گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس ارشد رسانه و علوم شناختی: پلتفرم‌ها بر تسهیل فرآیند زندگی موثر هستند

داودی مطالبه گری در حوزه پلتفرم ها را ناشی از نیاز، انتظار و ضرورت دانست و اظهار کرد: ایجاد یک پلتفرم درواقع یک نیازی را در مخاطب بنات می نهد که می تواند سبک زندگی را بهتر و فرآیند زندگی را تسهیل کند.

1400/12/18
|
12:49
|

برنامه «عصرانه مطبوعات» رادیو گفت‌وگو با موضوع تبیین در طراحی و مطالبه گری صحیح و پاسخ دهی در رابطه بین مردم و پلتفرم ها و با حضور دکتر علیرضا داودی، کارشناس ارشد رسانه و علوم شناختی به روی آنتن رفت.

علیرضا داودی با تاکید بر اینکه در حوزه پلتفرم ها نباید دو گانه مخاطب و تولیدکننده را ایجاد کرد، گفت: ایجاد دوگانگی از نظر منطق فناوری، درست نیست زیرا با این کار یک رابطه جنگی بین مخاطب و تولیدکننده در ذهن ها ایجاد می کند.

وی مطالبه گری در حوزه پلتفرم ها را ناشی از نیاز، انتظار و ضرورت دانست و اظهار کرد: خیلی وقت ها مخاطبین یا همان کاربرها نمی دانند به چه چیزی نیاز دارند. فرد یا گروهی وقتی یک پلتفرم ایجاد می کند و در اختیار کاربر قرار می دهد، یک نیازی را ایجاد می کند که می تواند سبک زندگی را بهتر و فرآیند زندگی را تسهیل کند.

این کارشناس ارشد رسانه و علوم شناختی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو به شکل گیری مطالبه از سوی تولیدکننده و مخاطب در حوزه پلتفرم ها اشاره و بیان کرد: مطالبه ای که از سمت طراح و تولیدکننده نسبت به کاربر شکل می گیرد، صبر و همراهی برای تکامل پلتفرم است. مطالبه ای که از سمت کاربر شکل می گیرد سرویس دهی به هنگام و درست بر اساس اعلانات گروه تولیدکننده است.

وی افزود: یک مطالبه سومی هم از سوی صاحبان پلتفرم ها از دولت شکل می گیرد. از یک نقطه ای به بعد، صاحبان پلتفرم ها هر چقدر هم قدرت داشته باشند، در نهایت نیاز به پشتیبانی دولت دارند که این نیاز هم در حوزه قانون گذاری، هم در حوزه اعمال قانون و هم ارائه مجوز است. این مطالبه سوم، در حقیقت یک رکن حمایت فرامردمی است که متاسفانه اشکال اصلی هم در این بخش شکل می گیرد.

داودی از عدم تناسب تعریف نیاز و عدم تناسب در برآورده کردن آن نیاز از سوی صاحبان پلتفرم ها و همچنین از سمت دولت را یک چالش در حوزه پلتفرم ها دانست و عنوان کرد: نزاعی که بین سیستم حاکمیتی و سیستم تولیدکننده پلتفرم شکل می گیرد، مخاطب را وارد فضای چهارم می کند که در این فضا، مخاطب که مردم هستند را درباره نحوه مطالبه به چالش می کشاند زیرا آنچه برای مخاطب اهمیت دارد شیوه ارائه خدمت است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی