گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

هویت و اصالت برای اعتماد در فضای مجازی ضروری است

وحید بخشی گفت: فضای مجازی و جامعه الکترونیک امروز به بشر این امکان را داده تا بجای پیش بینی آینده آن را بسازد و در این جامعه برای اعتمادسازی باید هویت و اصالت را در نظر داشته باشیم.

1399/05/25
|
10:15
|

مهندس وحید خدابخشی معاون فنی شرکت امن افزار و مدرس دانشگاه صنعتی شریف در برنامه گفتگوی فرهنگی با اشاره به خرده فرهنگ‌ها و میدان‌های اخباری به سیطره دنیای مجازی بر فرهنگ زندگی حقیقی توجه داشت و گفت: فرهنگ بستر شکل گیری هویت است که با رشد جامعه الکترونیک و ورود اتوماسیون به تحقق ایده‌ها و رویا هم کمک کرد و بسترها و کارکردهای نوین ایجاد شد و انسان دیگر آینده را پیش بینی نمی‌کرد بلکه در حال ساختن آینده بوده و هست و ارزش گذاری آن بحث دیگری است.

وی درباره تحول مفهوم هویت در فضای مجازی گفت: منشا بسیاری از بحران‌هایی که در فضای مجازی با آن مواجه هستیم در شکاف بین هویت در حقیقت و دنیای واقعی و آنچه در فضای مجازی است قابل پیگیری است.

این کارشناس مشکل اصلی را در عدم اتصال گذشته و باورها و دنیای جدید عنوان کرد و گفت: این اختلال هویتی که در فضای مجازی با آن موجه هستیم به علت این موضوع است که با ورود این پدیده نو ما نتوانستیم وجه اتصالی برای باورهای گذشته و معنایی که داریم با فضای مجازی برقرار کنیم و چون افراد بر اساس هویتی که دارند در جامعه نقش پیدا می‌کنند و آشفتگی هویتی در فضای مجازی باعث شده افراد در جای درست خود قرار نگیرند و بازیگوشی و هویت‌های تقلبی را شاهد باشیم و فضای اعتماد در این حوزه گسسته می‌شود.

وی افزود: در حوزه فنی یکی از مولفه‌های زیرمجموعه بحث هویت مساله اصالت است که ما ادعای داشتن چیزی را داریم پس باید اصالت سنجی شود در دنیای فیزیکی با حواس پنجگانه و داده‌های گذشته این اتفاق میسر می‌شود اما نسبت دادن رویدادها در فضای مجازی به یک هویت چالشی است که ما با آن روبرو هستیم و ارتباط دادن بین رویدادها و افراد در فضای مجازی که اصالت سنجی است چالشی است که باعث می‌شود در بهترین حالت بازیگوشی و در بدترین نوع آن کلاهبرداری شکل بگیرد و فراموش نکنیم اصالت سنجی پیش از آنکه یک نیاز باشد یک ضرورت برای اعتماد کردن است.

خدابخشی گفت: وقتی اصالت سنجی نداشته باشیم یا به شکل نادرست باشد اعتماد از بین رفته و گسست بین افراد و فرهنگ و شاخص‌ها و هویت‌های مجازی شکل می‌گیرد و اصالت سنجی در حال حاضر از طریق IP اتفاق می‌افتد اما مساله‌ای که با آن مواجه هستیم محدویت‌ها و در عین حال گسترش حضور افراد در فضای مجازی و عدم امکان بررسی فرد فرد هر کدام از این اعداد شناسایی با عنوان (آی پی) است و از سوی دیگر هویت‌های گمنام از طریق VPN و کانال ها و شبکه‌هایی که به کاربر امکان ناشناس ماندن را می‌دهد و ما بانقاب افرد روبرو می‌شویم.

وی با اشاره بر ریشه بی قانونی و هیجان در فضای مجازی که به دوجریان وابسته است بیان داشت: حاکمیت در دنیای فیزیکی که نوشتن و تثبیت و اعمال قانون را برعهده دارند و همچنین در نگاه بزرگ نمایی تر شده افرادی که در دنیای بیرونی میل به اخلال در امور دارند و یا از طریق قانون با آنها برخورد شده و سرخوردگان گریزان از قانون هستند دو جریانی هستند که در این هرج و مرج می‌توانند نقش داشته باشند.

وی اضافه کرد: حکومت‌ها با ابعاد منفی سانسور و حذف کردن در کنار این سرخوردگان به طور موازی حرکت می‌کنند که ما باید به دنبال ابعاد مثبت این مساله در بخش حاکمیتی بوده که با قانوتمند کردن و هویت بخشی می‌توانند از بسیاری از اتفاقات ناگوار پیشگیری کنند. از سوی دیگر افراد قانون گریز در فضای مجازی دنبال ساختن هویتی هستند که در دنیای فیزیکی از طریق قانون برای آنها شکسته شده و این امر را با قانون شکنی و ساخت هویت دیگر دنبال می‌کنند.

خدابخشی در پایان گفت: برای هدایت فرهنگی افراد در این فضای مجازی افراد متخصص در کشور حضور دارند اما اعمال محدودیت‌های قانونی باعث شده این اتفاق آهسته پیش برود و باید در مدارس و دانشگاه‌ها آموزش حضور و زیست در این فضا داشته باشیم و رسانه‌ها نیز راهکارهای مختلف را پیش روی مردم قرار دهند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی