گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

رئیس مركز مطالعات سازمان فرهنگ و ارتباطات: نهضت امام(ره) فرهنگ غرب را به چالش کشید

خلج منفرد گفت: بزرگترین چالش فرهنگ تمدن غرب در قرن بیستم به واسطه اندیشه امام(ره) و انقلاب اسلامی ایجاد شد که اثرات این چالش همچنان ادامه دارد.

1399/03/14
|
09:49

به گزارش "سرویس فرهنگی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر کبری خزعلی نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای زنان با برنامه "گفتگوی فرهنگی" درباره امام خمینی(ره) و فرهنگ و تمدن غرب مصاحبه تلفنی کرد.

خزعلی در این برنامه اظهار کرد: همه انبیای الهی در مقابل طاغوت می‌ایستادند و اولین حرکت هر فرستاده خدا مبارزه با نمرودها و فرعون‌ها بود.

نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای زنان، حرکت انقلابی امام خمینی(ره) را برگرفته از مبانی دینی و حرکت انبیای الهی خواند و گفت: این الگو با ملاک‌های روز فلسفه سیاسی که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند غیرقابل تحلیل و درک است.

وی افزود: امام خمینی(ره) در اولین بیانیه خود با الهام از آیه‌ای از قرآن کریم اشاره کردند که برای خدا قیام کنید و نتیجه با خداست که البته این در شرایطی بود که خیلی‌ها تا قبل از پیروزی انقلاب باور نمی‌کردند بتوان آمریکا و اسرائیل و شاه دیکتاتور را از صحنه کنار زد و یک نفر از فیضیه قم موفق به تشکیل حکومت اسلامی شود.

خزعلی با بیان اینکه مقام معظم رهبری همان راه امام(ره) یعنی اتکا و باور به خدا را در مسیر انقلاب ادامه دادند گفت: مقام معظم رهبری در تفسیر سوره شعرا بیان فرمودند که حضرت موسی (ع) قوم خود را دعوت و بیدار و بعد هم هجرت کرد و در نهایت با هدایت خدا همان مسیر نجات قوم بنی اسرائیل به راه هلاکت فرعونیان تبدیل شد.

نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای زنان یادآور شد: امام خمینی (ره) با اعتماد به وعده الهی و کادر بزرگ علما و روحانیون وجدان مردم را بیدار کرد و مردم هم با اینکه می‌دانستند شاید در این راه کشته شوند اما هیچ ترسی نداشتند و حرکت خود را ادامه دادند.

خزعلی بیان کرد: مقام معظم رهبری نیز در ادامه مسیر انقلاب همچون امام خمینی (ره) به خدا اعتماد و اتکا کردند و به همین خاطر است که هم اکنون به عنوان الگوی تمام نمای مجاهدت و مدیریت در نقطه اوج جامعه قرار دارند.

نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای زنان با اشاره به اینکه اهداف امام (ره) ریشه در نگاه اسلام به انسان دارد گفت: در نگاه امام (ره) مادیات و معنویات در هم تلفیق و با یکدیگر هماهنگ می‌شوند و در این نگاه، دین منهای سیاست و سیاست منهای دین پذیرفته نیست بلکه دیانت ما عین سیاست ماست.

وی با مقایسه نگاه اسلام و نگاه غرب به انسان بیان کرد: دین اسلام انسان‌ساز است اما فرهنگ غرب انسان را نابود می‌کند چراکه رویکرد غرب صرفاً بر مبنای لذت و خودمحوری و نگاه ابزاری به انسان‌هاست.

خزعلی رزمایش کمک مومنانه، حضور گروه‌های جهادی در بیمارستان‌ها و کمک‌های خیرخواهانه مردم ایران در ایام شیوع کرونا و در نقطه مقابل صف‌های طولانی مردم غربی و آمریکایی‌ها برای خرید اسلحه در کشورهای مدعی و توسعه یافته فرهنگی و اقتصادی را از مصادیق بارز این دو نگاه به انسان برشمرد.

در ادامه، دکتر ابوالحسن خلج منفرد رئیس مرکز مطالعات بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نسبت انقلاب اسلامی با فرهنگ تمدن غربی در اندیشه و نهضت امام خمینی (ره) را از دو منظر بررسی و بیان کرد: در قرن بیستم بزرگترین چالش فرهنگ تمدن غرب از جانب اندیشه امام (ره) و انقلاب اسلامی بود که اثرات این چالش هنوز هم ادامه دارد زیرا حرکت امام برگ جدیدی را در تاریخ تمدن غربی باز کرد.

وی افزود: تمدن غربی بر دو پایه "اومانیزم (انسان محوری) و سکولاریزم (جدایی دین از سیاست) استوار بود اما امام خمینی(ره) با اندیشه خود هر دوی این ستون اصلی فرهنگ و تمدن غرب را زیر سوال برد و جالب اینکه این اتفاق در شرایطی به وقع پیوست که هیچ کسی انتظارش را نداشت.

رئیس مرکز مطالعات بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهارکرد: معنویت و گرایش به دین سیاسی و مذهب در نهضت و اندیشه امام خمینی (ره) نه تنها در کشورهای اسلامی ریشه گرفته بلکه کشورهای لائیک را نیز تحت تأثیر قرار داده است.

خلج منفرد متذکر شد: حضرت امام(ره) به قدری روشن بین بودند که به جزئیات و ابعاد فرهنگ تمدن غربی هم توجه داشتند و از دستاوردهای مثبت این تمدن، که دستاورد بشری بوده بهره بردند.

مثلاً امام(ره) با سینما مخالف نبود اما با فحشا و فساد غربی مخالفت می‌کرد و یا شکل حکومت، انتخابات و مردم سالاری و تفکیک قوا را به عنوان تجربه و دستاورد بشری برای ایجاد جمهوری اسلامی به خدمت گرفت.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی