گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك مدرس حوزه: نفوذ فرهنگی یکی از حربه‌های کمرنگ کردن اعتقادات مردم است

مدرس حوزه با اشاره به نفوذ دشمن گفت: سند2030 یکی از کارهایی است که دشمن اخیرا خواسته از طریق آموزش و پرورش نفوذ خودش را القاء کند.

1396/05/23
|
14:00
|

برنامه "گفتگوی سیاسی" با موضوع(نفوذ فرهنگی با تمرکز بر امر گفتمان سازی و تحریف گفتمان انقلاب غالب) با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حجت‌الله ذاکر،مدرس حوزه و دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

حجت‌الاسلام حجت‌الله ذاکر گفت: سال‌های سال قدرت‌های استکباری با نفوذ گام به گام برای به استضعاف کشاندن جوامع انسانی و جوانان در جهان به سوء‌استفاده‌های اقتصادی، سیاسی وغیره پرداختند. در نفوذی که به تدریج شکل گرفت، امروز بر نقطه‌ای دست گذاشتند که حرکت در آن مسیر بسیاری را جلب می‌کند و آن بحث نفوذ در میان جوانان است و با انگیزه نفوذ در میان جوانان در
مباحث فرهنگی سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

وی افزود: درباره نفوذ و رسوخ دشمن با تکیه بر فرهنگ، مقام معظم رهبری زمانی تعبیر تهاجم فرهنگی را به کار بردند و وقتی وضعیت در این حوزه بدتر شد، از اصطلاح شبیخون فرهنگی و قتل‌عام فرهنگی استفاده کردند. باید گفت با توجه به وضعیت امروز فرهنگ باید گفت واقعا همین‌طورهم هست، امروز با نفوذی که در مباحث آموزشی، پرورشی و فضاهای مجازی در حال روی دادن است، هدف آنها و برنامه‌ای که تدارک دیده‌اند، در نگاه نخست اعتقادات و فرهنگ جوان ماست.

مدرس حوزه و دانشگاه ادامه داد: این نفوذ آموزه‌ای است که در روند راهبری دشمن نهادینه شده است و از این راه به صورت کامل در بسیاری از کشورها عمل می‌کنند که در برخی کشورها موفق بودند و نسبتا پیش رفتند و اگر ما بتوانیم نفوذ را تشخیص دهیم و با آن مقابله کنیم، از موفقیت آنها خواهیم کاست.

حجت‌الاسلام ذاکر بیان کرد: ابعاد نفوذ بسیار گسترده است و دشمن برای هر دوره و هر ملتی، مدل‌های مختلفی را برنامه‌ریزی می‌کند و این برنامه‌ها را با توجه به شناختی که از ملت‌ها و فرهنگ‌ها دارد، طراحی می‌کند. در برنامه‌ریزی برای نفوذ فرهنگی به یک ملت، دشمن ابتدا اعتقادات آن ملت را هدف می‌گیرد و برای کم کردن آن اعتقادات حربه‌هایی را طراحی می‌کند و به کار می‌برد.

وی افزود: بحث نفوذ در کشور ما هم ابعاد بسیار گسترده‌ای دارد و بنابراین نباید تا بحث نفوذ به میان می‌آ‌‌ید، فقط به سند 2030 نگاه کنیم. اگرچه این سند یکی از کارهایی است که دشمن اخیرا خواسته از طریق آموزش و پرورش نفوذ خودش را در کشور ما القاء کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی