی در این حوزه وجود ندارد اما باید گفت قوانین و موارد تخلف در این حوزه از حدود 50 سال قبل مشخص و مجازات سنگینی نیز برای آن پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه قوانین این حوزه برگرفته از کنوانسیون های بین المللی است افزود: "قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان" در سال 1348 تصویب شد و قانون به نحوی از این اقشار حمایت کرده که نقض حقوق آنها موجب مجازات حبس است.

رئیس انجمن ناشران دانشگاهی تصریح کرد: بسیاری از متخلفان تصور می کنند کپی کاری جزو موارد قانونی نیست و یا مجازات کمی دارد درصورتیکه تخلف از مسائل کپی رایت در ایران، مجرمانه است و بین سه ماه تا سه سال هم حبس دارد.

حسینی نیک دو مسئله اخلاق و آموزش را زمینه ساز اجرای قانون و اداره اجتماع دانست و گفت: متاسفانه اغلب پدیدآورندگان با حقوق خود آشنا نبوده و فعالان حوزه فرهنگی هنری و حتی علمی نیز از موارد مجرمانه در این حوزه بی اطلاعند ضمن اینکه پدیدآورندگان نحوه پیگیری حقوق خود را هم نمی دانند و همین منجر به گسترش اعمال مجرمانه خواهد شد.

مدیر مسئول انتشارات مجد با اشاره به اینکه اقتصاد فرهنگ و هنر اقتصاد چندان قوی نیست افزود: هزینه و پروسه پیگیری قضایی تخلفات برای پدیدآورندگان بسیار زیاد است و همین موجب منصرف شدن هنرمندان از شکایت و پیگیری حق و حقوقشان می شود.

وی با اذعان به نبود کار جمعی و عدم تمایل به انجام پژوهش و آموزش در حوزه نشر گفت: ما ناشران با سابقه زیادی داریم اما متاسفانه اطلاع کمی دارند و همین مسئله مشکل ساز می شود.

حسینی نیک با اشاره به راهکارهای حل معضل کپی کاری آثار هنری به ویژه در حوزه کتاب مطرح کرد: اگر کتاب با قیمت و تخفیف مناسب قابل دسترس باشد از تکثیرهای غیرقانونی جلوگیری به عمل خواهد آمد.

رئیس انجمن ناشران دانشگاهی همچنین وجود قوانین شفاف و دقیق، تعیین مجازات قاطع، ارائه آموزش های لازم و عدم اهمال کاری را از دیگر راهکارهای پیشگیری از اعمال مجرمانه در این حوزه برشمرد و بر آن تأکید کرد.

وی از برگزاری جشنواره ملی نشر دانشگاهی همزمان با هفته پژوهش خبرداد و گفت: همایش ملی آینده نگری در نشر دانشگاهی روز 27 آذرماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی برگزار خواهد شد.

حسینی نیک همچنین به رادیو گفت و گو گفت: هفتمین نمایشگاه تخصصی کتاب دانشگاهی نیز با هدف تجهیز کتابخانه های تخصصی برگزار خواهد شد.

مرتبط با این خبر

  • تا اطلاع ثانوی نمایشگاه بین المللی کتاب در مصلای تهران برگزار می شود

  • جای خالی آژانس های تبلیغاتی کتاب در ایران

  • آثار ترجمه؛ رکورد دار فروش کتاب در طرح تابستانه

  • آمار کتابخوانی در کشور مشکوک است + صوت

  • نیازمند کتابفروشی های بزرگ برای عرضه کتاب هستیم

  • درصد بالایی از کتاب های ترجمه در ایران اصالت ندارند

  • نقش مشارکت مردمی در افزایش جذابیت کتابخانه های عمومی

  • گذری بر فضای سیاسی و ملتهب ایران در دهه 40

  • ممیزی های کتاب ریشه در معیارهای اجتماعی دارد

  • والدین از خرید انیمیشن های خشن برای کودکان خودداری کنند