گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

در فرایند یادگیری کودک باید مشارکت داشت

عزتی گرگری در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: کودک و والدین با کمک همدیگر باید فرایند یادگیری و جهان اجتماعی را بسازند.

1399/07/23
|
11:43
|

عقیل عزتی گرگری جامعه شناس حوزه کودک و نوجوان و مدیر عامل موسسه ستاک در برنامه گفتگوی فرهنگی در خصوص کودک و تجربه یادگیری گفت: در حوزه یادگیری کودک تغییر پارادایمی اتفاق افتاده است که هنوز آنطور که باید با آن هماهنگ نشده‌ایم.

وی افزود: کودک امروزی خیلی فعال دیده نمی‌شود و نگاه به کودک به عنوان یک کنشگر منفعل است. در ساختن این سازمان اجتماعی، کنشگران فعال تنها والدین و بزرگترها نیستند، بلکه خود کودک نیز نقش بسزایی دارد.
کودک امروزی با بزرگتر خود وارد گفتگو می‌شود. بنابراین؛ باید با او همکلام شد و با کمک همدیگر فرایند یادگیری و جهان اجتماعی را بسازیم. این تغییر پارادایم اتفاق افتاده ولی متاسفانه هنوز نتوانستیم خود را با این شرایط منطبق کنیم.

جامعه شناس حوزه کودک و نوجوان همچنین گفت: در جوامع سنتی روابط، براساس روابط اولیه شکل می‌گیرد. در حالیکه در جوامع مدرن روابط به صورت مدرن صورت می‌گیرد. در روابط اولیه افراد همدیگر را می‌شناسند و نسبت به یکدیگر اعتماد دارند و یادگیری کودک فرایند یک ارزش جمعی است. محیط اجتماعی قابل اعتماد است و می‌توانیم کودک خود را به راحتی در آن محیط قرار دهیم، محیطی که بسیاری از یادگیری‌ها در این شرایط طبیعی اتفاق می‌افتد. اما با تغییر ساختار جامعه از سنتی به مدرنیته، به دلیل عدم شناخت همسایگان از همدیگر، آن میزان اعتمادی که در گذشته بین همسایه‌ها وجود داشت، مشاهده نمی‌شود. بنابراین؛ کودک در فضای یادگیری برساخته و مصنوعی قرار می‌گیرد.

وی در ادامه گفت: یادگیری تعاملی که با گفتگو همراه باشد، و مفهومی را آموزش دهد، وسعت زمان بیشتری می‌طلبد و در حال حاضر حجم مطالب غیر کاربردی که در نظام آموزشی تدریس می‌شود بسیار است و فرصت برای آموزش‌های دیگر محدود می‌شود.

عزتی گرگری همچنین گفت: ممکن است که در برخی مباحث کودکان و نوجوانان حوصله گفتگو نداشته باشند ولی اگر این گفتگو به صورت یک طرفه نباشد و به او هم فرصت صحبت بدهیم، حتما علاقه به گفتگو در او ایجاد خواهد شد.

وی تاکید کرد: یادگیری امری مدام و توقف ناپذیر در هر لحظه از زندگی است که در مرحله کودکی از اهمیت بسزایی برخوردار است و بی شک نقش پدر و مادر در سال‌های ابتدایی کودک بسیار اهمیت دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی