گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

اهمیت تبلیغ دین در زندگی امروز/ نقش حوزه‌های علمیه چیست؟

کارشناس حوزه فرهنگ در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، درباره اهمیت تبلیغ در حوزه‌های علمیه گفت: با افزایش پیچیدگی‌های اجتماعی، اهمیت تبلیغ بیشتر مشخص می‌شود.

1400/05/10
|
14:12
|

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدامین باغبانی در مصاحبه با برنامه "گفتگوی فرهنگی" با بیان اینکه تبلیغات خیرخواهانه به یک‌رشته خاص مربوط نیست، اظهار کرد: همه مردم به یک معنا وظیفه تبلیغ را دارند.

وی درعین‌حال اولین وظیفه حوزه را تبلیغ معارف دینی دانست و افزود: نظامات اجتماعی و چارچوب جوامع به صورتی است که وقتی یک عالم دینی بالای منبری قرار می‌گرفت، بسیاری از مردم را به حرکت و جهت‌گیری مثبت وامی‌داشت.

حجت‌الاسلام باغبانی ادامه داد: با فزونی گرفتن پیچیدگی‌های اجتماعی، اهمیت تبلیغ بیشتر مشخص می‌شود.

وی این مطلب را این‌گونه تعریف کرد: فردی که در کنار دریا زندگی می‌کند، می‌تواند آب را تضمین‌کننده حیات خود بداند ولی وقتی همین فرد در بیابانی سوزان و گرمای فراوان زندگی کند، ارزش آب را بیشتر درک خواهد کرد.

حجت‌الاسلام باغبانی گفت: بحث تبلیغ نیز همین‌گونه است یعنی اگر تا دیروز با یک عقبه و قوت کم می‌توانستیم هدایت افکارعمومی را انجام دهیم، این رسالت امروز پیچیده و سخت‌تر شده است و هرچه پیش می‌رویم، مکاتب فکری مختلف را در دنیای قرن رو به بن‌بست می‌بینیم.

این طلبه حوزه علمیه به رادیو گفت‌وگو، گفت: به بیان بسیاری فلسفه غرب‌گرا، دورانِ امروز بازگشت به ارزش‌های دینی و نگاه به حاکمیتی خدا در زندگی بشر است. مردم منتظر آب حیاتی هستند که درد واقعی آنان را به‌واقع درمان کند.

*تبلیغ فقط وظیفه پیامبر (ص) نیست

همچنین حجت‌الاسلام‌والمسلمین امیر قرقچی، دانش‌آموخته رشته تبلیغ با حضور در استودیوی برنامه "گفتگوی فرهنگی" اظهار کرد: خداوند در قرآن می‌فرمایند اساسِ کار تربیت انسان بر مبنای تبیین است و پیامبر (ص) مأمور ابلاغِ فشارهای خارجی نیست و او ابلاغات را بر اساس تبیین انجام می‌دهد.

وی با بیان این مطلب افزود: در طول تاریخ اسلام این رسالت بر دوش همه انسان‌هاست و مهم‌ترین نکته، همین تبیین یا تبلیغ است.

حجت‌الاسلام قرقچی معتقد است تبلیغی دین در اسلام بر عهده همگان است و دراین‌بین، افرادی راهبریِ مجموعه‌های انسانی را بر عهده می‌گیرند.

وی با بیان اینکه تبلیغِ دین بر عهده پیامبر (ص) و سایر مردم می‌باشد، اضافه کرد: تفکرات چپ، چندان این فضاهای تبیینی را نمی‌پسندند و تشکیلاتی پیچیده و مخوف را برای خود ایجاد می‌کنند.

حجت‌الاسلام قرقچی تاکید کرد: در اسلام، مبنا بر اساس فکر و بصیرت است و همه لایه‌ها باید تبیین شود تا فرد با رضایتِ قلبی مسئله‌ای را بپذیرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی