گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

وحدت تصمیم‌گیری امر مهمی برای حکمرانی در فضای مجازی است

نصراللهی در رادیو گفت‌وگو گفت: وحدت تصمیم گیری امر مهمی برای حکمرانی در فضای مجازی است که جوانان بتوانند در این فضا فعالیت کنند.

1399/06/26
|
15:30
|

دکتر محمدصادق نصراللهی استادیار دانشکده معارف اسلامی، فرهنگ و ارتباطات امام صادق (ع) در خصوص لزوم اعمال حاکمیت در فضای مجازی گفت: موضوع حکمرانی به خاطر اهمیت نظم و عدالت در کشور از مسائل مهم است و منبع قدرت یعنی حاکمیت در قبال حفظ نظم و عدالت در جامعه رسالتی دارد و نظم و عدالت به عنوان آرمان جهانی در همه دنیا مطرح است.

وی ادامه داد: در گفتمان توسعه غرب گرا رشد در فضای مجازی کشور از اقتصاد زدگی و فنی زدگی آسیب دیده است. فیلترینگ تلگرام از زمانی که مساله رمز ارز و گرام پررنگ شد و تهدید اقتصادی به حساب آمد مورد توجه مسئولین قرار گرفت در حالی که اینستاگرام سالیان سال از حیث فرهنگی و تغایر با زیست بوم ایرانی فعالیت دارد اما منطق اقتصادی برای فیلترینگ ندارد.

نصراللهی با اشاره به تحقق 80 درصدی شبکه ملی اطلاعات به فنی زدگی در آن حوزه انتقاد کرد و گفت: حتی با شکل گیری صد در صدی شبکه ملی اطلاعات در کشور لایه سخت افزاری است که همان تاخر فرهنگی است که از حیث مادی رشد ایجاد می‌شود اما از نظر ذهنی و نظام ارزشی مردم آن را نمی‌پذیرند در این خصوص هم ارتباطات مردم در فضای مجازی خانواده و جامعه را تحت الشعاع قرار داده است.

وی افزود: فنی زدگی آسیب جدی حوزه حکمرانی فضای مجازی است که باید همگام با زیرساخت‌ها لایه محتوا و خدمت نیز رشد می‌کرد که نکرده به طوری که پهنای باند در کشور ما با 20 ترا بیت رسیده اما رد و بدل اطلاعات در حد یک ترابیت است.

نصراللهی با اشاره به تجربه قطعی اینترنت چند روزه در کشور آن را یک مانور و محکی برای شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد وگفت: در همان زمان دوگانه فنی و محتوایی و ضعف در این حوزه به شکل عدم وجود موتور جستجوی بومی خود را نشان داد، انبوهی از سایت‌های داخلی در آن زمان فعال بودند اما به علت نداشتن نشانی آنها و نبود موتور جستجو امکان استفاده برای کاربران وجود نداشت و از سویی وزارت ارتباطات مدعی حمایت از دو موتور جستجو «یوز» و «پارسی جو» بود که علی رغم مراجعه مردم امکان خدمت دهی نداشتند.

مدیر گروه فرهنگ و دولت دانشکده معارف اسلامی دانشگاه امام صادق (ع) درباره الگوی حکمرانی مردم در فضای مجازی گفت: نظریه و مکتب مردم سالاری دینی اهمیت نقش مردم را نشان می‌دهد ما در اراده محتوای خدماتی در فضای مجازی تجربه‌های موفقی مثل سرویس پایه «کافه بازار » را داشته‌ایم که ظرفیت مردمی را فعال کرده است.

وی ادامه داد: رشد برنامک‌های ایرانی در این فضای ارائه خدماتی بیانگر حضور مردم در فضای مجازی است هرچند موانعی چون مجوز و... وجود دارد.

نصراللهی تشدد حکمرانی در فضای مجازی را یکی ازآسیب‌های این حوزه دانست و گفت: منفعت گرایی سازمان‌های حکمران در فضای مجازی و عدم تمرکز قوانین در یک سازمان مشخص باعث سردرگمی در قوانین فضای مجازی شده است.

این مدرس دانشگاه گفت: در سال 97 با فیلترینگ تلگرام کوچ تقریبی مردم به پیام رسان‌های داخلی را داشتیم اما با منازعه بین سازمان‌ها و مسئولین فضای مجازی بر تصمیم برای نظارت تلگرام این پیام رسان اصلی مردم شد و یک پیام رسان مبنای داخلی انتخاب نشد.

وحدت تصمیم گیری امر مهمی برای حکمرانی در فضای مجازی است و باید این باور در مردم نهادینه شود که در پلتفرم‌های داخلی می‌توانند با امنیت حضور داشته باشند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی