گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

عضو انجمن مفاخر معماری ایران در رادیو گفت و گو: حفاظت از آثار تاریخی، یک فرد عاشق فرهنگ نیاز دارد

ابوالحسن میرعمادی گفت: حفاظت از آثار تاریخی تنها با بودجه دولت نشدنی است و به عده‌ای فرهیخته و عاشق فرهنگ نیاز دارد تا برای حفاظت مشارکت داشته باشند.

1400/05/04
|
07:51
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر ابوالحسن میرعمادی عضو انجمن مفاخر معماری ایران با برنامه «گفتگوی فرهنگی» درباره چالش‌های پیش روی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دولت سیزدهم مصاحبه کرد.

میرعمادی ضمن اشاره به تعداد بالای مجموعه آثار تاریخی و فرهنگی در کشور گفت: امروزه در حفظ این آثار نیاز به مشارکت مردمی داریم و باید به آنها آموزش‌هایی داده شود تا در حفاظت از بناها همکاری کنند.

وی افزود: حفاظت از بناها تنها کار دولت نیست چرا که دولت مدت کوتاهی سر کار می‌آید در حالی که کارهای فرهنگی برنامه‌های بلند مدت می‌طلبد و در واقع حفاظت از آثار تنها با بودجه دولت نشدنی است؛ بنابراین باید سازمان‌ها، دانشگاه‌ها، مهندسان مشاور و متخصص در حفاظت از آثار بر مبنای شرایط پایدار وارد عمل شوند.

عضو انجمن مفاخر معماری ایران ضمن اشاره به ظرفیت‌های پنهان جامعه و تأکید بر استفاده از آنها خاطرنشان کرد: برای حفاظت از آثار تاریخی به عده‌ای فرهیخته و عاشق فرهنگ نیاز داریم تا برای حفاظت مشارکت داشته باشند.

وی آثار تاریخی را شناسنامه مردم و یک کشور و میراثی از گذشته دانست و اظهار کرد: دانشجویی که تنها چند واحد درسی را گذارنده نمی‌تواند در این حوزه موفق باشد چرا که به تجربه، عمر و عشق نیاز دارد.

میرعمادی با بیان اینکه تمام آثار هنری به یکدیگر مرتبط هستند افزود: مسئولان شهرداری‌ها که به دنبال توسعه هستند، برای چگونگی حفظ و قضاوت آثار کافی نیستند.

عضو انجمن مفاخر معماری ایران در ادامه مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: وزارت خانه دولت بعدی باید در آموزش عمومی و تشویق مردم در حفاطت از آثار اهتمام ورزد و همچنین طرحی جامع برای ساختمان‌ها و مجموعه‌ها و میراث فرهنگی تهیه کند و در چند دوره متناوب بدون در نظر گرفتن سلیقه مدیران بعدی، اجرایی شود.

میرعمادی افزود: در گذشته، آموزش‌ها با اجرا همراه بود بنابراین امروز تنها دوره‌های آکادمیک کافی نیست و باید کار اجرایی نیز صورت پذیرد؛ همچنین با واگذاری مطالعات پروژه‌ها از طریق دولت به مراکز علمی یا مراکز مهندسی می‌توان اهداف را در قالب برنامه ریزی علمی پیش برد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی