گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

پژوهشگر تاریخ معاصر: انگلیسی‌ها با تغییر جمعیت بحرین و ورود اعراب حجاز، زمینه جدایی را فراهم کردند

تبریزی درباره نقش انگلیسی ها در وطن فروشی حاکمان طاغوت در ایران بیان کرد: تغییر ساختار مردمی یکی از اقدامات انگلیسی ها برای تجزیه ایران بود و در این راستا تعدادی از مردم حجاز را وارد بحرین و آنها را حاکم کردند.

1401/02/24
|
09:52
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی جدایی بحرین از ایران؛ از سناریوی انگلیسی تا وطن فروشی پهلوی و با حضور دکتر قاسم تبریزی، پژوهشگر تاریخ معاصر به روی آنتن رفت.

قاسم تبریزی با تاکید بر ضرورت استعمارشناسی برای بررسی جدایی بحران از ایران گفت: در طی سه قرن آخر پدیده استعمار در جهان و منطقه تسلط پیدا کرد. متاسفانه مراکز پژوهشی و سیستم آموزشی، در رابطه با استعمارشناسی کار علمی و تحقیقی نکرده اند در حالی که نیاز داشتیم در دانشگاه ها و حوزه های علمیه، کرسی استعمارشناسی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در زمان قاجار و پهلوی، دولتمردان آلوده استعمار شده اند، اظهار کرد: این استعمارزدگی ناشی از ترس و تلاش برای بقا و همچنین شیفتگی و شیدایی غربی ها بود. در تمام این دوران عوامل وابسته به استعمار و در راس آن ها انگلستان رشد کردند.

این پژوهشگر تاریخ معاصر در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو از برنامه ریزی انگلیسی ها از 150 سال پیش تا کنون گفت و بیان کرد: اکثر مردم بحرین در زمان پهلوی شیعه بودند و حوزه علمیه بحرین یکی از مراکز مهم محسوب می شد و حتی جنوب عربستان تحت تاثیر فرهنگ و حوزه علمیه بحرین بودند. حتی شخصیت های بزرگی همچون الهی قمشه ای و همچنین شهید بهبهانی که در مشروطه به شهادت رسید نیز اهل بحرین بود.

وی درباره نقش انگلیسی ها در وطن فروشی حاکمان طاغوت در ایران عنوان کرد: تغییر ساختار مردمی یکی از اقدامات انگلیسی ها برای تجزیه ایران بود و در این راستان تعدادی از مردم حجاز را وارد بحرین و آن ها را حاکم کردند.

وی افزود: طبق اسنادی که از دوره رضاشاه به جا مانده است مردم ساکن در بحرین مرتب به دربار و مجلس شورای ملی و همچنین دولت نامه می نویسند که انگلیسی ها آن ها را آزاد و اذیت می کنند. مجموعه ای در حدود 167 هزار سند از دربار رضاشاه در ساواک باقی مانده بود که موید همین نامه نگاری های مردمی است.

تبریزی درباره اقدامات انگلیسی ها در بحرین توضیح داد و گفت: انگلیسی ها از مردم بحرین که قصد سفر به نقاط دیگر ایران را داشتند درخواست گذرنامه می کردند اما با این وجود، دولت رضاشاه هیچ اثری قائل نمی شد. همچنین در بعضی از ادارات پرچم انگلستان را گذاشته بودند.

این پژوهشگر تاریخ معاصر از جابجایی قدرت در منطقه از انگلیس به سمت آمریکا پس از جنگ جهانی دوم گفت و اظهار کرد: انگلیسی ها در برابر آمریکایی ها مقاومت نکردند و در بحرین نیز هیچ مقاومتی صورت نگرفت.

وی به خاطرات اعلم اشاره و بیان کرد: اعلم در خاطرات خود نوشته است که از سال 1345 درباره بحرین با انگلیسی ها و آمریکایی ها مذاکره کردیم. برخی از عوامل داخلی دولت پهلوی مصلحت کشور را در این می بینند که بحرین را رها کنند و خودشان را وارد بحران نکنند در حالی که اساسا هیچ بحران و مسئله ای درباره بحرین وجود ندارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی