گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

خرمده: بخش خصوصی توانایی ساماندهی مد ایرانی اسلامی را دارد

عضو انجمن طراحان لباس ایران گفت: باید ساماندهی مد و لباس کشور را به بخش خصوصی واگذار کنیم و اجازه دهیم مد را با درنظر گرفتن فرهنگ و دین اسلام پیش ببرد.

1399/04/14
|
08:48

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ مریم السادات خرمدره با حضور در برنامه " گفتگوی فرهنگی "، حجاب را زیرمجموعه عفاف دانست و عنوان کرد: عفاف یک امر فطری است در حالی که برای حفظ حجاب نیاز به آموزش و ملزومات است.

وی با بیان اینکه درباره مد و لباس در حوزه حجاب قدرتمند نبوده‌ایم، اظهار کرد: متاسفانه با وجود اینکه بیش از 40 سال از انقلاب اسلامی می‌گذرد و انتظار می‌رود به عنوان یک کشور اسلامی صادرکننده حجاب به جوامع دیگر باشیم اما مدت کوتاهی است که به بخش طراحی ملزومات حجاب وارد شده‌ایم.

این طراح لباس به جدایی میان صنعت و دانشگاه اشاره کرد و گفت: صنعت پوشاک هم مانند تمامی صنایع کشور دچار این مشکل شده است و دیدگاهی که در دانشگاه‌ها مدنظر است با آنچه که در صنعت وجود دارد بسیار متفاوت است.

وی در ادامه مصاحبه با رادیو گفت و گو، راهکار این مشکل را در به روز رسانی سرفصل دروس دانشگاهی دانست و بیان کرد: جامعه طراحان لباس و دانشگاهیان نیازمند یک ارتباط دوسویه با یکدیگر هستند تا ایده‌ها و نگرش‌ها به هم نزدیک شود.

به عقیده خرمدره لازمه اینکه یک نوع پوشش در نظر و سلیقه مردم یک جامعه تاثیر گذار باشد و در فرهنگ و ذائقه آنها نفوذ کند، تولید انبوه است. متاسفانه تعداد زیادی از طراحی‌های خلاقانه در جشنواره فجر به مرحله تولید با تیراژ بالا نمی‌رسند و به همین دلیل فراموش می‌شوند.

عضو هیات مدیره انجمن طراحان لباس و پارچه ایران با بیان اینکه تولیدکنندگان پوشاک در کشور با مشکلات قانونی زیادی روبرو هستند، اظهار کرد: در حالی که کارگاه‌های قانونی و معتبر با موانع زیادی از سوی دولت مواجه هستند، کارگاه‌های زیر زمینی با شرایط نامطلوب برای کارگران و محیط کار نامناسب به فعالیت جدی و پردرآمد مشغولند.

این مدرس دانشگاه افزود: به دلیل چالش‌های زیادی که یک تولیدکننده در مسیر قانونی با آن مواجه است ترجیح می‌دهد کار خود را به صورت زیرزمینی غیرقانونی در پیش می‌گیرد و ناچار به کپی از کارهای موجود است تا بتواند بازار خود را حفظ کند و از ورشکستگی نجات یابد.

خرمدره تاکید کرد: مسئولانی که در این عرصه خدمت می‌کنند باید توا اجرایی بسیار بالایی داشته باشند یعنی علاوه بر اینکه مشکلات این بخش را می‌شناسد، عملگرا باشد. از سوی دیگر اگر امکان اینکه مدیراین حوزه از فعالان مد و لباس باشد فراهم نیست، دست کم مشاوران مسلط به این حوزه را در کنار خود داشته باشد و در سیاستگذاری‌ها از نظر و تجربه آنها بهره مند شوند.

وی در پایان برنامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت‌وگو بر خصوصی شدن مد تاکید کرد و گفت: باید اجازه دهیم بخش خصوصی مد را با درنظر گرفتن فرهنگ و دین اسلام پیش ببرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی