گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

بابایی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: ادبیات جدی، شادی را پایدار و محرک تعریف می‌کند

یک نویسنده و منتقد ادبی به شادی به عنوان اصل مهم و پایدار برای حرکت و پویایی اشاره کرد و گفت: ذات ادبیات داستانی با توجه به شرایط جامعه باید تغییر و حرکت ایجاد کند.

1400/01/16
|
08:37
|

حمید بابایی، نویسنده منتقد ادبی درباره اینکه سهم خوانندگان ما از شادی در ادبیات داستانی چیست در برنامه «گفتگوی فرهنگی» رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: تصور خندیدن در تعریف شادی اشتباه است. مفهوم شور و نشاط در حکایتهای تذکره اولیا با اندوه در هم آمیخته است. غم فراق و غم از دست دادن و جدا افتادن از آن، اگر حال عارفان را مطالعه کنیم با همه این غم ها هیچکدام از نشاط و حرکت خالی نیست.

وی افزود: ادبیات جدی ما که همان ادبیات روشنفکری است بخش اعظم اش با اندوه گره خورده است. این اندوه از نظر من سرخورده بودن و در فرو رفتن نیست. ما خیلی از این آثار را می خوانیم و بعد از اتمام این آثار به تکاپو می افتیم . به فکر فرو می رویم. آثار گلشیری را مطالعه می کنید. شما را دچار یک چالش عظیم می کند.

حمید بابایی با تاکید بر این مساله که در این چندین ساله اخیر اندوه به شدت در ادبیات داستانی رواج پیدا کرده است، گفت: متاسفانه بخشی از فرهنگ ما بخش اندوه و گریه و زاری شده است. این خیلی بحث مهمی است که ما باید جستجو کنیم چرا جامعه ما به این سمت رفته است که ما به دنبال فرهنگ اندوه هستیم. آثاری که به عنوان طنز در شبکه نمایش خانگی یا در سینما اکران می شود نیز بیشتر دیدنش با گریه و اندوه است. حتی طنز و خنده هم بیشتر از آنکه به شما یک انرژی و نشاطی بدهد مانند یک مخدر است.

این نویسنده و منتقد معتقد است باید درباره تعریف نشاط و شادی بیشتر صحبت شود و به یک پویانمایی اشاره کرد و گفت: در یک انیمیشن کوتاه موشی دارد قدم می زند و از وضیت بد اجتماع و اندوهگین است. برای اینکه از این وضعیت فرار بکند یک قرصی مصرف می کند وارد فضای فانتزی و شاد می شود. قرص اثرش می رود این دوباره می افتد.حاکمیت ما دنبال همچنین ادبیاتی است که مانند مخدر باشد ما را یک مقدار حالمان را خوش بکند و بعد بیافتیم در حالی که یک مخدر لحظه ای است در صورتی که ادبیات جدی ما در واقع شور و نشاط مخدر کنار می زند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی