گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

رئیس كمیسیون پیوست نگاری شورایعالی انقلاب فرهنگی: ساختار غلط مالیات ستانی مردم را بی دین می‌کند

بنیانیان اظهار داشت: ساختار اقتصاد و دارایی ما به گونه‌ای است که همزمان با دریافت مالیات از مردم، آنها را بی دین هم می‌کند.

1399/03/12
|
09:30

به گزارش "سرویس فرهنگی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، حسن بنیانیان رئیس کمیسیون پیوست نگاری فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی در مصاحبه با برنامه "گفتگوی فرهنگی" درباره امام خمینی (ره) و اصلاح فرهنگ عمومی گفت: امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری به طور طبیعی نگاه جامعی به دین و دینداری و نسبت آن با فرهنگ جامعه دارند و معتقدند که جهان بینی و باورهای اصیل دینی باید در جامعه مستقر شود.

وی افزود: استقرار باورهای اصیل دینی در جامعه بر همه تصمیمات اقتصادی، سیاسی، مشی زندگی، معماری و شهرسازی و حتی طرز لباس پوشیدن و غذا خوردن افراد جامعه هم سایه می‌اندازد و همه آن‌ها را در خدمت سعادت و آرامش و پیشرفت مادی و معنوی قرار خواهد داد.

رئیس کمیسیون پیوست نگاری فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: از زمانی که حضرت امام (ره) نظریات خود را در جوانی ارائه و آن را بسط و گسترش دادند و تا آغاز سخنرانی‌های خود به ریشه‌ای ترین نقطه یک جامعه یعنی "حکومت" که موظف به ایجاد بستر حضور دین در روابط جامعه است اتکا کردند و بعد هم شاگردان امام و نخبگان و طلاب و دانشگاهیان و نوجوانان به صحنه آمدند و انقلاب اسلامی ایران پیروز شد.

بنیانیان گفت: امام پس از پیروزی انقلاب و بعد هم مقام معظم رهبری روی این مسئله تاکید داشتند و مقام معظم رهبری برای بازتولید این نگاه کلان بحث جامع "مهندسی فرهنگی" را در سال 1389 و بعد هم "الگوی پیشرفت ایران اسلامی" را مطرح کردند اما به دلیل همراهی نکردن مدیران اجرایی با کلیت این بحث، ناچار به مطرح کردن موضوع تهیه پیوست فرهنگی برای تصمیمات بزرگ شدند.

وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر این موضوع در سال 1388 خطاب به نمایندگان مجلس گفت: مقام معظم رهبری در این جلسه به نمایندگان تاکید کردند که حتی وقتی قانون اقتصادی هم می‌نویسید آثار فرهنگی و تربیتی آن‌ها را در نظر داشته باشید.

رئیس کمیسیون پیوست نگاری فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی در اهمیت این مسئله به مثالی اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال، ساختار اقتصاد و دارایی برای پرداخت مالیات به گونه‌ای است که گویا هرچه افراد در دروغ گویی مهارت بیشتری داشته باشند کمتر مالیات می‌دهند و این احساس به ما دست می‌دهد که اگر پارتی پیدا کنیم و یا رشوه دهیم حتما مالیاتمان کمتر خواهد شد.

این موضوع نشان می‌دهد ساختار اقتصاد و دارایی ما به گونه‌ای است که همزمان با دریافت مالیات از مردم، آنها را بی دین هم می‌کند و بعد مبلغی از مالیات‌ها را به سازمان تبلیغات می‌دهد تا مردم را متدین کند!

بنیانیان تأکید کرد: ما ساختار را باید طوری اصلاح کنیم که به راستگویان پاداش دهیم و این شدنی است و در دنیا هم انجام شده است اما از آن غفلت کردیم چراکه فرهنگ را در عمل و شعائر دینیِ صرف تقلیل دادیم و صرف دعوت از کارشناسان مذهبی در ایام مناسبتی احساس کردیم که تکلیفمان را انجام دادیم درحالیکه این فقط جزئی از مسئله است.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی