صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

امیرپور با اشاره به بازار خراب گردشگری گفت: موسسات، آژانس های هواپیمایی، عرضه کنندگان بسته های سفر و تورگردان ها حاضرند از این موضوع سوء استفاده کنند و مطلوب مسافران را ارائه ندهند.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع هنر و گردشگری در دنیای معاصر و با حضور دکتر فرناز امیرپور مدرس دانشگاه و کارشناس گردشگری به روی آنتن رفت.

امیرپور در آغاز با اشاره به پیشرفت رشته گردشگری در سالهای اخیر و ایجاد بیش از 30 نوع گردشگری گفت: در حال حاضر "گردشگری هنری" از انواع صنعت گردشگری محسوب می شود.

کارشناس گردشگری افزود: عوامل مختلفی از جشنواره ها و فستیوالها گرفته تا هنرهای دست ساز و جشنواره های جدید همگی به "گردشگری هنری" مربوطند و با وجود آن ها می توان گردشگران و توریستها را به تماشای این آثار هدایت کرد.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: کشور ما هنرمندان زیادی دارد که می توان از آن ها در زمینه گردشگری استفاده کرد و این بخش از صنعت گردشگری را رونق بیشتری بخشید.

وی همچنین در رابطه با جایگاه مفهوم "گردشگری هنری" در جامعه گفت: ما در حال حاضر گردشگری هنری را به مفهوم خاص هنری نمی شناسیم بلکه بیشتر گردشگری فرهنگی را می شناسیم بطوریکه تمامی کارهایی که در زمینه گردشگری هنری انجام می شود به اسم گردشگری فرهنگی شناخته می شود.

امیرپور با تذکر این نکته که هنر با فرهنگ گرچه آمیخته است اما یکسان نیست اظهار داشت: موضوع "گردشگری هنری" در ایران بر اساس استانداردهای دنیا پیش نمی رود و متاسفانه تورهای خاص برای دیدن هنرهای کشورمان برگزار نمی شود و یا در حد بسیار پایینی است.

کارشناس گردشگری با انتقاد از تبلیغات کوتاه مدت و بدون هدف در حوزه گردشگری افزود: صنعت گردشگری در کشور ما به شدت شکننده است و متاسفانه هر اتفاقی در کشور و حتی در دنیا به صنعت گردشگری ایران آسیب می زند که این به نبود زیرساخت های لازم برمی گردد.

امیرپور ضرورت اصلاح نگاه و انگیزه مردم به گردشگری را یادآور شد و گفت: نباید تا هر اتفاقی رخ می دهد کل اذهان عمومی نسبت به گردشگری منفی یا مثبت شود.

وی ایجاد رویکردهای تخصصی تر به "گردشگری هنری" را ضروری خواند و افزود: در گردشگری تلفیقی و میان رشته ای باید از کارشناسان دو حوزه کمک گرفت تا آن را به شکل تخصصی و هدفمند پیش برد.

امیرپور تصریح کرد: بازار گردشگری در حال حاضر به قدری خراب است که موسسات و آژانس های هواپیمایی و عرضه کنندگان بسته های سفر و تورگردان ها حاضرند از این موضوع سوء استفاده کنند و مطلوب مسافر را ارائه ندهند و متاسفانه طبقه شکایات از این موضوع در وزارتخانه میراث فرهنگی از دیگر مسائل بیشتر است.

مدرس دانشگاه داشتن تحصیلات مرتبط با حوزه گردشگری و یا حداقل تجربه در این کار را شرط ورود به مدیرعاملی آژانس های هواپیمایی دانست و گفت: وزارت گردشگری اجازه می دهد افراد از هر رشته ای و بدون تجربه و صرفاً به خاطر داشتن سرمایه مدیرعامل آژانس هواپیمایی شوند، این کار اشتباه است و باید اصلاح شود.

وی با تاکید بر اینکه وزارت گردشگری باید یک تقسیم وظایفی بین آژانس ها در سراسر کشور انجام دهد ادامه داد: وجود صرف مدیر فنی در آژانس کافی نیست، امروز مدیر فنی های آژانس های مسافرتی غیرحضوری کار می کنند و فقط مدارک اجاره داده می شود و این برای صنعت گردشگری و آژانس های مسافرتی دردآور است.

امیرپور در خاتمه برگزاری دوره های کارورزی و کارآموزی را در حوزه های مختلف گردشگری ضروری و موثر دانست و بر آن تأکید کرد.

مرتبط با این خبر

  • فقدان مرجع هنری منجر به امنیت سوداگران شده است

  • قانون مالکیت فکری و صنعتی جدید به زودی تصویب می شود

  • کپی کاری آثار هنری در غیاب نظارت

  • موسیقی آکادمیک در ایران در حد ابتدایی و ضعیف است

  • وجود مرجع برای تشخیص اصل از کپی اثر ضروری است

  • ممانعت دانشگاه ها از پذیرش پایان نامه های کپی شده

  • فضای مجازی یک ویترین اینترنتی برای فروش آثار هنری است

  • قیصر؛ تاثیرگذار ترین شاعر در تثبیت سبک ادبی انقلاب اسلامی است

  • مسئولان به نسل جوان دانشگاهی اعتماد کنند

  • فقدان نظام آموزشی یکپارچه، هنرهای سنتی را دچار بحران کرده است