صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

خلیلی پور گفت: دفاع از اصالت باعث رواج تفکرگریزی و راحت طلبی و نهایتاً مصرف گرا شدن خواهد شد.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع اصالت فکر در کار دانشوران امروز ایران با حضور دکتر نازنین خلیلی پور عضو مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی روانه آنتن شد.

خلیلی پور در مصاحبه با رادیو گفت و گو با طرح سوالی گفت: آیا استنباط ما از فلسفه به همان معنای مصطلح و قابل قبول در دنیاست؟

وی با اشاره به لزوم وجود پرسش فلسفی در ذهن افراد از کودکی تأکید کرد: "چطور زندگی کردن" پرسش مهمی است که باید در ذهن پژوهشگران ایرانی و حتی فرزندان نهادینه شود.

عضو مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی ادامه داد: ما معمولاً به دنبال نسخه های آماده هستیم تا کسی به جای ما فکر کند و این همان تنبلی در فکر کردن است.

خلیلی پور پرسش فلسفی نداشتن را نشانه مطلق انگاری دانست و افزود: اینکه هر چه سنت به ما گفت را درست بدانیم یک نوع تنبلی در فکر است که جای استدلال را می گیرد.

وی ادامه داد: همه می دانند که اگر فکر کنند به جایی خواهند رسید که ممکن است دردآور باشد چراکه اصولاً آگاهی همراه با درد است و دفاع از اصالت باعث رواج تفکرگریزی و راحت طلبی و نهایتاً مصرف گرا شدن خواهد شد.

عضو مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی تأکید کرد: ما دائماً باید برای فکر کردن یک موضوعی داشته باشیم حتی اگر قبلاً درباره آن هم فکر شده باشد. کار فلسفه به جواب رسیدن نیست بلکه کار اصلی آن، ایجاد پرسش است.

خلیلی پور با انتقاد از عدم شکل گیری بستر اجتماعی برای نهادینه شدن پرسش فلسفی و فکر کردن متذکر شد: اکثر فارغ التحصیلان مدارس با ضریب هوشی بالا معمولاً به رشته های فنی مهندسی هدایت می شوند و لذا در حوزه فلسفه با کمبود مواجه می شویم.

وی افزود: اگر بستر اجتماعی این موضوع فراهم شود اگر افراد برجسته ای داریم که در این حوزه کار کنند و به پیشرفت های خوبی برسند.

عضو مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی خاطرنشان ساخت: افراد در مواجهه با مدرنیته دو حالت پیدا می کنند، عده ای با آن مبارزه می کنند و عده ای هم از خود بیگانه می شوند.

خلیلی پور تأکید کرد: تمامی اندیشه ها بدون جانبداری باید با نگاه نقادانه بازاندیشی شوند تا دچار آفت ها در این حوزه نشویم.

عضو مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی در پایان این "گفت و گوی فرهنگی" ابراز داشت: نظام آموزشی نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا به دنبال تربیت شهروند هستند و به همین خاطر است که فرزندان ما نگاه و پرسش فلسفی ندارند تا خودشان علیه خودشان قیام کنند.

مرتبط با این خبر

  • کشاورزی باید از حالت سنتی، غیر اقتصادی خارج شود تا مشکل اشتغال در این حوزه رفع گردد

  • تحلیل ساختاری مباحث کلان کشور با ذره بین علم و آموزش

  • مطالبه کارآمدسازی جامعه، منشاء برنامه ریزی علمی در دانشگاه آزاد

  • دانشگاه های کشور با جامعه ارتباط ندارند

  • بررسی وضعیت موجود و رصد فناوری های نوظهور جهان، دو شرط آینده نگاری علمی

  • سیاست گذاری و اجرا دو بخش مهم فرآیند آینده نگاری در ایران هستند

  • اسناد بالادستی با ظرفیت های آینده نگاری باید به روز شوند

  • کارآمدترین دانشجویان عضو انجمن های علمی می شوند

  • وابستگی دانشگاه ها، یک امر ریشه ای است

  • جدیدترین اخبار علمی ایران و جهان در ذوزنقه رادیو گفت و گو