گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

نقره كار: تهران الگوی مطمئن و مناسبی برای سایر شهرها نیست

مدیر قطب معماری اسلامی با بیان اینکه تهران از 9 ماه گذشته فقط 25 روز هوای پاک داشته گفت: تهران حتی برای ابتدایی ترین نیاز مادی انسان یعنی هوا هم نامناسب و ناپایدار است و نباید برای سایر شهرهای کشورمان الگو شود.

1398/11/02
|
09:07

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع خانه های امروزی و ارتباط آن با سبک زندگی ایرانی اسلامی و با حضور مهندس عبدالحمید نقره کار عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت و مدیر قطب معماری اسلامی روانه آنتن شد.

نقره کار با بیان اینکه تمدن نوین اسلامی مبتنی بر هویت ایرانی اسلامی شکل خواهد گرفت گفت: اسلامی بودن هویت به معنای ارزشهای فرامکانی و فرازمانی و مرتبط با نیازهای روحی انسانی در کل بشر است اما کالبد و تکنولوژی بنا بستگی به مجموعه شرایط محیطی دارد.

وی با ابراز تاسف از اینکه تهران از 9 ماه گذشته فقط 25 روز هوای پاک داشته افزود: این مطلب یعنی تهران برای ابتدایی ترین نیاز مادی انسان یعنی هوا هم نامناسب و ناپایدار است بنابراین نباید برای سایر شهرهای کشورمان الگو شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت، شهر تهران را با این رویکرد فعلی از نظر علم روز غیر اسلامی، غیرانسانی و غیر علمی خواند و مطرح کرد: ما طبق یک آمایش سرزمینی باید مهاجرت معکوس از شهرهای بزرگ به شهرهای کوچک را تقویت کنیم.

نقره کار شکل گیری یک انقلاب مهاجرتی با برنامه ی همه جانبه را ضروری خواند و گفت: رویکرد دانشگاه های ما در حوزه معماری و شهرسازی تقلیدی و ترجمه ای است و هنوز رویکرد و هویت اسلامی ایرانی پیدا نکرده اند.

وی با انتقاد از نوع قوانین موجود در حوزه معماری و شهرسازی وزارت مسکن گفت: کارشناسان حقوق این حوزه باید در بالاترین سطح شورای عالی معماری و شهرسازی حضور یابند تا از حقوق مردم دفاع کنند و علاوه برآن فقیهان معماری و شهرسازی نیز باید به این شورا ورود کنند تا به جای تصمیمات غلط و بی توجهی به مسائل علمی و قانونی، شاهد طرح های تفصیلی و توسعه ای روستایی مبتنی بر هویت ایرانی اسلامی باشیم.

مدیر قطب معماری اسلامی در ادامه اظهارات خود، یک خانه مطلوب را خانه مستقل و با حریم دانست و مطرح کرد: پس از اینکه طرح های تفصیلی شهرسازی هویت اسلامی ایرانی پیدا کرد و رویکرد تراکم فروشی و تغییر کاربری و صرفاً مادی و غیرعلمی کنار گذاشته شد، اولین موضوع این است که هر فرد متأهل یک خانه مستقل داشته باشد که لازمه تحقق این مهم، آزاد کردن هزینه های زمین از مافیای قدرت و ثروت و زمین خوار در کشور است.

نقره کار با تأکید بر لزوم استفاده دولت از نهادهای دانش بنیان برای تولید انبوه مواد و مصالح با کیفیت و ساخت مسکن با سرعت بالا تصریح کرد: اگر سرمایه گذاری خوبی در حوزه مصالح ساختمان و تکنیک فنی انجام شود آنگاه 75 درصد هزینه ساختمانی که امروز به جیب دلالان و مافیای قدرت و ثرورت و آقازاده ها می رود آزاد خواهد شد و مردم به راحتی می توانند خانه مستقل داشته باشند.

وی درونی سازی منازل، احیای حیاط های مرکزی، عدم مزاحمت همجواری، خانه مستقل و زمین کافی، تفکیک فضاهای محرم و نامحرم، رعایت سادگی و دوری از تجملات، محله محوری با مرکزیت فضاهای معنوی و فرهنگی و آموزشی و انتخاب امام جماعت عادل و با تقوا را از جمله الزامات ایجاد شرایط معنایی و فرهنگی لازم برای فضاهای مسکونی برشمرد و گفت: رعایت این مسائل ضامن استقلال، خودآگاهی فرهنگی و حفظ حریم خانواده هاست.

مدیر قطب معماری اسلامی در پایان بر لزوم آمایش سرزمینی، ارائه طرح جامع، تفصیلی و توسعه ای برای روستاها، اصلاح شورای عالی معماری و محدود شدن اختیارات شهرداری ها در تصویب طرح های جامع و طرح های تفصیلی و همچنین انقلاب جدی محتوایی در اصلاح سرفصل دروس دانشگاهی تأکید کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی