گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

هنر ما از قرآن و آموزه های الهی فاصله گرفته است

قدیریان نقاش و کارشناس هنری در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: هنرمند در مسیر هنر باید آموزش ببیند و این آموزش باید در کنار نهادینه شدن نگاه الهی و آموزه‌های قرآنی باشد.

1399/12/13
|
14:45
|

به گزارش پایگاه خبری رادیو گفت‌وگو، برنامه "گفتگوی فرهنگی" با موضع نقد و بررسی هنر دینی و چشم انداز آن و با حضور عبد الحمید قدیریان (کارشناس هنری دینی، نقاشی و سینما) از انتن این شبکه پخش شد.

قدیریان درباره هنر دینیِ قابل اجرا توضیح داد: مقام معظم رهبری به دلیل اشراف به دو ساحت هنر و در حوزه هنر دینی صاحب نظر هستند که با بهره از بیانات ایشان راه اجرایی شدن هنر دینی مشخص می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از گمشده‌های ما همان بحث قرآن است عموما ما در زمینه‌های هنری با قرآن فاصله داریم وخودمان نظریه پردازی می‌کنیم؛ مقام معظم رهبری از سال 60 تا 74 که تعریف هنر را از بیانات ایشان استخراج کرده‌ام می‌فرمایند که هنر عبارت است از کیفیت بیان و ادای یک مطلب به شکل زیبا وظریف و توام با ذوق که در قامت‌های مختلف مثل شعر، ادبیات و نویسندگی و شکل‌های مختلف حالا نقاشی هم انشالله جزو آن است به اصطلاح تعریف می‌شود.

قدیریان افزود: ایشان هنر را یک زبان و بیان می‌دانند بیانی که برگرفته از ذوق بشری است و در اصطلاحات فنی آن معیارهای زیباشناسی و درگیری احساس به آن تعلق می‌گیرد رهبری بحث هنر اسلامی و هنر مسلمانان را یکی نمی‌دانند و معتقدند مسلمانان می‌توانند تولید اثر داشته باشند ولی هنر اسلامی نباشد یا ستوه بسیار پایینی از هنر اسلامی می‌تواند تعریف بشود هنر اسلامی آن چیزی است که در آن عضو سازنده‌ای از اندیشه اسلامی وجود داشته باشد یعنی در قالب هنری آن نه فقط در محتوا چیزی از اسلام واندیشه اسلامی وجود داشته باشد؛ هنر اسلامی برگرفته از اسلامی است که این اسلام بسیار وسیع وگسترده است.

هنر دینی از زمین شروع می‌شود و در آسمان سیر می‌کند

این هنرمند نقاش و کارشناس امور هنری درباره هنر اصیل تصریح کرد: هنر همانی است که خداوند در خلق حضرت آدم و عنوان احسن الخاقین بر آن مبارک باد گفت، حسنی که تعریف می‌کند احسن است کسی که زیباترین احسن‌ها، ظریف ترین لطایف را و زیباییها را در فرمی ایجاد می‌کند این به اسم هنر است. هنرمندی می‌آید هنر خودش را در این فرم اعمال می‌کند و آن متریال تبدیل به یک اثر هنری می‌شود. هنر دینی در سوره کافران که خداوند به رسول الله می‌فرماید که به آنها بگویید شما به دین خودتان باشید و من به دین خودم باشم جلوه گر است. یک دین برای جناح مقابل است ویک دین برای ما است. این هنر قدسی است که شاخصه‌اش آسمانی شدن افراد است فرق هنر دینی با هنرهای دیگر این است که از زمین شروع می‌شود و به آسمان سیر می‌کند.

دکتر قدیریان در پایان تصریح کرد: در فضای هنر جولان دشمن بسیار است ورها کردن جوانان در واقع ظلم به آنان است؛ فردی که ذوق هنری دارد باید در مسیر آموزش قرار گیرد، ما یک بحث تکنیکی داریم بحث هنری به معنای پرداخت‌های تکنیکی و یاد گرفتن ابزار آلات است اما بحث دیگر این است که اینکه« هنرمند» باید بداند نقش مربی دارد و تولیدات وی در قالب یک سریال، یک اثر هنری به خانه‌ها می‌رود پس وقتی تکنیک‌ها و قواعد هنری را بلد هستید و ذوق دارید یک عنصر دیگر هم به آن باید اضافه کرد و آن نگاه قرآنی و جاری سازی خدا در اثر هنری است.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی