گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

مسئولان در اصلاح فرهنگ عمومی پیش قدم شوند

نجاتی آرانی نقش دولت و سیاست گذاران فرهنگی در اصلاح فرهنگ عمومی جامعه را انکارناپذیر خواند و گفت: برای تحقق یک امر فرهنگی ابتدا باید سیاست گذاران و کارگزاران و مدیران جامعه نسبت به امر فرهنگی توجه کنند.

1399/03/12
|
12:30

به گزارش "سرویس فرهنگی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، حمزه نجاتی آرانی رئیس گروه مطالعات سیاست گذاری فرهنگی مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در مصاحبه تلفنی با برنامه "گفتگوی فرهنگی" درباره امام خمینی (ره) و اصلاح فرهنگ عمومی گفت: ما در حوزه فرهنگ عمومی با یک امر پیچیده‌ی کم جلوه و نیازمند به دانش مواجهیم که بروز و ظهور آن خیلی کم است.

وی افزود: نگاه امام خمینی (ره) به موضوع فرهنگ عمومی دربردارنده یک نگاه توحیدی و خدامحوری در اندیشه ایشان است و این مسئله ذیل بحث اسلام ناب محمدی و انسانِ مختار تربیت پذیرِ کمال جو قرار می‌گیرد.

نجاتی آرانی بر این باور است که فرهنگ عمومی یک بحث عینی و اعتباری و مبتنی بر پذیرش و اقناع جمعی و دارای جنبه روانی است.

رئیس گروه مطالعات سیاست گذاری فرهنگی مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار کرد: امام خمینی (ره) وقتی به بحث فرهنگ و مولفه‌های آن اشاره می‌کنند مانند همه احیاگران و کسانی که حرکت‌های پیامبرگونه دارند ابتدا مسائل فطری و اندیشه‌ای مانند عدالت، استقلال طلبی و ظلم ستیزی را مطرح می‌کنند.

وی افزود: آنچه که در منظومه فکری امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری وجود دارد مربوط به مسائل فطری و تأکید بر پرورش آن است که این موضوع جزو علوم انسانی است و مباحثی چون عدالت و ظلم ستیزی اموری مبارکند که در همه دنیا مورد توجه قرار می‌گیرند.

نجاتی آرانی نقش مهم دولت و سیاست گذاران فرهنگی در این حوزه را انکارناپذیر خواند و گفت: امروز رفتار مسئولان یک امر فرهنگ ساز برای مردم محسوب می‌شود لذا برای تحقق یک امر فرهنگی در جامعه ابتدا باید سیاست گذاران و کارگزاران و مدیران آن جامعه نسبت به امر فرهنگی توجه نشان دهند و البته زمینه این موضوع به تعبیر امام خمینی (ره) مسئله خودسازی است.

رئیس گروه مطالعات سیاست گذاری فرهنگی مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: امام بدون هیچ شعار دادنی، موضوع خودسازی را همچون مجسمه تقوا و عمل دینی و فرهنگ ساز در جامعه نشر دادند.

وی همچنین متذکر شد: البته نقش مهم دولت و سیاست گذاران در این امر نافی نقش و وظایف مردم نیست چراکه قبل انقلاب خانواده‌ها نسبت به مسئله فرهنگ عمومی توجه و دغدغه بسیار زیادی نشان می‌دادند و مساجد کشور به عنوان نهادهای دینی حضور پررنگی داشتند.

نجاتی آرانی در بیان علت اهمیت این مسئله بیان کرد: امام خمینی (ره) فرهنگ را یک امر حیاتی محسوب می‌کردند و فرهنگ را مبدأ خوشبختی‌ها و بدبختی‌های ملت و اصلاح فرهنگ را اصلاح همه مسائل می‌دانستند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی