صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

بهروز لک با اشاره به کیفیت بسیار پایین خط دانش آموزان تأکید کرد: متولیان آموزش باید نگاه ویژه ای به زیباتر شدن خط دانش آموزان داشته باشند.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع هنرهای بومی فراموش شده و با حضور بهروز لک کارشناس فرهنگی مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

لک در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به انواع تعاریف موجود از هنر در علم زیبایی شناسی گفت: هنر زیبایی است و زیبایی آنچیزی است که انسان را جذب خود کند بطوریکه خواستار تکرار دیدن و یا شنیدن آن زیبایی شود.

وی افزود: گروهی معتقدند هنر وسیله پالایش و اعتلای روح آدمی است و هنر را صرفاً هنر اخلاق گرا و اثرگذار مثبت اجتماعی می دانند. طرفداران این نظریه از شعار "هنر برای اجتماع" جانبداری می کنند و اشکال تعریف این است که اخلاقیات و مسائل اجتماعی در همه هنرها یکسان نیست و کاربرد ندارد لذا نمی توان از آن به عنوان سنجش آثار هنری استفاده کرد.

کارشناس فرهنگی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: گروهی دیگر، هنر را هرگونه نسخه برداری از اصل طبیعت تعریف کردند. در واقع همه این تعاریف تنها یک وجه از هنر را مورد نظر قرار می دهند و از باقی مسائل چشم پوشی می کنند.

لک درخصوص هنر خوشنویسی گفت: هنر خوشنویسی همان خطاطی به معنای زیبانوشتن همراه با خلق زیبایی است، خوشنویسی در ایران از زمان پهلوی دوم به بعد و خط نستعلیق نیز توسط میرعلی تبریزی در سده نهم ایجاد شد و از سده 11 به بعد نیز پیشرفت های زیادی کرد.

وی با اشاره به هنرهای تلفیقی و لزوم نوآوری مبتکرانه همراه با حفظ اصالت اثر بیان کرد: فعالان حوزه هنرهای تلفیقی به ویژه تلفیق خوشنویسی و گرافیک یا نقاشی خط باید دقت کنند که ضربه ای به اصل هنر خوشنویسی وارد نشود. هنر خوشنویسی اصولی دارد که از زمان ابن بوّاب تا میرعلی تبریزی شکل گرفته و به ما رسیده است.

کارشناس فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تعداد خوشنویسان در گذشته به تعداد انگشتان دست هم نمی رسید اما در حال حاضر به وفور هنرمندان خوشنویس داریم که متاسفانه حمایت نمی شوند.

وی افزود: دو درصد بودجه کل کشور برای حمایت هنر خوشنویسی است اما هیچ وقت این بودجه عملی نشده و تخصیص پیدا نکرده است.

لک همچنین به رسالت و وظیفه هنرمندان در عرصه خوشنویسی اشاره و تأکید کرد: در حال حاضر برخی اساتید و هنرمندان به نظیرنویسی روی آورده اند. این کار برای الهام گیری از آثار گذشته و رفع نقایص اثر مفید است اما نوشتن همانند گذشتگان این عرصه نیز فایده چندانی ندارد.

وی با اشاره به توجه ویژه ائمه اطهار (ع) و پیامبر گرامی اسلام (ص) به خط گفت: پیامبر اکرم (ص) در حدیثی گرانبها فرمودند: "خط زیبا برای نیازمندان ثروت، برای اغنیاء زیبایی و برای بزرگان کمال است." ایشان همچنین در حدیث دیگری فرمودند: "خط زیبا و نیکو به روشن شدن حقیقت می افزاید."

کارشناس فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به کیفیت بسیار پایین خط دانش آموزان امروزی بیان کرد: متولیان آموزش باید نگاه ویژه ای به زیباتر شدن خط دانش آموزان داشته باشند.

مرتبط با این خبر

  • فقدان مرجع هنری منجر به امنیت سوداگران شده است

  • قانون مالکیت فکری و صنعتی جدید به زودی تصویب می شود

  • قیصر؛ تاثیرگذار ترین شاعر در تثبیت سبک ادبی انقلاب اسلامی است

  • مسئولان به نسل جوان دانشگاهی اعتماد کنند

  • فقدان نظام آموزشی یکپارچه، هنرهای سنتی را دچار بحران کرده است

  • گفتمان سازی ، اشتغالزایی و تولید ثروت رهاورد صنایع فرهنگی

  • بنیاد شهید دخالتی در تولید اثر ندارد

  • جشنواره تئاتر دانشگاهی توسط یک نهاد غیر متخصص برگزار می شود

  • حوزه اسپانسری هنری در کشور درگیر فضایی آلوده است

  • بی توجهی مسئولان به حرکت شتاب انگیز هنر انقلاب