گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس عامل انسانی دارد جنگل‌های ایران مستعد آتش‌سوزی طبیعی نیستند

رئیس انجمن علمی جنگل‌بانی ایران اظهار داشت: نیروهای نظارتی جنگلی با کمین در ارتفاعات مختلف می‌توانند رد دود را در مدت زمان بسیار کوتاهی رصد کنند و نسبت به اطفاء حریق و برخورد با افراد خاطی اقدام کنند.

1399/03/17
|
13:15
|

برنامه «روزنه» با موضوع آتش‌سوزی جنگلی در ایران، در ارتباط تلفنی با دکتر رامین رحمانی (رئیس انجمن علمی جنگل‌بانی ایران) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

رامین رحمانی در گفتگوی تلفنی با برنامه «روزنه» با اشاره به فعالیت‌های انجمن علمی جنگل‌بانی، گفت: این انجمن در شهر کرج و دانشگاه منابع طبیعی دانشگاه تهران فعالیت می‌کند و حدود 500 متخصص رشته علوم جنگل در این انجمن کار می‌کنند.

وی افزود: این انجمن مجله‌ای عملی – پژوهشی دارند که به طور مرتب دستاوردهای تحقیقاتی مرتبط با حوزه جنگل را منتشر می‌کند.

رئیس انجمن علمی جنگل‌بانی ایران ادامه داد: ما علاوه بر مباحث علمی و آموزشی در حوزه جنگل، به موضوعات مرتبط با مدیریتِ روز و استفاده پایدار از عرصه جنگل‌داری کشاورزی توجه می‌کنیم.

وی تاکید داشت: انجمن علمی جنگل‌بانی تلاش می‌کند با رویکرد علمی، محلی برای تجمع افکار باشد و نقطه نظرات علمی را به دستگاه‌های مختلف و مجلس شورای اسلامی اعلام کند.

رامین رحمانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آتش‌سوزی‌های اخیر جنگلی در ایران، توضیح داد: واقعا آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌ها ضایعه متاثرکننده‌ای است.

وی با اشاره به این که ما باید به علل آتش‌سوزی جنگل‌ها توجه داشته باشیم، اظهار داشت: در آتش‌سوزی جنگل علاوه بر درختان که توانایی حرکت و فرار ندارند، گونه‌های مختلف حیوانی مورد آسیب قرار می‌گیرند و علاوه بر همه این‌ها، آتش‌سوزی اکوسیستم کشاورزی را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

رئیس انجمن علمی جنگل‌بانی با بیان این که ما در ایران آتش‌سوزی طبیعی نداریم، تصریح کرد: قالب جنگل‌های ایران مستعد آتش‌سوزی طبیعی نیستند و تمام آتش‌سوزی‌ها عامل انسانی دارند.

وی با اشاره به این که در حال حاضر آتش‌سوزی طبیعی در 5 نقطه از دنیا واقع می‌شود، عنوان کرد: «استرالیا» و «شبه جزیره ایبری» و «بخش غربی آمریکا» و «بخش غربی آمریکای جنوبی» و «بخش‌هایی از آفریقای جنوبی» می‌توانند به طور طبیعی آتش بگیرند.

رامین رحمانی ادامه داد: این 5 نقطه در جهان به واسطه تخلیه برق حاصل از رعد و برق آتش می‌گیرند.

وی با اشاره به این که بسیاری از کشاورزان خاک جنگل‌های زاگرس را شخم می‌زنند، تصریح کرد: همه کشاورزان برای سرکشی به کشت و زرع مدام به جنگل‌های زاگرس مراجعه می‌کنند.

رئیس انجمن علمی جنگل‌بانی اضافه کرد: اکثر افراد بومی در مناطق مختلف جنگل‌های زاگرس به دام‌پروری مشغول هستند.

وی تاکید داشت: دام‌پروری و کشاورزی، به جنگل‌های زاگرس‌ آسیب می‌زند.

رحمانی افزود: برای جلوگیری از آتش‌سوزی جنگل در ایران ما باید ابزارهای نظارتی متعددی را به کار بگیریم.

وی ادامه داد: در سیستم راهنمایی و رانندگی همیشه عده‌ای راننده بدون توجه به قوانین رانندگی می‌کنند و در نتیجه پلیس با ابزارهای نظارتی افراد خاطی را مورد اعمال قانون قرار می‌دهد، در موضوع جنگل‌ها هم ما باید نظارت داشته باشیم و با تکیه بر قانون با افراد متخلّف برخورد کنیم.

رئیس انجمن علمی جنگل‌بانی با اشاره به این که دود چیزی نیست که بتوان آن را پنهان کرد، گفت: دود حداکثر در مدت 5 دقیقه از محل آتش فاصله می‌گیرد و در آسمان دیده می‌شود.

وی افزود: نیروهای نظارتی جنگلی با کمین در ارتفاعات مختلف می‌توانند رد دود را در مدت زمان بسیار کوتاهی رصد کنند و نسبت به اطفاء حریق و برخورد با افراد خاطی اقدام کنند.

رامین رحمانی تاکید داشت: متاسفانه امروزه ما برای عملیات پایش جنگل‌ها بودجه کافی در اختیار نداریم.

وی با اشاره به این که در دهه گذشته ما در هر سال آتش‌سوزی‌های وسیعی را تجربه کرده‌ایم، تصریح کرد: چرا سازمان برنامه و بودجه باید پس از وقوع آتش‌سوزی به فکر تامین بودجه بیافتد؟

رئیس انجمن علمی جنگل‌بانی ادامه داد: تجهیزات اطفاء حریق باید همیشه و برای همه زمان‌ها آماده باشند و در سریع‌ترین زمان احتمال اقدام را داشته باشند.

وی با اشاره به قانون «حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع»، توضیح داد: در ماده 47 این قانون ذکر می‌شود که در هنگام آتش‌سوزی جنگل و اعلام این موضوع از جانب مسئولان جنگل‌بانی، تمام دستگاه‌های دولتی و کشوری و لشکری باید تمام امکانات خودشان را در اختیار اطفاء حریق جنگل بگذارند.

رحمانی تاکید داشت: قانون «حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع»، همه دستگاه‌ها و نهاد‌ها را در اطفاء حریق جنگل مسئول می‌داند.

وی با اشاره به ارتباط پوشش جنگلی و باران، تاکید داشت: در حال حاضر پوشش جنگلی زاگرس از بین رفته است و همین موضوع باعث می‌شود تا جنگل در مقابل باران‌های سنگین توانایی کنترل آب را نداشته باشد و در نتیجه سیل به راه میافتد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی