گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

سلیمانی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: شادی حاصل آگاهی است/ داستان شاد حتما نباید خواننده را بخنداند

یک نویسنده پیرامون شادی در جهان داستان گفت: شادی حاصل آگاهی است، گاهی یک غم‌نامه هم می‌تواند شادی ایجاد کند، چراکه درک عمیق ناشی از آگاهی در درون انسان شادی به وجود می آورد.

1400/01/15
|
14:05
|

رامین سلیمانی، نویسنده، منتقد ادبی و عضو شورای تحریریه مجله داستانی همشهری در برنامه «گفتگوی فرهنگی» رادیو گفت‌وگو توضیح داد: تاریخ ادبیات داستانی ما آن قدر خطی نیست که مثلا ما یک خطی را مشخص کنیم.ادبیات از جنس توده برآمده از رنج است. ادبیات داستانی خود زندگی است و رمان بازتاب دهنده اصل زندگی است. در زندگی نمی توانیم شادی و غم را به شکل عینی از هم جدا کنیم من در اوج اندوهم عاشق باران هستم. این عشق در این وضعیت حال من را دگرگون میکند در داستان ها این شکل خود را نشان می دهد همان طور که زندگی را نمی توانیم بگوییم شادی یا اندوه است و برگرفته از احساسات ماست این در هم آمیخته بودن در داستان هم وجود دارد، بنابراین کسی که زندگی را بازتاب می دهد این غم و شادی را به صورت توامان نشان می دهد.

سلیمانی تصریح کرد: توجه داشته باشم به قول جلال ال احمد نویسنده کسی است که یک چیزی اذیتش کرده است. این متولد شدن یک اثر ادبی ناشی از کسی است که رنج بکشد.

وی بحث برای شادی در داستان برآمده از رنج زندگی نوعی کمدی دانست و گفت: از آن جایی که نویسنده مشکلی را می بیند یا بحث برای چالش کشیدن آن احساس و عواطف انسانی است و نقطه عطف شکل گیری داستان جایی است که درگیری انسان با یک احساسی در وجودش است. یک تنشی وکشمکشی با خودش دارد. یا درون فردی است یا با نزدیکانش است پس بحث بر سر این است که ما درباره ی مشکلی حرف می زنیم این زمان شادی بیشتر به نظر کمدی می آید.

وی در خصوص شادی در داستان به قصه دخترک کبریت فروش اشاره کرد و گفت: این داستان ادبیات شادی بخش است . شادی برای مخاطب حاصل از آگاهی است . نه اینکه صرفا بخندد. این درک عمیقی است که شاید در من ایجاد شود . حقیقت آگاهی یک جایی در اعماق وجودمان احساس شادی را به وجود می آورد. حتی غم خودش شادی آور است. دانش ؛ آگاهی می تواند به ما اعتماد به نفس بدهد خیال مان را راحت بکند و ادبیات این کار را می کند.

*نویسنده بازتاب دهنده روزگار خود است

عضو شورای تحریریه مجله داستانی همشهری با اشاره به اینکه داستان چون یک رودخانه ای است که مسیرش را می رود و چیزی نیست که ما به زور مسیر را تغییر دهیم، بیان کرد: شرایط نویسنده را در انتخاب موضوع هدایت می کند، ما سابقه خوبی در پیشرفت ادبیات داشتیم. در واقع نویسنده یا رمان نویس بازتاب دهنده روزگار است.

وی در پایان گفت: اگر ادبیات داستانی نیازمند شادی است، جامعه و زندگی باید شاد باشد تا داستان تصویری که در جامعه خودش است را بسازد.اگر در داستان غمی وجود دارد این غم برگرفته از جامعه است برای بررسی صحت این موضوع تنها کافیست به شعر و دوران حافظ و فردوسی توجه کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی