گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

برای کودک خود فرصت کشف و یادگیری ایجاد کنید

دکتر آسیه حسینی نیکو معتقد است که در گام اول می‌بایست به تغییر نگرش والدین نسبت به فرآیند فرزندپروری پرداخت.

1399/07/23
|
14:35
|

دکتر آسیه حسینی نیکو کارشناس حوزه کودک در برنامه گفتگوی فرهنگی رادیو گفت‌وگو درباره اهمیت کشف در یادگیری کودکان تاکید کرد و گفت: زندگی امروزی شتاب پیدا کرده است و کودکان نیز در معرض این شتاب قرار گرفته‌اند. کودکی که مدام بازی‌های رایانه ای انجام می‌دهد، و پای تلویزیون و انیمیشن‌های کارتونی نشسته است، در لحظه جذابیت برای او ایجاد می‌شود و به اتمام می‌رسد و به دنبال جذابیت‌های دیگر است و حوصله تعمق و نشستن ندارد.

وی افزود: در گام اول می‌بایست به تغییر نگرش والدین نسبت به فرآیند فرزندپروری پرداخت. پدر و مادر اگر می‌خواهند که فرصت کشف و یادگیری را ایجاد کنند، خود باید افرادی باشند که به دنبال کشف و تجربه باشند تا فرزند آنها از والدین خود الگو پذیرد.

حسینی نیکو تاکید کرد: یادگیری تنها خارج از خانه و توسط متخصصان و مربیان صورت نمی‌گیرد، یادگیری تنها در زنگ‌های آموزشی مدارس شکل نمی‌گیرد بلکه حتی در زنگ تفریح نیز بچه‌ها متاثر از الگوهای همسال خود در حال یادگیری هستند.

وی در پایان گفت: بر این اساس؛ یادگیری فقط خواندن کتاب‌های درسی و زنگ‌های آموزشی مدارس نیست و ادامه آموزش و یادگیری باید در خانه نیز اتفاق بیافتد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی