گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

مدیر انتشارات هزاره ققنوس در رادیو گفت و گو: ضرورت روایت موضوعات مغفول مانده جنگ

حاجی آبادی با اشاره به بسیاری از موضوعات مغفول مانده جنگ در کتاب‌ها و روایات اظهار کرد: باید کتاب‌هایی که به روایت همه جوانب جنگ می‌پردازند، بیشتر نوشته شود.

1400/09/02
|
10:30
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر رضا حاجی آبادی نویسنده و مدیر انتشارات هزاره ققنوس با برنامه «گفتگوی فرهنگی» به مناسبت هفته بسیج در مورد خاطره نگاری دوران دفاع مقدس و یادمان‌های شهدا و چالش‌های پیش رو مصاحبه کرد.

حاجی آبادی گفت: دشمن اصلی خاطرات، زمان است و وقتی هر چه از حوادث فاصله بگیریم امکان روایت صادقانه از رویدادها کمتر می‌شود؛ فاصله بین نسلی با دفاع مقدس موجب شده نتوانیم روایات درستی داشته باشیم و همچنین در انتقال آن نیز با مشکل مواجه‌ایم.

وی با بیان اینکه در تاریخ شفاهی تازه کاریم و فرصت را از دست داده‌ایم افزود: ما برای انتقال محتوا به قالب مربوط به آن نیاز داریم و لذا برای ارتباط با نسل جدید باید از ادبیات آنها بهره گرفت اما این قالب در نظر گرفته نشده و تصور می‌کنیم این نسل دفاع مقدس را باور دارند و تنها حوادث را براساس این دیدگاه روایت می‌کند و از گفتن دلایل این ارزش‌ها پرهیز کرده و به ظواهر می‌پردازیم؛ در حالی که جنگ را مردم هدایت کردند.

این نویسنده با بیان اینکه در سالهای گذشته از جنگ، روایت قالب بیشتر روایت فرماندهی است تا مردمی بودن آن خاطرنشان کرد: باید برای نسل‌های بعدی جوری تصویر کنیم که برای آنها باورپذیر باشد و این در حالی است که روایات از پشت جبهه‌ها و شکست‌ها بسیار کم است و جا دارد تمام زوایای جنگ را بیان کرد.

حاجی آبادی با ابراز خرسندی از انتقال برخی واژه‌های دوران جنگ به دوران جنگ یادآور شد: قطعا تحریف‌هایی در روایات صورت گرفته است؛ وقتی دولت متولی ترویج فرهنگی می‌شود این اتفاق بیشتر رخ می‌دهد.

مدیر انتشارات هزاره ققنوس در مصاحبه با رادیو گفت و گو تاکید کرد: متولیان باید تاریخ شفاهی را باور داشته باشند و آن را وظیفه خود بدانند.

وی همچنین با ابراز تاسف از اینکه هیچ کاری برای افرادی که حماسه جنگ را خلق کردند، نکرده‌ایم ادامه داد: باید کتاب‌هایی که به روایت همه جوانب جنگ می‌پردازند، بیشتر نوشته شود؛ مهاجران جنگ تحمیلی از موضوعات مغفول مانده جنگ است.

حاجی آبادی در ادامه با اشاره به بسیاری از موضوعات مغفول مانده جنگ در کتاب‌ها و روایات اظهار کرد: ما معولا دچار آسیب تظاهر و نمایش هستیم و بیشتر به دنبال نشان دادن خودمان هستیم در حالی که اگر ارزش‌های واقعی دفاع مقدس را کالبدشکافی کنیم نسل جوان آن رامی پذیرند چرا که آن‌ها ارزش‌های انسانی است اما بجای این کار تنها قهرمان سازی می‌کنیم در حالی که همه آنها آدم‌های عادی بودند.

این مدیر انتشارات در پایان تصریح کرد: نباید مناسبت زده باشیم و این موضوعات در تمام روزهای سال مطرح شوند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی