گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

«جهاد تبیین» با هر ادبیات و منطقی ممکن نیست

آل داود در رادیو گفت وگو با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری برای تحقق جهاد تبیین، چارچوبها و سلاح هایی را تعیین فرمودند اظهارکرد: با هر ادبیاتی نمی توان جهاد تبیین را انجام داد.

1400/12/02
|
09:31
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، علیرضا آل داود، کارشناس فرهنگی و رسانه پیرامون اهمیت و جایگاه جهاد تبیین و روایتگری حقایق انقلاب با برنامه «گفتگوی فرهنگی» مصاحبه کرد.

آل داود با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری درمورد جهاد تبیین گفت: مقام معظم رهبری در سخنرانی های اخیر یعنی از روز اربعین به بعد، مکرراً از واژه جهاد تبیین استفاده کردند.

وی افزود: هر زمانی که رهبری از این واژه استفاده کردند بلافاصله به رسانه و فضای مجازی هم اشاره فرمودند و این نشان می دهد که توصیه های حداقل 22 ساله ایشان درمورد فضای مجازی و رسانه تا چه اندازه اهمیت دارد.

این کارشناس فرهنگی درمورد مفهوم «جهاد تبیین» اینطور گفت: تبیین یا همان روشنگری درمورد مسائل مختلف مربوط به زمانی است که فضا، فتنه گون و غبارآلود شده باشد اما اگر این فضای غبارآلود در فضای ذهنی و ادارک و شناخت و سبک زندگی مردم اتفاق بیفتد دیگر اوضاع فرق می کند و اینجاست که «جهاد تبیین» ضرورت پیدا می کند.

آل داود با بیان اینکه جهاد تبیین در کنار رسانه قرار می گیرد گفت: عصر فعلی و دنیای رسانه دو ویژگی دارد که عبارتند از سرعت و تغییر که اگر از آن عقب بمانیم دشمن با یک جنگ دیگر به اسم جنگ روایتها، روایت های خودش را در ذهن مخاطب می سازد و تثبیت می کند برای خنثی سازی روایات دشمن باید روشنگری و جهاد تبیین کنیم.

کارشناس فرهنگی با اظهار اینکه فضای مجازی و رسانه ما در محاصره تبلیغاتی دشمن با ضریب بسیار بالایی قرار گرفته تصریح کرد: پلت فرم های آمریکایی با دیکتاتوری رسانه ای و تئوریسم سایبر، حاج قاسم سلیمانی را از پلت فرم اینستاگرام و دیگر پلت فرم ها حذف و اطلاعات بزرگ ما را از کشورمان خارج کرده و به عنوان مهمات در جنگ از آن استفاده می کنند.

وی با بیان اینکه در جنگ شناختی، آبروی افراد مورد هدف قرار می گیرد و انواع تهمت ها زده می شود گفت: مدافعان عقیده و مدافعان دین در این جنگ واقعاً مظلوم واقع شده اند چراکه تهمت می خورند و برای آنها پرونده سازی می شود.

آل داود با ذکر این مطلب که با هر ادبیاتی نمی توان جهاد تبیین را انجام داد افزود: مقام معظم رهبری برای تحقق این مهم، چارچوبها و سلاح هایی را تعیین فرمودند که عبارتند از استفاده از منطق قوی در مقابل تخریبها و برچسبهای دشمن، سخن متین و عقلانیت کامل همراه با اخلاق و ادب و زینت عاطفی، دوری از غیبت و پرورش نهال امید در جامعه.

این کارشناس رسانه معتقد است که توجه ویژه به بیانیه گام دوم که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده یکی از ابزارهای اصلی و مهم در «جهاد تبیین» است.

وی با بیان اینکه یکی از مظاهر جهاد در راستای تمدن سازی نوین اسلامی، جهاد تبیین است گفت: دشمن با تحریف تاریخ، خاندان ناپاک پهلوی را در این فضا تبلیغ می کند -خاندانی که بیشترین ضربه را به این کشور زده و بیشترین اختلاس ها و فساد را در کارنامه خود داشته- و این درحالیست که دشمن با فرهنگ اسلامی و شیعی و حتی فرهنگ ایرانی ما هم مشکل دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی