گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

كارشناس رسانه مطرح كرد: عملکرد ضعیف ایران در زمینه جنگ روایت ها

پورمسعود با انتقاد از عملکرد ضعیف ایران در زمینه جنگ روایت ها گفت: در حال حاضر روایت و شاخص در حوزه رسانه ای دست دشمن است و ما در این زمینه ضعیف عمل کردیم.

1398/09/17
|
12:03
|

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع جوانگرایی در جنگ نرم با حضور علیرضا پورمسعود کارشناس رسانه و حجت الاسلام عباس مولایی کارشناس فرهنگی و استاد حوزه و دانشگاه از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

پورمسعود در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: در عصر حاضر یک اکوسیستم رسانه شکل گرفته است بدین معناکه رسانه ها از یک سوژه تصویرسازی کرده و تفسیر مورد نظر خود را در ذهن مخاطب قرار می دهند.

این کارشناس رسانه افزود: برای استقلال تفکرمان در فضای مجازی، در ابتدا باید این فضا را به طور کامل بشناسیم و به مقطع زمانی خود و شرایط مخاطب نیز توجه کنیم.

وی بحث انتقال نسل را به عنوان فندانسیون اکوسیستم رسانه ای در کشور مطرح کرد و گفت: انتقال نسل به معنای گمشدن هویت نیست، بلکه بدین معناست که یک نسل کشور به دنبال ساخت جامعه با آرمان های خاصی است و در عین حال نسل های مختلف هم در جامعه در حال رشد هستند اما آیا آرمانی که نسل اول ساخت جامعه را با آن شروع کرد به نسل های بعدی هم منتقل شده است؟! مشکل فضای رسانه ای کشور ما دقیقاً همین مسئله است.

پورمسعود گفت: تصور نسل دهه 70 از شهدای دفاع مقدس توسط رسانه ها شکل گرفته و متاسفانه دفاع مقدس را به درستی برای آنها معرفی نکردیم اما همین نسل درک خوبی از شهدای مدافع حرم دارند و در عین حال دهه هشتادی ها و دهه نودی ها هیچ درکی نسبت به مدافعان حرم ندارند.

کارشناس رسانه ادامه داد: سبک فیلم های آمریکایی از سال 2003 و با فروپاشی خانواده ها کاملاً تغییر کرده و خانواده و جنگیدن برای آن در فیلم ها محور قرار گرفته است.

وی همچنین درخصوص جوانان و آفند رسانه ای بیان کرد: ما معمولا در حوزه رسانه پدافندی عمل می کنیم یعنی منتظر یک کنش هستیم تا واکنشی نسبت به آن نشان دهیم.

پورمسعود با انتقاد از عملکرد ضعیف ایران در زمینه جنگ روایت ها گفت: در حال حاضر روایت و شاخص در حوزه رسانه ای دست دشمن است و ما در این زمینه ضعیف عمل کردیم. به عنوان مثال سریال " گاندو " درباره پروژه نفوذ تولید شد و از این به بعد هر سریالی که درباره این مطلب ساخته شود شاخص مردم، سریال "گاندو" است.

در ادامه، حجت الاسلام مولایی کارشناس فرهنگی بیان کرد: یکی از بحران های پیش روی دهه هشتادی و نودی ها، بحران هویتی است بدین معنا که خود و هدف و آرمان ها را نمی شناسند و در این خلأ، رسانه های قوی تر به این افراد خط دهی می کنند.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به کانالیزه کردن افکار توسط رسانه های معاند گفت: گاهی یک جمله و دیالوگ در فیلم های غربی زندگی فرزندان ما را در سال آینده تحت الشعاع قرار می دهد.

وی همچنین عنوان کرد: طبق آمارها، میزان حضور جوانان در فضای مجازی 11 ساعت و میزان گفت وگو بین خانواده ها تا 20 دقیقه اعلام شده و این ضرورت برنامه ریزی دقیق تر در حوزه رسانه ای را نشان می دهد.

حجت الاسلام مولایی سناریو نویسی فرهنگی را از جمله اقدامات دشمن عنوان کرد و گفت: دشمن حوزه خانواده را با تولید برنامه ها و شبکه های مختلف هدف قرار داده و نتیجه این جنگ نرم و تهاجم فرهنگی هم در کف خیابان و مراکز علمی و دانشگاه ها کاملاً مشهود است.

استاد حوزه و دانشگاه نقش جوانان در حوزه آفندی و جنگ نرم تأکید کرد: فضای شنیدن حرف ها در حوزه رسانه باید فراهم و بهترین آن ها انتخاب شود. وقتی فضا را ببندیم و اجازه شنیدن همه حرف ها را ندهیم جوانان به شبکه های دیگر اعتماد می کنند.

وی با تصریح بر جای خالی سبک زندگی در رسانه ها گفت: این مسئله باید در مقوله سواد رسانه ای گنجانده و به مردم آموزش داده شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی