گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

سلامت پناه: امام (ره) فرهنگ استراتژیک را در ایران نهادینه کرد

معاون برنامه ریزی شورای توسعه فرهنگ قرآنی شورایعالی انقلاب فرهنگی گفت: برای پی بردن به میزان تاثیرگذاری اندیشه امام(ره) بر فرهنگ باید دید مدیران تا چه اندازه اندیشه‌های امام را در حوزه حکمرانی و استراتژیک نهادینه می‌کنند.

1399/03/13
|
09:30

به گزارش "سرویس فرهنگی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، رضا سلامت پناه معاون برنامه ریزی راهبردی شورای توسعه فرهنگ قرآنی شورای عالی انقلاب فرهنگی با برنامه "گفتگوی فرهنگی" درباره تأثیر دیدگاه‌های امام خمینی (ره) بر فرهنگ استراتژیک جمهوری اسلامی ایران به صورت تلفنی مصاحبه کرد.
سلامت پناه در مقدمه مطلب با ارائه توضیحی درباره "فرهنگ استراتژیک" گفت: فرهنگ استراتژیک از رویکردهای جدیدی است که در حوزه مطالعات امنیتی و سیاست خارجی پدید آمده و عمدتاً تاثیر عوامل و مولفه‌های فرهنگی را بر رفتار استراتژیک کشورها در حوزه‌های سیاسی و امنیتی بررسی می‌کند.
وی همچنین گفت: رفتار استراتژیک، گونه‌ای از رفتار است که به مسائل اساسی امنیت ملی و کاربرد قدرت در مقابل کشورهای دیگر مربوط می‌شود.

*کارکرد فرهنگ استراتژیک چیست؟

معاون برنامه ریزی راهبردی شورای توسعه فرهنگ قرآنی شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: در فرهنگ استراتژیک، از سیاست‌های دولت و نظام درباره چگونگی تشکیل نیروهای مسلح و بروز قدرت مقابل دیگر کشورها بحث می‌شود.
سلامت پناه گفت: از منظر امام خمینی (ره) نظام بین الملل، تحت سلطه قدرتهای بزرگی بود که بر جامعه سیطره یافته بودند و آن را استثمار می‌کردند و لذا مولفه‌های برگرفته از نظریه ولایت فقیه و سلوک فردی و اجتماعی ایشان در مواجهه با سایر کشورها مطرح و پیگری شد.
وی در بخش دیگر اظهارات خود در این برنامه بیان کرد: برای تحلیل اثرگذاری شخصیت امام خمینی (ره) بر فرهنگ استراتژیک جمهوری اسلامی ایران باید بررسی کرد که این شخصیت در کدام مکتب تربیت پیدا کرده و رهاورد چه تربیتی بوده است.

*شخصیت امام (ره) رهاورد تربیت جامعه اسلامی ایرانی بود

سلامت پناه معتقد است که ابعاد مختلف شخصیت امام خمینی (ره) رهاورد یک تربیت جامعه اسلامی ایرانی بوده و این تربیت از هنر و خوشنویسی و ادبیات گرفته تا فقه و اصول و کلام و فلسفه از یک سو و اخلاق و عرفان را نیز از سوی دیگر در برمی گیرد.
معاون برنامه ریزی راهبردی شورای توسعه فرهنگ قرآنی شورای عالی انقلاب فرهنگی نمونه شخصیت فرهنگی، علمی و اجتماعی امام خمینی (ره) در تاریخ ایران را بی نظیر و در تاریخ جهان کم نظیر خواند و یادآور شد: پیش از آنکه قدرت اصیل و فرهنگ استراتژیک نظام جمهوری اسلامی ایران به رهبری امام شکل بگیرد انقلاب در قلوب انسانی و ارواح بشری در شعاع ولایت امام شکل گرفته بود و از این رو رفتارها و این حجم از مجاهدت‌های مردم با هیچ ادبیات و سنجه‌ای به جز این مسئله قابل درک و تحلیل نیست.

*مدیران تا چه اندازه اندیشه‌های امام را در حوزه حکمرانی اجرایی می‌کنند؟!

سلامت پناه با بیان اینکه فرهنگ استراتژیک بخشی از فرهنگ حکمرانی و فرهنگ حوزه امنیتی و سیاست گذاری محسوب می‌شود افزود: برای پی بردن به میزان تاثیرگذاری اندیشه‌های امام خمینی (ره) بر فرهنگ باید به این سوال پاسخ داد که آیا مدیران جمهوری اسلامی اندیشه‌های امام را در حوزه حکمرانی و استراتژیک نهادینه کرده‌اند یا خیر.
معاون برنامه ریزی راهبردی شورای توسعه فرهنگ قرآنی شورای عالی انقلاب فرهنگ سه مولفه اساسی را در ابعاد اندیشه فرهنگ امام (ره) مورد اشاره قرار داد و گفت: جریان توحید نظری و عملی در اندیشه مدیریتی و رفتار سیاسی و حکمرانی امام خمینی (ره)، مردم محوری و تکیه بر مستضعفان و زمینه سازی برای حکومت جهانی اسلام سه مولفه اساسی در اندیشه امام هستند که الان هم باید در سیاست خارجی و فرهنگ استراتژیک ما مورد توجه قرار گیرند.

*ایدئولوژی امام (ره) در بیانات مقام معظم رهبری نهفته است

در ادامه، حمید رفیعی مسئول قرارگاه تحول اجتماعی سازمان تبلیغات اسلامی اظهار کرد: در ادامه مسیر پیروزی انقلاب، مقام معظم رهبری ویژگی‌های شخصیتی امام را با تبیین نگاه‌ها و دغدغه‌ها و مسائل و برگزاری نشست‌های مختلف بیان فرمودند که هر ساله نمود آن را در ایام رحلت امام شاهدیم.
وی افزود: علاقمندان برای شناخت ایدئولوژی و اندیشه‌های امام خمینی (ره) می‌توانند به بیانات مقام معظم رهبری درباره اندیشه و ویژگی‌های امام توجه کنند.
مقام معظم رهبری در سال 1397 بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را ترسیم کردند، ایشان فرمودند که ما وارد مرحله تمدن سازی شدیم و در دیدارهای متعدد نیز تبیین کردند انقلابی که امام (ره) عارفانه، عالمانه و متحدانه و برگرفته از مبانی دین نگاه عمیق به اسلام شکل دادند پنج گام دارد.
مسئول قرارگاه تحول اجتماعی سازمان تبلیغات اسلامی اظهار کرد: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب بحث جامعه پردازی را مطرح کردند و اینکه امروز جوانان باید در تکمیل این گام‌ها قدم بردارند.

*تمرکز سازمان تبلیغات بر تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

رفیعی با تأکید بر نقش جدی دولت اسلامی و جامعه اسلامی برای رسیدن به تمدن اسلامی عنوان کرد: سازمان تبلیغات اسلامی روی همین موضوع تمرکز و برنامه ریزی کرده و محور اصلی سازمان به نتیجه رساندن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی