گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

بقاع متبرکه؛ ظرفیتی ویژه برای ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی

رئیس سازمان بسیج مساجد و محلات کشور گفت: بقاع متبرکه نه تنها از ظرفیت ویژه برای اقدامات فرهنگی و اجتماعی برخوردارند بلکه یک فرصت بی بدیل برای ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی نیز محسوب می‌شوند.

1399/04/08
|
12:15

به گزارش "سرویس فرهنگی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، حجت الاسلام فخرالدین صابری دبیر ستاد ویژه اماکن مذهبی و بقاع متبرکه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در برنامه "گفتگوی فرهنگی" اظهار کرد: با توجه به گسترش و سرعت تحولات جهانی در همه عرصه‌ها لذا طبیعی است که فرهنگ ملتها نیز در معرض آسیب جدی قرار بگیرند.
وی حفظ هویت ملی و فرهنگی را از مسائل مورد قبول همه اقوام و ملل برشمرد و گفت: مسلمانان و به ویژه ما ملت ایران حساسیت بیشتری در این زمینه دارند چراکه برای دستیابی به استقلال کشورمان بر فرهنگ ملی و مذهبی تکیه کردیم و در این مسیر هزینه‌های زیادی متحمل شدیم.

*بقاع متبرکه؛ عامل حفظ فرهنگ و هویت ملت

حجت الاسلام صابری اظهار کرد: حفظ فرهنگ و تقویت بنیه و هویت فرهنگی کشور به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله این عوامل می‌توان به وجود بقاع متبرکه و اماکن مذهبی، نوع نگاه مردم و کارکرد این اماکن برای مردم اشاره کرد؛ این اماکن در نگاه مردم به عنوان پناهگاهی در موقعیت‌های مختلف شناخته می‌شوند.
دبیر ستاد ویژه اماکن مذهبی و بقاع متبرکه وزارت میراث فرهنگی گفت: در گذشته تعداد افرادی که در جهان به سفر می‌رفتند 25 میلیون نفر بود اما امروز بیش از یک میلیارد و 800 میلیون نفر به مسافرت می‌روند.

*38درصد مسافرتها در جهان به اماکن مذهبی است

این مقام مسئول با اشاره به اینکه طبق اعلام آمار جهانی 38 درصد از سفرهای انجام شده در دنیا مذهبی هستند افزود: این میزان از مسافرت‌ها در جهان با انگیزه مراجعه به اماکن مذهبی و در قالب زیارت برای شیعیان و مشاهده آثار معماری مسلمانان توسط پیروان ادیان انجام می‌شود و در کشور ما هم مهمترین مقصد گردشگری اماکن مذهبی و بقاع متبرکه در داخل و خارج کشور هستند.
وی با اشاره به اهم اقدامات انجام شده در وزارت میراث فرهنگی در این زمینه گفت: تهیه بروشور و کتاب از مهمترین برنامه‌های وزارتخانه برای معرفی مقاصد جذاب گردشگری است که بخش عمده آن به اماکن مذهبی و بقاع متبرکه مربوط می‌شود.
حجت الاسلام صابری درباره مسئولیت ستاد ویژه اماکن مذهبی و بقاع متبرکه در وزارت میراث فرهنگی گفت: مقام معظم رهبری سال 1383 در یک مسافرتی به همدان بر لزوم تشکیل ستاد ویژه مراقبت از اماکن مذهبی و بقاع متبرکه ثبت شده در فهرست آثار ملی تأکید کردند.

*وظایف ستاد بقاع متبرکه تداخلی با سازمان اوقاف ندارد

دبیر ستاد ویژه اماکن مذهبی و بقاع متبرکه وزارت میراث فرهنگی با بیان اینکه وظایف این ستاد هیچ تداخلی با سازمان اوقاف ندارد گفت: حفظ و نگهداری اماکن مذهبی و بقاع که قدمتی بیش از صد سال دارند و در فهرست آثار ملی هم به ثبت رسیده‌اند طبق قانون در شرح وظایف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی محسوب می‌شود و امور مربوط به بهره برداری فرهنگی و مدیریت هم همچنان بر عهده سازمان اوقاف و امور خیریه است.
حجت الاسلام صابری یادآور شد: ما 20 هزار بقعه و موقعیت مذهبی در جهان اسلام داریم که نیمی از آن‌ها در ایران اسلامی است لذا از سازمان اوقاف و امور خیریه انتظار می‌رود که زمینه‌ای فراهم کند تا گردشگران غیرمسلمان هم امکان تماشای این اماکن مذهبی را از نزدیک داشته باشند.

*فعالیت بسیج در مساجد خلاصه نمی‌شود

در ادامه، حجت الاسلام احسان رضایی رئیس سازمان بسیج مساجد و محلات کشور اظهار کرد: فعالیت بسیج فقط محدود به مساجد نیست بلکه پایگاه‌های مقاومت بسیج در حسینیه‌ها و بقاع متبرکه هم برقرار هستند و فعالیت می‌کنند.

*حضور پایگاه‌های بسیج در 500 بقعه متبرکه

وی با اشاره به حضور پایگاه‌های مقاومت بسیج در بیش از 500 نقطه از بقاع متبرکه گفت: پایگاه‌های بسیج در کنار هیئت امنا و امام بقعه به فعالیت و نقش آفرینی می‌پردازند.
رئیس سازمان بسیج مساجد و محلات کشور با اشاره به افتتاح پایگاه مقاومت بسیج در حرم شاهچراغ به عنوان سومین حرم اهل بیت (ع) در سالهای اخیر گفت: بسیج از زمان شروع فعالیت خود در پایگاه‌ها و مساجد، در کنار بقاع متبرکه نیز به عنوان ستون‌های فرهنگی اجتماعی جامعه فعالیت کرده است.

*بقاع متبرکه ظرفیتی مهم برای ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی

وی بر این باور است که بقاع متبرکه نه تنها از ظرفیت بالایی برای اقدامات فرهنگی و اجتماعی برخوردارند بلکه یکی از فرصتهای بی بدیل برای ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی نیز محسوب می‌شوند.
رضایی نقش بسیج در بقاع متبرکه را از دو رویکرد متفاوت بررسی کرد و گفت: بسیج با دو رویکرد مساعدت به متولیان بقعه برای اداره و حراست بقعه، کمک به زائران، همکاری برای برگزاری برنامه‌ها و همچنین کنشگری در سطح محله‌های پیرامون بقعه و تسهیلگری امور مردم در حوزه‌های مختلف در بقاع متبرکه حضور پیدا می‌کند.
رئیس سازمان بسیج مساجد و محلات کشور متذکر شد: البته نقش بسیج فراتر از این دو رویکرد است. مسابقات کتابخوانی و تقویت تحصیلی، مشاوره به اهالی محله و زائران، صندوق‌های خیریه و کمک به محرومان از جمله برنامه‌های بسیج در بقاع متبرکه است که در ایام مختلف سال برگزار می‌شوند اما امسال به دلیل شیوع کرونا محدودیت‌هایی در این زمینه اعمال شده است.
وی بر این باور است که بقاع متبرکه کارکرد ورود به حل مسائل محلی و گره گشایی از مردم را دارند و این می‌تواند به عنوان رویکرد پیش روی فعالیت‌های فرهنگی بقاع متبرکه لحاظ شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی