گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

سیاست زدگی سم فرهنگ است

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در رادیو گفت‌وگو گفت: برای عملیاتی شدن مباحث فرهنگی در کشور هر سازمانی باید قلمرو ماموریتی خود را با الهام از سند فرهنگی مشخص کند.

1399/06/26
|
08:21
|

غلامرضا منتظری نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در برنامه "گفتگوی فرهنگی" رادیو گفت‌وگو درباره نقش مجلس در فهم ضرورت بازمهندسی فرهنگی کشور گفت: از روزهای نخستین آغاز بکار مجلس یازدهم در کمیسیون فرهنگی بحث بازخوانی سند فرهنگی کشور مطرح شد و در جلسه با شورای عالی انقلاب فرهنگی بحث عملی کردن آن مورد توجه قرار گرفت که با رفع موانع عملیاتی کردن این سند اجرایی شود.

وی افزود: با توجه به شان نظارتی مجلس، بنا شد معاون‌های وزارت خانه‌ها در کمیسیون‌های تخصصی مجلس حضور داشته باشند تا برای تحقق سند فرهنگی و قلمرو ماموریت‌ها برنامه‌های اجرایی خود را ارائه کنند و در حوزه پیوست فرهنگی نیز نیازمند یک قرارگاه فرهنگی در کشور هستیم.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس لزوم قرارگاه فرهنگی در کشور را دوری از تکرار در مسائل فرهنگی عنوان کرد و گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان یک قرارگاه باید با برنامه ریزی دقیق و تدوین مسائل و شاخص‌های فرهنگی به عنوان یک متولی وارد عمل شده و در اجرای سند فرهنگی کشور ورود کند.

وی ادامه داد: برای عملیاتی شدن هر سازمان و نهادی قلمرو ماموریتی و برش استانی را با الهام از سند باید مشخص کرد تا قابل ارزیابی باشد به طور مثال یکی از اولویت‌های فرهنگی خانواده است که در تقسیم بندی ملی و استانی باید این مساله مورد توجه قرار گیرد و بر این اساس مجلس بتواند بر نحوه اجرا نظارت کند.

غلامرضا منتظری به دولت پیشنهاد داد که از زیر مجموعه‌هایش بخواهد برش ملی و استانی با الهام از اسناد بالادستی ارائه دهند تا در مجلس گزارش ارائه کنند و در این زمینه گفت: این الگو می‌تواند با مشخص شدن نقشه راه و شاخص‌های ارزیابی برای عملیاتی شدن و اجرای سند فرهنگی برای دگرگونی عرصه عمومی فرهنگ موثر باشد.

وی عنوان کرد: مجلس پس از انتظاراتی که مقام معظم رهبری پیشنهاد فرمودند اولویت‌های ایشان از جمله خانواده را در دستور کار قرار داد و تلاش شد تجربه‌ها در هم گره بخورد و تا دو هفته آینده پیش نویسی در این خصوص برای گام عملی و ضمانت اجرایی ارائه شود.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس بیان داشت: فرهنگ مساله‌ای همگانی است و سیاست زدگی سمی برای فرهنگ است و ما در مقام شعار در این خصوص زیبا صحبت می‌کنیم ولی در عمل با نگاهی به اعتبارات حوزه فرهنگ متوجه می‌شویم در عین ماموریت و انتظارات فعالیتی وجود ندارد وکارنامه فرهنگی دولت‌ها از آغاز انقلاب تا کنون رضایت‌بخش نبوده است.

وی افزود: نوع نگاه به مسائل منزلت می‌دهد پس مسئولان باید به حوزه فرهنگ نگاهی ویژه داشته باشند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی