گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع): مخالفت با حضور نظامیان در عرصه تبیین سیاسی، جنایت محسوب می‌شود

نوری تاکید کرد: نیروهای نظامی همواره باید تشویق شوند تا در حوزه سیاسی اقدام به آگاه سازی کنند. اگر کسی عدم ورود نظامی ها به عرصه سیاست را به معنای فقدان بینش، تحلیل و آگاهی سیاسی بداند، جنایت در حق نیروهای مسلح مرتکب شده است.

1400/12/15
|
09:51
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو در خصوص کارکردهای نوین سپاه پاسداران انقلاب در تحولات منطقه و جهان و با حضور دکتر حجت الله نوری ساری، عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع) و کارشناس مسائل سیاسی به روی آنتن رفت.

حجت الله نوری ساری با اشاره به مباحث تئوریک دولت- ملت سازی گفت: نظریه پردازان معتقد هستند هر دولتی که قرار است ساخته شود، نیاز به یک بخش نظامی و سخت افزاری دارد و هیچ دولت – ملتی را سراغ نداریم که صرفا متکی به مولفه های غیر نظامی باشد.

وی با تصریح بر اینکه نگاه رهبران انقلاب اسلامی ایران به نیروهای مسلح به صورت اعم، صرفا یک تشکیلات نظامی نیست، بیان کرد: رهبر انقلاب و حضرت امام (ره) وقتی با نیروهای ارتش و سپاه دیدار داشتند و دارند، اولا به مقوله معنویت خیلی تاکید دارند و دوم اینکه هدف نیروهای مسلح را احیای انسانیت، ارزش های انسانی و آرمان های دینی و الهی می دانند و در حقیقت نیروهای مسلح یکی از ابزارهای احیای ارزش های دینی و انسانی هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع) با بیان اینکه پس از جنگ برخی جریان های سیاسی این تعبیر را به کار بردند که جای سپاه در پادگان است، اظهار کرد: در قانون اساسی برای سپاه پاسداران نقش خاصی در نظر گرفته شده است و این نیرو را به عنوان نگهبان انقلاب و دستاوردهای آن شناخته است. همه می دانیم انقلاب اسلامی و همچنین دستاوردهای آن محدود نیستند. وظیفه پاسداری از انقلاب در برابر دشمنان در همه سطوح سیاسی، نظامی و فرهنگی است.

وی با اشاره به احکام رهبر معظم انقلاب برای مسئولین سپاه پاسداران تصریح کرد: خیلی از این احکام صرفا نظامی نبوده است و شامل احکام فرهنگی نیز می شود. در حقیقت رهبر انقلاب به عنوان جهت دهنده نظام سپاه را به عنوان یک مجموعه نظامی صرف نمی بینند. شورای نگهبان به عنوان مفصر قانون اساسی، هیچ گاه نقش سپاه را صرفا یک نقش نظامی تعریف نکرده است.

نوری ساری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو درباره حضور سپاه در عرصه سیاسی گفت: برخی افراد فرمایشات امام و رهبری را مستمسک قرار می دهند و می گویند نظامی ها نباید وارد سیاست شوند. یک مسئله بینش، آگاهی و تحلیل سیاسی است و یک مسئله نیز ورود به دسته جات و گروه ها و همچنین احزاب سیاسی است. آنچه امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب آن را نهی کرده اند و از آن به عنوان سم مهلک اسم بردند ورود نظامی ها از جمله سپاه به احزاب سیاسی است.

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: نیروهای نظامی همواره باید تشویق شوند تا در حوزه سیاسی اقدام به آگاه سازی و تبیین سیاسی کنند. بنابراین اگر کسی عدم ورود نظامی ها به عرصه سیاست را به معنای فقدان بینش، تحلیل و آگاهی سیاسی بداند، یک جنایت در حق نیروهای مسلح مرتکب شده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی