گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

به مناسبت دهه كرامت؛ آغاز چهارمین مرحله از توزیع ارزاق بین نیازمندان

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه از اجرای مرحله چهارم توزیع ارزاق بین نیازمندان در ایام کرامت خبر داد و گفت: این کمک ها همچنان ادامه دارد.

1399/04/08
|
14:30

به گزارش "سرویس فرهنگی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، حجت الاسلام و المسلمین محمد نوروز پور مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با برنامه "گفتگوی فرهنگی" مصاحبه کرد.

حجت الاسلام نوروز پور با اشاره کارکرد امامزادگان و بقاع متبرکه از منظر امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری گفت: از نظر مقام معظم رهبری امامزادگان و بقاع متبرکه دلها را جذب می کنند و باید به قطب فرهنگی جامعه تبدیل شوند و امام خمینی (ره) هم می فرمودند مردم در جوار این بقاع متبرکه باید به آرامش روحی برسند.

وی انجام اقدامات فرهنگی را از کارکردهای مهم امامزادگان واجب التعظیم دانست و گفت: امامزادگان در زمان حیاتشان برای اصلاح فرهنگ جامعه و هدایت مردم به فرهنگ ناب اسلام و شیعه فعالیت می کردند و از این روست که مقام معظم رهبری فرمودند "همانطور که این امامزادگان در زمان حیات خود مانند آهنربایی مردم را جذب کرده و پناهگاه مردم بودند الان هم باید در جوار آنها به امر مهم فرهنگ پرداخت."

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور همکاری ها بین وزارت میراث فرهنگی و سازمان اوقاف را مثبت و تکمیل کننده ارزیابی کرد و گفت: به عنوان مثال ما با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان فارس حرم مطهر علی بن حمزه (ع) و مسجد نصیر الملک را به عنوان دو مقصد گردشگری معرفی و پیشنهاد کردیم.

وی با اشاره به حضور کارشناسان میراث و سازمان اوقاف در این اماکن گفت: کارشناسان میراث فرهنگی درباره تاریخچه این بناها توضیح می دهند و کارشناسان سازمان اوقاف یعنی روحانیون متخصص و مسلط بر زبانهای زنده دنیا هم درباره اتفاقات و کارهایی که در این بناها انجام می شده توضیحاتی ارائه می کنند.

حجت الاسلام نوروز پور در رابطه با برنامه های سازمان در دهه کرامت اظهار کرد: با توجه به اینکه اماکن مذهبی و بقاع متبرکه تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هستند مدتی در ظاهر تعطیل شدند اما در همین ایام تعطیلی هم 217 کارگاه تولید ماسک در بقاع متبرکه فعالیت کردند و بیش از 10 میلیون قطعه ماسک و بیش از 47 هزار دست لباس گان فقط در امامزادگان تولید شد و دارالضیافه های بقاع متبرکه هم تحت نظر وزارت بهداشت برای کارگاه ها و بیمارستانها غذا تهیه می کردند.

وی پخش برنامه های مذهبی از طریق هماهنگی با شبکه های استانی صدا و سیما و راه اندازی 313 کاروان شادی از امامزادگان به سمت محله ها و خیابان ها به ویژه در شب ولادت امام رضا (ع) را از جمله برنامه های فرهنگی در ایام دهه کرامت معرفی کرد.

حجت الاسلام نوروز پور از تهیه 125 محصول فرهنگی به مناسبت دهه کرامت و بارگذاری آن ها در سایت "راسخون" و سازمان اوقاف خبرداد و گفت: هموطنان می توانند محصولات فرهنگی و کتاب های مورد نظر خود را از سایت راسخون و سایت سازمان اوقاف تهیه و استفاده کنند.

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در مناطق قرمز مردم فقط به صورت گذرا می توانند زیارت کنند گفت: قسمت حرم و ضریح و رواق ها که کلاً بسته است اما صحن ها باز می باشند و مردم می توانند از یک در وارد و از در دیگر خارج شوند. در مناطق سفید اجازه نشستن مردم در صحن ها داده شده و نماز جماعت هم با رعایت فاصله اجتماعی اقامه می شود. مردم همچنین می توانند در مسابقات سایت بقاع متبرکه نیز شرکت کنند و از جوایز نفیس آن بهره مند شوند.

وی با اشاره به اقدامات اجتماعی سازمان در ایام شیوع کرونا گفت: به دنبال فرمایش مقام معظم رهبری در نیمه شعبان و تأکید بر رزمایش همدلی، سازمان اوقاف و امور خیریه با همکاری بسیج و هیئت امنای بقاع متبرکه و سایر نهادها 250 هزار خانواده آسیب دیده از کرونا و بی سرپرست را شناسایی کرد و سه مرتبه هم ارزاق توزیع شد.

این مقام مسئول از اجرای مرحله چهارم توزیع ارزاق بین نیازمندان در ایام کرامت خبرداد و گفت: این کمک ها ادامه دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی