گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

یك فیلمنامه نویس سینما: کارگردانان برای شرایط سخت امروز فیلم های امیدبخش بسازند

شادمهر راستین گفت: وظیفه ما در این شرایط، ساخت فیلم هایی با رویکرد امید به زندگی است.

1399/02/03
|
12:57

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع اقتصاد هنر در تهدید کرونا و در ارتباط تلفنی با شادمهر راستین کارگردان و فیلمنامه نویس سینما روانه آنتن شد.

راستین اظهار کرد: فروش بالای اکران ها معمولاً در ایام نوروز است اما متاسفانه امسال به دلیل شیوع کرونا و تعطیلی سینماها، سینما بیشترین لطمه را از همین بخش اکران نوروزی خورد.

فیلمنامه نویس سینما با بیان اینکه جشنواره جهانی فیلم فجر نیز که در اردیبهشت ماه برگزار می شد به تعویق افتاد گفت: برای اکران برخی فیلم ها در بعد از عید فطر سازوکارها و ترفندهای جدیدی مطرح شده اما هنوز وزارت بهداشت این نوع سازوکارها را تأیید نکرده است.

وی تصریح کرد: نه تنها کشور ایران بلکه هیچ کشوری در این شرایط نمی تواند درباره این پدیده برنامه ریزی کند چراکه پایان آن معلوم نیست.

راستین متذکر شد: امروز مدیران اقتصادی به این مسئله پی بردند که سرمایه گذاری ها در حوزه امنیتی و صنعتی و انرژی در این شرایط نتیجه ای برای آنها نداشته اما در مقابل، افراد جامعه با همان کتابها و فیلم هایی که به تصور مسئولان، یکبار مصرفند یک عمر در ارتباط هستند و از آن ها تاثیر می گیرند.

این فیلمنامه نویس سینما با تأکید بر اینکه وظیفه ما در این شرایط ساخت فیلم هایی با رویکرد امید به زندگی است گفت: شاید در سال گذشته بنده همچنان ساخت فیلم های منتقدانه به وضعیت اجتماعی کشورمان را پیشنهاد می کردم اما امسال جامعه در این شرایط به شدت نیازمند امید به زندگی است و ما باید به این مسئله بیشتر از قبل توجه کنیم.

وی شرایط کرونایی را بهترین فرصت و عامل برای برقراری ارتباط مستقیم سازندگان و هنرمندان هر حوزه ای با مخاطبان دانست و گفت: خوشبختانه نقش کسانی که خود را مدیر فرهنگی می دانستند اما نه خالق اثر بودند و نه با این حوزه ارتباطی داشتند در این شرایط حذف و ارتباط مستقیمی بین مخاطبان و هنرمندان برقرار شد.

راستین در رابطه با اکران اینترنتی فیلم "خروج " ساخته ابراهیم حاتمی کیا گفت: سوال اینجاست که آیا ما فیلم را باید در گوشی موبایل تماشا کنیم یا آئین تماشای دسته جمعی فیلم بخشی از دستاوردهای فرهنگی است و نمی توان آن را از دست داد؟ به نظرم خود سینما رفتن مهمتر از فیلم ساختن است و تماشای دسته جمعی فیلم کم چیزی نیست که با اولین تهدید آن را کنار بگذاریم.

این فیلمنامه نویس سینما اکران آنلاین این فیلم در شرایط کنونی را صرفاً یک تجربه دانست و افزود: فیلم هایی در این دوران دیده شد که با مدیوم تلویزیون و گوشی موبایل سازگاری بهتری داشتند و بنابراین در آینده حتماً فیلم هایی برای شبکه های اینترنتی خواهیم ساخت.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی