گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

ساده زیستی امام (ره) فرهنگ دنیا را متحول کرد

مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری بین المللی "الهدی" ساده زیستی امام (ره) را ویژگی بسیار مهم و تاثیرگذار بر اصلاح رفتار مردمان کشورهای مختلف دنیا با دین‌های گوناگون برشمرد.

1399/03/13
|
11:02

به گزارش "سرویس فرهنگی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، حجت الاسلام محمد اسدی موحد مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری بین المللی "الهدی" با برنامه "گفتگوی فرهنگی" درباره تأثیر دیدگاه‌های امام خمینی (ره) بر فرهنگ استراتژیک جمهوری اسلامی ایران مصاحبه تلفنی کرد.
اسدی موحد انقلاب اسلامی ایران و امام خمینی (ره) را دو پدیده جدایی ناپذیر از یکدیگر خواند و گفت: تحلیل گفتمان انقلاب اسلامی مستلزم شناخت صحیح اندیشه‌های امام (ره) از ابعاد مختلف است.
وی افزود: امام خمینی (ره) از معدود رهبران و مصلحان در جهان بودند که اندیشه‌ها و افکار خود را به منصه ظهور رساندند و آن‌ها را عملی کردند.
مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری بین المللی "الهدی" بر این باور است که ویژگی‌های اندیشه‌ای امام خمینی (ره) تاثیر بسزایی بر سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران و مسائل فرهنگی کشورمان در عرصه داخلی و خارجی گذاشته است.

*"خدامحوری" مهمترین اندیشه امام خمینی (ره)

اسدی موحد اظهار کرد: مهم ترین اندیشه امام خمینی (ره) اندیشه الهی و خدامحوری است به این معناکه تمامی اقدامات و رفتارها و فعالیت‌های امام (ره) در طول زندگی‌شان خدامحور بود و به همین خاطر هم مقام معظم رهبری (مُدَّ ظله العالی) امام خمینی را با صفت عبد الله (تسلیم اراده خداوند) توصیف می‌کنند.
وی سیاست "نه شرقی نه غربی" یا همان استقلال طلبی در جمهوری اسلامی ایران را برگرفته از اندیشه خدامحور امام خمینی (ره) دانست و گفت: نمونه‌های این آرمان و سیاست در زندگی امام خمینی (ره) کاملاً نمایان است که از جمله آن می‌توان به قطع رابطه با کشورهایی که به ایران و دیگر کشورهای اسلامی ظلم می‌کردند و همچنین بستن درهای سفارت رژیم نامشروع اسرائیل در ایران اشاره کرد.

*ثبات قدم ویژگی منحصر به فرد امام (ره)

مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری بین المللی "الهدی" همچنین بیان کرد: ثبات قدم ویژگی دیگر در اندیشه امام خمینی (ره) است که تاثیر زیادی بر توسعه فرهنگی گذاشته است و این ثبات قدم و عدم تزلزل در عقاید و دفاع از حق ویژگی خاص امام (ره) بود که در دیگر رهبران کشورها وجود نداشت.
اسدی موحد گفت: با وجود اینکه موضع گیری کشورهای اسلامی درباره گروه تکفیری داعش بارها تغییر کرد اما جمهوری اسلامی ایران از همان اول مخالفت خود را با گروه تکفیری اعلام کرد و تا به الان هم مخالفت می‌کند و در آینده هم مخالف خواهد بود که البته این موضع گیری مرهون ثبات قدم و دفاع از حق در اندیشه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری است.
وی سیاست ظلم ستیزی را به عنوان سومین ویژگی امام خمینی (ره) برشمرد و گفت: در حال حاضر موضوع ظلم ستیزی از اصول مهم سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی محسوب می‌شود که این موضوع هم برگرفته از آیه "اشداء علی الکفار و رحماء بینهم" و مشابه همین مفهوم در کتاب شریف "نهج البلاغه" است.
امام خمینی (ره) با تاثیر پذیری از مکتب اسلام و قرآن کریم، نفی هرگونه سلطه گری و سلطه پذیری و توجه به خودباوری را در سیاست‌های خود مورد نظر داشتند.

*جمهوری اسلامی؛ دشمن ظالمان و دوست مظلومان

اسدی موحد "تقابل گرایی" و "تعامل گرایی" را به عنوان دو جهت اصلی در گفتمان انقلاب اسلامی معرفی کرد و افزود: انقلاب اسلامی در عین تقابل و مبارزه با کشورهای ظالم دنیا، با کشورهای مظلوم و ستم دیده در تعامل و دوستی است.
مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری بین المللی "الهدی" با بیان اینکه افکار و اندیشه‌های امام خمینی (ره) افکار ملت مظلوم مسلمان و حتی غیرمسلمان را هم به شدت تحت تاثیر قرار داد گفت: به عنوان مثال بسیاری از کشورهای آفریقایی مسیحی مذهب با افکار و اندیشه‌های امام (ره) آشنا هستند و مردمان این کشورها حتی کتاب‌های امام را هم می‌خوانند.
وی با بیان اینکه بسیاری از کشورهای دنیا، ایران را به امام خمینی (ره) می‌شناسند افزود: این موضوع حاصل تاثیر اندیشه‌های امام راحل بر عرصه بین الملل است.
اسدی موحد همچنین به دیگر ویژگی امام راحل یعنی شرح صدر اشاره و بیان کرد: یکی از مهم ترین ویژگی‌های رهبر موفق داشتن شرح صدر است و امام خمینی (ره) هم از مصادیق بارز این موضوع بودند؛ امام با شرح صدر بالایی که داشتند همه وقایع کشور از جمله واقعه 15 خرداد، تبعید خودشان و شهادت فرزندشان حاج مصطفی و بروز گروهک‌ها و منافقان و بعد هم هشت سال جنگ تحمیلی را به خوبی مدیریت کردند.
مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری بین المللی "الهدی" می‌گوید: مفاهیمی چون مبارزه با استکبار، حمایت از محور مقاومت و حمایت از مظلومان فلسطین در اندیشه‌های امام خمینی (ره)، جمهوری اسلامی ایران را به یک قدرت منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تبدیل کرده و باعث شده که دوستان زیادی در کل جهان برای ایران پیدا شود.

*ساده زیستی امام (ره) دنیا را متحول کرد

اسدی موحد ساده زیستی امام (ره) را یک ویژگی بسیار مهم و تاثیرگذار بر اصلاح رفتار مردمان کشورهای مختلف دنیا با دین‌های گوناگون دانست و گفت: یکی از رفتارهای امام خمینی (ره) آرامش روحی و معنوی در گفتار و کردار بود و این ویژگی یکی از کشورهای واقع در شمال آفریقا را همچون بسیاری از کشورهای دنیا به شدت متحول کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی