گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

رئیس دانشگاه سوره سازمان تبلیغات اسلامی: خودباوری؛ مهم ترین هدیه امام خمینی (ره) به ملت ایران

محمد حسین ساعی گفت: مهم تر از دانش و فناوری، مسئله خودباوری جوانان نخبه است و این مهم ترین هدیه امام خمینی (ره) به ملت ایران بود.

1399/03/12
|
11:37

به گزارش "سرویس فرهنگی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر محمد حسین ساعی رئیس دانشگاه سوره سازمان تبلیغات اسلامی در برنامه "گفتگوی فرهنگی" درباره امام خمینی (ره) و اصلاح فرهنگ عمومی گفت: مسئله استقلال فرهنگی و خودباوری یک مسئله بسیار مهم در ذهن و اندیشه امام خمینی (ره) بود.

وی با اظهار اینکه امام خمینی (ره) انقلاب و نظام حکومتی تقریباً بدون سابقه‌ای را ایجاد کردند افزود: امام (ره) واژگان جدیدی به حوزه سیاسی تاریخ بشر اضافه کردند که تا قبل از آن ما این واژگان را نمی‌دانستیم و همین باعث شده که جلوه سیاسی حرکت امام برای بسیاری افراد پررنگ تر باشد درصورتیکه هدف امام صرفاً سرنگونی یک حکومت و استقرار حکومت جدید نبود بلکه مسئله ایشان، مسئله فرهنگ بود.

رئیس دانشگاه سوره سازمان تبلیغات اسلامی گفت: نگاه فرهنگی و ابعاد فرهنگی حرکت امام خمینی (ره) همگی در جهت تحول در فرهنگ و تولد انسان جدید با تفکرات جدید بود.

ساعی بر این باور است که فرهنگ، نقطه شروع پیشرفت و نقطه هدف در عرصه اقتصاد و سیاست است که بهره وری را در هر دو حوزه افزایش می‌دهد و با نگاه سیاسی صرف به عرصه سیاست و نگاه اقتصادی به حوزه اقتصاد نمی‌توان شاهد دستاورد خاصی بود.

وی در بخش دیگر اظهارات خود گفت: پیروزی انقلاب اسلامی در ایران نشان داد که مردم حس خاصی نسبت به سبک زندگی آن دوره پیدا کرده بودند و اینکه یک چیزهایی در ابعاد مختلف جامعه یعنی سیاست، اقتصاد و خانواده کم است لذا منتظر ایده جدیدی بودند تا این اشکالات را رفع کند.

ساعی افزود: امام خمینی (ره) بسیاری از مشکلات را در قله این حرکت و شاگردان ایشان هم در نوعی بازگشت به خویشتن، بازیابی کردند.

رئیس دانشگاه سوره سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه محتواها درباره مفاهیم ایران باستان و فرهنگ اسلامی در قبل از پیروزی انقلاب توسط آمریکایی‌ها مطرح می‌شد گفت: این کار با هدف ایجاد دوگانگی در فرهنگ اسلامی انجام می‌گرفت و متاسفانه اندیشمندان ایرانی هم روی این موضوع کار نمی‌کردند و تاریخ دوره پهلوی را هم آمریکایی‌ها و فرانسوی‌ها می‌نوشتند، علاوه بر این، برخی از افراد به اصلاح روشنفکر که البته وابسته به بنیانگذار رژیم پهلوی هم بودند خط فارسی را مانع پیشرفت کشورمان می‌دانستند.

ساعی جایگاه بالای جوانان نخبه ایرانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را حاصل احساس خودباوری دانست و گفت: ما نباید این نگاه و احساس مهم را دست کم بگیریم چراکه مهم تر از دانش و فناوری، مسئله خودباوری جوانان نخبه است و این مهم ترین هدیه امام خمینی (ره) به ملت ایران بود.

رئیس دانشگاه سوره سازمان تبلیغات اسلامی همچنین با اظهار اینکه رتبه توسعه انسانی ایران طی چهل سال اخیر تقریبا در جهان اول است اظهار کرد: جایگاه ایران از نظر آموزش و بهداشت و مسائل مربوط به توسعه انسانی از نظر شاخص‌های بین المللی جزو سه کشور اول دنیا قرار می‌گیرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی